PostHeaderIcon KARNIYARIK MI, İMAM BAYILDI MI?

karniyarik 1 450x337 KARNIYARIK MI, İMAM BAYILDI MI?

Patlıcan yemeklerini çok severim.Osmanlı yemeklerini çok severim. Türk mutfağının dünyanın en güzel mutfağı olduğuna eminim.Patlıcan yemekleri içinde en sevdiğimde Karnıyarıktır.Karnıyarık Türk mutfağının belli başlı patlıcan yemeklerinden biridir.
Hazırlanırken ana malzeme olan patlıcanın dışında soğan, biber, domates ve kıyma da kullanılır. Benzeri bir patlıcan yemeği imambayıldıdır. Çoğu kişi bu iki yemeğin aynı olduğunu sanır ve birbirinden ayıramaz. İmambayıldının karnıyarıktan farkı ;içinde et olmaması ve soğuk olarak servis edilmesidir.
İmambayıldının adının tarihçesi hakkında türlü rivayetler vardır. Bir rivayete göre eski bir dönemde bir imam, karısı tarafından yapılan bu yemeği ilk kez yediğinde lezzetinden dolayı bayılmıştır, veya yemeğe katılan malzemenin maliyetinden dolayı bayılmıştır.Bir başka rivayete göre, gene eski bir zamanda bir imam zengin bir zeytinyağı tüccarının kızı ile evlenmiştir. Eşinin çeyizinde bol miktarda kaliteli zeytinyağı bulunmaktadır. Kadın ilk günlerde kocasına bu zeytinyağı ile hazırlanmış, içine domates ve soğan eklenmiş patlıcan yemeği hazırlar. Onüçüncü günde yemek masasında patlıcan bulunmamaktadır. Buna şaşıran imam artık zeytinyağının kalmadığını öğrenince üzüntüsünden bayılır.

İmam bayıldı demişken hadi önce onun tarifini vereyim.Size de süpriz olsun.
Hazırlanışı :
Patlıcanlar soyulduktan sonra uzunlamasına kesilir, ama tam olarak iki parçaya ayrılmadan zeytinyağında kızartılmaya başlanır. Soğan ve sarımsak ile hazırlanmış olan harç patlıcanların içine katılır. Patlıcanlar biber ile kapatıldıktan sonra su, tuz, şeker ve zeytinyağı ilave edilir ve yemek pişmeye bırakılır.

karniyarik KARNIYARIK MI, İMAM BAYILDI MI?

Karnıyarık İçin Malzemeler:
* 6 adet patlıcan
*250 gr kıyma
*2 adet olgunlaşmış domates
*4 adet sivri biber
*1 adet soğan
*1/2 çay bardağı zeytinyağı
* 2 yemek kaşığı salça
*2 bardak sıcak su
*tuz,karabiber,pulbiber
*1/3 çiçek yağı

Hazırlanışı:
* Patlıcanları alacalı soyalım yarım saat tuzlu suda bekletelim.Patlıcanları tuzlu sudan çıkarıp yıkayalım ve süzelim.
* Bir tavada çiçek yağını kızdırıp bir bezle kuruladığımız patlıcanları hafif pembemsi bir renk alanakadar her yanını döndürerek kızartalım.
* Bir taraftan tencereye zeytin yağını koyalım soğanı ve 2 biberi yemeklik doğrayalım ve ekleyelim soğanlar pembeleşince kıymayı ekleyelim güzelce soteleyelim kıyma suyunu verip çektikten sonra küp küp doğradığımız domatesleri ve baharatlarını ekleyelim kapagını kapatıp kısık ateşte pişirelim.
* Patlıcanlarımızı fırın tepsisine yerleştirelim.Ortalarına yarık açalım ve kaşıkla içini biraz ezelim.
* Pişmiş olan malzememizi patlıcanlara bölüştürelim .2 adet sivri biberi uzun şerit halinde kesip patlıcanların üstüne yerleştirelim.
* salçayı sıcak suyla sulandıralım.Patlıcanların üstüne kaşıkla birazını dökelim geri kalanınıda tepsiye dökelim
* 180c(önceden ısıtılmış)ısıtılmış fırında yaklaşık 45 dk pişirelim

2 Yorum “KARNIYARIK MI, İMAM BAYILDI MI?”

  • Veysel Bey says:

    Hiç bilgim olmayan bu konuda beni aydınlattığınız için minnettarım Tülin Hanımefendi..

  • Yumak Sepeti says:

    Sizin böyle Osmanlı Mutfağı yemeklerinizi sevdiğinizi biliyorum Veysel Bey…

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş