PostHeaderIcon BOL BOL BALIK YEME ZAMANI GELDİ…

balik 02 BOL BOL BALIK YEME ZAMANI GELDİ...

Balık mevsimi açılıyor. Yağ oranı düşük, hayvansal proteinin önemli bir kaynağı olan balığı tüketmenin tam zamanı. Uzmanlar, balığın yüksek kaliteli protein,yağ asitleri mega 3, omega 6, vitamin ve mineral açısından besin değeri yüksek bir besin olduğuna dikkat çekiyor.
Kalp sağlığı üzerinde koruyucu etki göstererek, kötü huylu kolesterolün azalmasını, iyi huylu kolesterolün artmasını sağlayan, bu sayede kan damarlarının tıkanmasını önleyerek dolaşımın akışkanlığını sağlayan Omega 3 yağ asitleri yönünden zengin olan balığın bu etkileri çok sayıda araştırma ile desteklenmiştir.

balik 01 BOL BOL BALIK YEME ZAMANI GELDİ...

Balık yemek Zihni Açıyor
Haftada en az bir kez balık yemek yaşlanmaya bağlı zihinsel faaliyetlerdeki düşüşü en az üç-dört yıl yavaşlatıyor. Archives of Neurology isimli dergide yer alan bir araştırmanın sonuçlarına göre, balık ağırlıklı diyet uygulayanlar yaşlılıkta daha keskin bir zekaya sahip oluyor.
ABD deki Rush Üniversitesi den Clare Morris, “araştırma sonucunda haftada bir kez balık yiyenlerin düşünme kabiliyetlerindeki düşüşün yılda yüzde 10 oranında yavaşladığını, haftada iki kez balık yiyenlerde ise oranın yüzde 13 olduğunu gördük” dedi. 6 yılda üç deney
3 bin 718 kişiye uygulanan ve bir hikayenin detaylarının hatırlanmasına ilişkin basit testlerle
gerçekleştirilen araştırmanın tamamı, Chicago da yaşayan 65 yaşın üzerindeki deneklerle ve altı yıl içinde üç kez yapıldı.
Ayrıca aynı kişilere, 139 gıda Maddesinin isim listesinin bulunduğu bir anketle neler yedikleri de soruldu.

balik 03 BOL BOL BALIK YEME ZAMANI GELDİ...

Kalp hastalıklarına karşı balık
Daha önce yapılan bazı araştırmalar da balık yiyen insanların Alzheimer hastalığına yakalanma ve kalp krizi geçirme risklerinin azaldığını göstermişti.
Bu araştırmalar, somon ve tuna gibi omega-3 yağ asidi açısından zengin olan balıkların bütün kalp hastalıklarını önleyici bir etki yaptığını da ortaya koymuştu.

Omega-3 beyne iyi geliyor
Öte yandan araştırmacılar, omega-3 yağ asidi ile beynin faaliyetlerinin düşüşe geçmesi arasında bir bağlantı olup olmadığını da inceledi ancak bir bağlantı bulamadı.
Daha önce yapılan bazı araştırmalar omega-3 yağ asidi ile beyin faaliyetleri arasında bir bağ bulunduğunu ortaya koymuştu.

2 Yorum “BOL BOL BALIK YEME ZAMANI GELDİ…”

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş