PostHeaderIcon SPA TERAPİSİ HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?

spa1 SPA TERAPİSİ HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?

SPA Kelimesini her yerde duyuyoruz değil mi? Son zamanlarda insanlar onun hakkında çok şey konuşmaktadırlar, fakat nedense bir çok kişi SPA sözcüğünün gerçekten ne anlama geldiğini tam olarak bilmemektedir. Şimdi burada kısaca sizlere SPA nedir, SPA Terapisi

denilince içine neleri alır? aktarmak istedim.Kısaca, “su ile gelen sağlık” anlamını veren “SPA” sözcüğü ile ilgili aynı anlamı taşıyan fakat, farklı şekillerde yazılan kelimeler görmek mümkündür.Örneğin; “Salus Per Aquam”. “Sonus Per Aqua” “Salut Per Aqua” “Sanitas Per Aquas” bu sözcüklerin ortak anlamı;
Latince “Sanitas”, “Sağlık”,/ “Aqua”, “Su” kelimelerinin birleşimi sudan veya suyla gelen sağlık olarak bilinmektedir.

176 SPA TERAPİSİ HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?

Genel anlamda; sağlığı, zindeliği, estetik ve güzelliği, iyileşmeyi su ve suyun iyileştirici gücüyle kazanma denebilir.SPA yukarıdaki anlamlarının yanı sıra, bireye bedensel ve ruhsal açıdan iyileştirme ya da terapi hizmeti sunmayı amaçlayan merkez anlamına da gelmektedir.

Tarihsel olarak bakıldığında spa’nın geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanmakta. Savaşlardan yorgun ve perişan dönen Romalı askerlerin yaralı bedenlerini iyileştirmek için inşa ettirdikleri banyolardaki tedaviye o dönem “Sanus Per Aquam” [SPA] –sudan gelen sağlık- adı verilirmiş. Hatta bu dönemde aynı sebeple Belçika’da kurulan, 14. yüzyılda meşhur olan ve günümüze dek gelen Spa isimli bir şehir de kurulmuş. Roma’da başlayan fakat Avrupa’da farklı şekillerde gelişen spa kültürü; tarih içinde, mineral suları, deniz suyu kullanımı ve daha pekçok terapiyi kapsamış. Spa kültüründe, tarihsel olarak ana tema tedavi olarak ön plana çıkmakta ve bunun belirleyici formu da hidroterapi.Bizim kültürümüzde ise hiç yabancı olmadığımız birşey değilmidir su ile terapi.Osmanlı kaplıcaları ve hamamları bugün bile dillerde.

spa features masthead SPA TERAPİSİ HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?

Kişilerin problemlerine göre her türlü ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayan ve sağlıklarının daha iyiye gitmesi amacıyla kurulan ve güzellik merkezlerine bile Spa adı verilmeye başlandı. Yani, sağlık merkezi, sağlık kulübü, dinlence ve terapi merkezi anlamına gelmektedir.Spalardaki tedaviler ıslak terapiler (hidroterapi), kuru terapiler (masajlar, vücudun sarılıp sarmalanması), zindelik terapileri (oksijen teneffüsü) ve güzellik terapileri olarak sınıflandırılabilir. Bir spa merkezinde genellikle bir sauna, buhar odası ve spa havuzu bulunuyor.

Kelime anlamından daha geniş bir kapsama sahip olan SPA günümüzde yalnızca su ve çamur terapilerini değil sıcak su havuzu, çeşitli masaj terapileri, aroma terapileri, güzellik ve bakım gibi sağlık kür hizmetleri veren tesislere verilen bir isim olup su ile iyileşme, suyun kullanımından gelen sağlık, suyun sıcak, soğuk ve farklı biçimlerdeki akıtma, damlama, püskürtme gibi uygulamaları ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği bütünleyici terapi anlamında da kullanılmaktadır.

spa1 SPA TERAPİSİ HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?

SPA Terapisi ile bedensel temizliğinizin yanı sıra , içsel dinginliğinizi de rahatlatmaya çalışıyorsunuz. Bu yüzden su sesi ve çevresinde yakılmış mumlar sizi büyülü bir ortama çağırıyor ve kendinizi değerli hissetmenizi sağlıyor. Yine Eski Türk kültüründe de ruhsal ve sinirsel rahatsızlıkların Su sesi ile tedavi edildiğini biliyoruz değil mi?

spasignature SPA TERAPİSİ HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?

Bu ortamı evde sizde kendinize hazırlayın. Küvetinizi su ile doldurun. İçine birzparfümler sıkın veya güzel kokulu bir losyon dökün. Banyonuzda hoş kokulu mumlar yakın. Küvetinizin çevresini güllerle donatın. Suya uzanın ve güzel şeyler düşünün. Tüm negatifliklerin sizden uzaklaştığını ve tüm güzelliklerin size yaklaştığını düşünün.

spa keyfi SPA TERAPİSİ HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?

SPA TAŞLARI
Spa taşları” diye bilinen obsidyen, esasında volkanik siyah silisyum eriyiğidir. Buna kısaca volkanik cam diyebiliriz. Burada yine silisyumun kayıt edici özelliği kullanılmaktadır. Obsidyen ve buna benzer bazı mineraller ağrı ve hastalıkların sağaltılması amacıyla antik dönemlerden beri kullanılmıştır. İlkel bir yöntem olmasına karşılık her zaman çalışmıştır. Halende bilinçli uygulandığında başarılı sonuçlar vermektedir.

Nasıl kullanılır:
Avuç içini dolduracak büyüklükte bir obsidyen parçası mevsim yaz ise buzdolabında soğutularak, kış ise kaynar suda veya soba üzerinde ısıtılıp ağrıyan yere 5-10 dakika ovularak sürtülür. Burada ağrı ya da rahatsızlığa sebep olan enerjinin her seansta bir miktarı taşa geçer. Bu enerjiyi kayıt eden obsidyen 5-10 dakika sonra tuzlu suya bırakılır. Burada amaç toplanan ağrı veya parazit enerjinin taştan suya bırakılmasıdır. Yaklaşık bir saat sonra taş kendini temizlemiş olur. Yeniden kullanılabilir.

spa SPA TERAPİSİ HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?

Sağlık salonlarında ise birden fazla taşla terapiler yapılmaktadır. Tüm vücudun ele alınacağı genel bir terapi için 12-16 taşa ihtiyaç vardır. Bu taşların yarısı avuç içi büyüklüğünde, yarısı da yumurta büyüklüğünde olabilir. Eğer yaz mevsiminde kullanılıyorsa, soğuk olarak, kışın ise bir suda veya soba üzerinde ısıtılarak kullanılır. Isı ortalama 400 derece civarında vücudu yakmayacak kadar olmalıdır. Kişi yüzü koyun yatar ısıtılmış büyük taşlardan beşer adet omurganın her iki yanına sıra ile dizilir. Bir büyük taş ense köküne, iki tane kalçada iğne vurulan yerlere ve iki tane avuç içlerine, iki tanede ayak altlarına konur. Bunlar 10 dakika yerlerinde kalırlar. On dakika sonra toplanıp tuzlu suya bırakılır. Aynı yerlere bir seri tekrar konur. İkinci seri de on dakika bekletilir ve bir seans tamamlanmış olur.

spa massage masthead SPA TERAPİSİ HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?

SPA MASAJI
Spa masajı ise aromatik yağlarla , uzmanlarca parmak ucları ile yapılan bir masajdır.Genelde Spa Masajı olarak bilinen SPa taşları ile yapılan masajdır. Faydalarına değinirsek;
Başağrısı
Stres
Uykusuzluk
Regl dönemi sancıları
Dolaşımın hızlanması
Toksinlerin atılması
Metabolizmanın hızlanması
Gerginlik
Omuz-bel-sırt ağrıları
Yorgunluk
Eklem rahatsızlıkları
Sindirim ve solunum problemleri

Dolaşım sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. sayılabilir.Spa Merkezlerinde başka masajlarda yapılabilir;Tayland Masajı,Skiatsu Masajı gibi. Bunlarıda ilerde ayrı başlıklar altında inceleriz inşaallah.

1 Yorum “SPA TERAPİSİ HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?”

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş