PostHeaderIcon BELİ ZAYIFLATAN ve KASLARI GÜÇLENDİREN EGZERSİZLER

zayiflama3 350x265 BELİ ZAYIFLATAN ve KASLARI GÜÇLENDİREN EGZERSİZLER

Arkadaşlar, Bel çevresinin kalın olmasının estetik görününmü bozmasının yanı sıra birçok rahatsızlığe sebep olduğunu biliyor muydunuz. O zaman hemen beli incelten ve yan karın kaslarını güçlendiren egzersizler bulup yaazmalıyım diye düşündüm. Öğrendiğime göre; Bel çevresi büyük olan insanlarda omentum yağ perdesi büyümeye başlar, böbreklere baskı yapar, tansiyonu yükseltir, karaciğeri zehirler, yüksek kolesterol yaratır, insülini bloke ederek şeker hastalığını ortaya çıkarırmış. Safra taşları yapar, bu taşlar da safra yolunu kapatır, safra inemez, bağırsaklarda tehlikeli durumlar yaratırmış.

1 BELİ ZAYIFLATAN ve KASLARI GÜÇLENDİREN EGZERSİZLER

1- Ayakta durarak bacaklarınızı iki yana açın. Ellerinizi belinize koyarak vücudunuzun üst kısmını yanlara doğru esnetin.

21 BELİ ZAYIFLATAN ve KASLARI GÜÇLENDİREN EGZERSİZLER

2- Ayakta durarak bacaklarınızı iki yana açın. Kollarınızı dirsekten kırarak göğüs hizasında birleştirin. Bu pozisyonda bedeninizi sağa ve sola çevirin.

31 BELİ ZAYIFLATAN ve KASLARI GÜÇLENDİREN EGZERSİZLER

3- Sol dizinizin üstünde durarak sağ bacağınızı gergin bir şekilde yana açın. Vücudunuzu gergin bacağa doğru esnetin. Aynı hareketi sağ dizinizin üstünde tekrarlayın.

4 BELİ ZAYIFLATAN ve KASLARI GÜÇLENDİREN EGZERSİZLER

4- Kollarınızı göğüs hizasında kavuşturarak diz çökün. Pozisyonunuzu bozmadan sağa ve sola oturun.

Ayrıca:

zayiflama21 BELİ ZAYIFLATAN ve KASLARI GÜÇLENDİREN EGZERSİZLER

5- Resimdeki pozisyonda uzanalım. Avuç içlerimiz tam olarak yere değmelidir. Bacakların şeklini bozmamaya gayret edeceğiz.Baş, omuz ve kolların duruşunu bozmadan göğüs altından itibaren vücudu sağa döndürüyoruz. Baş, omuz ve kolların duruşunu bozmadan göğüs altından itibaren vücudu sola döndürüyoruz.
Başlangıçta 20×1 set
İleride 20×2 set

5 BELİ ZAYIFLATAN ve KASLARI GÜÇLENDİREN EGZERSİZLER

6- Burada resimdeki gibi ve ya bacak bacak üzerine atmış gibi yatarak pozisyon alıyoruz. Ters diz-ters dirsek çalışacağız. Sağ dize sol kol ile, sol dize sağ kol ile ulaşmaya çalışacağız.
10×1 set sağ
10×1 set sol

6 BELİ ZAYIFLATAN ve KASLARI GÜÇLENDİREN EGZERSİZLER

7- Resimdeki gibi duralım. Vücudumuz tek bir hattın üzerinde olsun. 10 a kadar sayıp böyle bekliyoruz ve ardından kalça kaslarını sıkarak tekrar 10 a kadar sayıp bırakıyoruz. Aynısını diğer tarafa dönüp uyguluyoruz. Eğer yapabilirseniz dururken üstteki bacağı dizi bükmeden yukarı aşağı aç – kapa yapabilirsiniz.
5 er tane yeterlidir.

zayiflama31 BELİ ZAYIFLATAN ve KASLARI GÜÇLENDİREN EGZERSİZLER

8- Sırtımız dik olmalı ve ellerimizle sopayı tutmalıyız. Elleri sopaya takmak yok yani. Bir sağa Bir sola ayakta 5 ya da oturarak 3 dakika boyunca yapıyoruz.

Arkadaşlar son olarak şu iki hareketleri de sık sık yapmanızı tavsiye ederim. Kolay gelsin.

1. adım
Sola yatarak uzanın. Sol dirseğinizi yere dayayarak başınızı tutun. (Baş yukarıda yan yatma pozisyonu) Sağ elinizi gergin bir şekilde uzatın. Nefes alarak sağ bacağınızı yukarı kaldırın. Dizinizi kırmadan uzatın. Sağ elinizle bileğinizi yakalayın. Nefesinizi verin ve yoruluncaya kadar böyle durun.
2. adım
Aynı pozisyonda sağ elinizi yere doğru yaslayın. Nefes alın. Dizlerinizi kırmadan sağ elinizden de destek alarak her iki bacağınızı yukarı doğru yan olarak kaldırmaya çalışın. Nefesinizi verin ve yoruluncaya kadar durun.

47 Yorum “BELİ ZAYIFLATAN ve KASLARI GÜÇLENDİREN EGZERSİZLER”

 • Duygu says:

  Bel çevresi gerçekten çok önemli bir kavram, bununla ilgili egzersizler verdiğin çok iyi olmuş ablacığım. Armut vücut tipindense elma vücut tipi, senin de belirttiğin gibi felç, kalp ve şeker hastalığı gibi birçok hastalığa yakalanma riskimizi artırıyor. Yanlış bilgi vermemek için tekrar baktım:
  Bel çevresine göre sınıflandırma bayanlarda;
  80 cm den küçük olanlar normal,
  80-88 cm obezite eğilimli riskli grup
  88 cm den büyükler şişman olarak
  erkeklerde; 94 cm den küçük olanlar
  normal,
  94-102 cm obezite eğilimli riskli grup
  ve 102 cm den büyükler şişman
  olarak kabul ediliyor.
  Yanii bayanlarr belinizi 80cm in altında tutun 🙂

 • Duygu says:

  Bir de şimdi okuduğum 2 şeyi daha paylaşayım.
  .Mehmet Öz’e göre ideal bel çevresi, insanın kendi boyunun yarısını geçmemeliymiş.
  Ölçüm yapılırken de derin nefes alınıp karnın mümkün olduğunca düz olması sağlanmalı, ve tam göbek hizasından ölçüm yapılmalıymış.
  .Bir başka açıklamaya göre ise, Bel bölgesinikavrayan giysiler giymek, ya da medikal korseler kullanmak bu konuda faydalı olabiliyormuş.

 • Duygu says:

  Bir başka açıklamaya göre ise, düşük bel pantolonlar, bel çevresinde yağlanma artışına sebep oluyormuş. Bel bölgesini kavrayan giysiler giymek, ya da medikal korseler kullanmak bu konuda faydalı olabiliyormuş.
  (yanlışlıkla silinmiş de:) )

 • Yumak Sepeti says:

  Duyguşum ne güzel bilgiler vermişsin böyle.İnan gidip belimi ölçtüm hemen.Eline,diline sağlık güzelim benim.Sen bir doktor adayısın ve devamlı spor yapıyorsun.Bu tip konularda bizi tavsiyelerinden mahrum bırakmasan çok sevinirim.(zaten bırakmıyorsun ya..)Seni çok öpüyorum,sevgiler…..

 • aktifmutfak says:

  bu dediklerini kesin yapıcam..yakın takipçinizim bu yazınızda..sevgilerimlee…

 • yumaksepeti says:

  Sevgili Aktifmutfak davetime katıldığınız için teşekkürler.Yakında boyun fıtığı ile ilgili de egzersizlerim olacak.Benim de çok sevdiğim 2 yakınım bu konudan muzdarip.Görüşmek üzere…

 • Duygu says:

  Ben de yakın takipçinizim sevgili yumaksepeti 🙂
  bu aradaa bütün bu hareketlerin hepsini böyle güzel anlatılmış, resimli, animasyonlu falan başka bir sitede bulamazsınız sevgili okurlar, benden söylemesi, ablacığıma teşekkür ediyoruzz 🙂

 • yumaksepeti says:

  Sen hep takipte kal duyguşum,güzel yorumlarını merakla bekliyorum..

 • sara says:

  onerileri kesinlikle deniycem..

 • yumaksepeti says:

  Merhaba saracım. Faydasını göreceğine eminim. İyi akşamlar….

 • beren says:

  25 qünde 5 kilo vereblrmiym backlmn incelmesne çok ihtiyacm var napablrm??
  Bide ülker kilo special K  noter onaylı faln diyolar qerçkten yararmı işe lütfen yardm edin lütfen..

 • Yumak Sepeti says:

  Çok sıkı çalışırsan verebilirsin tabiiki berencim.Benim “bacak inceltici egzersizler “isimli yazıma da bir göz at istersen . Ve bol su içip ,ekmeği,şekeri azaltıp gergün düzenli egzersizle haftada 1.5 kilo verebilirsen bu iş olur. Special K yı iki öğün yerine kullanabilirsin. 15 günde 3 kilo falan verdiyormuş. Ama ben extra para harcanması taraftarı değilim. Yediğini yarıya indir, Egzersizleri iki katına çıkar. otomatik olarak kilolar gider zaten. sevgiler…

 • beren says:

  vala çok rahatlattınz içime sevnç qeldi çok teşkkür edrim inş..olur yhaaa seviqiler 🙂

 • beren says:

  bişey daha sormk istiyorm duyduqma qöre mate ve yeşil çayda kilo vedrmede etklymş nasıl içmemz qerekiyo?? yha bide ben öğrenciyim sabh 8’de qidp akşm 5’te qeliyorm beslenme şklm çok kötü yni okulda ne yiyeblrmki bunn içn okulda hiç yemesen sadece su içsem olurmu??rahtsz ediyorm ama k.bkmayın 🙂

 • Yumak Sepeti says:
  Berencim,Yeşil çayın metabolizmayı olumlu etkilediği ve zayıflamaya yardımcı olduğunu biliyoruz. Size vereceğim özel formülle metabolizmanızın canlanmasına katkıda bulunabilirsiniz. Bu çayı günde 3-4 fincana kadar içebilirsiniz. Ancak içine şeker veya tatlandırıcı koymayacaksınız. Eğer herhangi bir tatlı tadı almadan içemiyorsanız tıpkı eskilerin yaptığı gibi ağzınıza 3-4 adet kuru üzüm alarak içebilirsiniz.

  MALZEMELER :

  – Her fincan için yarım tatlı kaşığı kaliteli yeşil çay veya 1 poşet yeşil çay
  – 1 Küçük poşet mate
  – Parmak ucu kadar kabuk tarçın
  – Çeyrek tatlı kaşığı biberiye

  HAZIRLANIŞI :

  1 bardak suyu kaynatın ve içine bu karışımı koyun. Sadece 30 saniye kadar kaynatın, sonra 3 dakika demleyin ve süzün İçine bir dilim limon koyun ve sıcak için. Çok aç olmamak şartıyla çayı aç karnına da içebilirsiniz.

  Diyet Notları :

  * Günde 2-2,5 litre su tüketin.
  * Ara öğünleri atlamayın.
  * Yemekle birlikte su içmeyin.
  * Genel olarak yemekten 15-20 dakika sonra sıcak su veya diğer sıvıları içmeye başlayın.
  * Akşam yemeklerini mümkün oldukça hafif ve erken yiyin.
  * Gece öğününü akşam yemeğinden 1,5-2 saat sonra yiyin.
  * Gün içinde mutlaka bir küçük şise maden sodası için. (2’de olabilir.)

  Birde Berencim okulda öğün atlama, öyle yemeğinde makarna ,pilav ve ekmek tüketimizi azalt. Saat 10-10.30 gibi yanında götüreceğin 1 porsiyon meyve yiyebilirsin bu öğlenyiyeceğin hamur işinin yerini tutsun,sevgiler…

 • beren says:

  çok çok çok teşkkr edrim çok iyisnz bunları harfi harfine uygulayacqım ve faydasını qöreceqime inanıyorum :)allaha emant olun sevqiler (=

 • beren says:

  yha bndn çok bıktınz ama kusura bkmayın artık :)bu ülker k fleaks 15 qünde 3 kiloymşya yani backalrıdanda qidyomu yani inceliyomu bcklarda aklıma tkldıda :D??

 • yüsra says:

  ben yüsra .15 yaşındayım boyum 1,58 kilom 67. acilen zayıflamak istiyorum . bölgesel olarak göbeğimden çok rahatsızım. bana egzersiz olarak ve diyet olarak yardımcı olabilir misiniz ? 1 ayda 6 kilo verdiren diyetler var mesela önereceğiniz bir şey var mı acil :d

 • sevda says:

  Mrblar..Öncelikle bizi böyle güzel bilgilendirdiğiniz için tsk ederim…
  Malum yaz geldi ve artık şu fazla kilolarımızdan kurtulmamız gerek…Ben 15 yaşında bi kızım ve boyum 1,55 kilomda 66 :  ( benim bi 10 kg vermem gerekiyor…Tabiki sağlıklı bir şekilde..Yardımcı olabilirmisiniz…Şimdiden tskler…

 • yüsra says:

  sevgili yumak sepeti,
  çok meşgul olduğunu biliyorum ama biraz dahahızlı cevap yazabilir misin ? özür dilerim :(:D

 • Yumak Sepeti says:

  Berencim daha çok yağın depolandığı yerlerden gider ama bacakları da inceltir bence…

 • Yumak Sepeti says:

  Yüsracım ben özür dilerim yorumunu görememişim,Ben kişinin metobolizmasını tanımadan diyet tavsiye edilmesine karşıyım. çünkü bu büyük sorunlar yaratabilir ama benim “Göbek Eriten Zayıflatıcı Hareketler” diye bir yazım daha var. Orada bir diyette var. Buradaki hareketlerle birlikte diyete da bakabilirsen gerekli kiloyu verebilirsin. sevgiyle kal…..

 • Yumak Sepeti says:

  Sevdacım öncelikle çok teşekkür ederim güzel yorumların için. Ben görmeden ve metobolizma tanınmadan diyet vermeye karşıyım ama verdiğim tüm hareketlerden (Bacak egzersizleri, göbek eritme egzersizleri, basen egzersizleri.)kendin için bir program hazırla ve mutlaka hergün düzenli olarak yap.  <sonra akşamları 1 saat yürü. Hamur işini ve tatlıyı  yok denecek kadar azalt . Bol bol su iç. İstediğin kiloua yavaş yavaş erişeceksin.sevgiler…

 • ayse says:

  merhaba ablacım baya oldu ınternete gırmeyelı benım baldır kalça popo baya buyudu hemde 60 kiloyum boyumda 1.60 ne olur bana yardım edın sezeryanla dogum yaptıgım için boyle hemen kilolarımı atamadım 4 ay oldu sezeryanla dogum yapalı ne olur acıl cevap ayrıca kondisyon bisikleti aldı kocam onu gunde kac yapabılırım

 • yumaksepeti says:

  merhaba ayşecim seni gördüğüme çok sevindim. Hayırlı Bayramlar. Visikleri 100 devir ile çevirmeye başlayabilirsin. Birden yorulursan her 30 sayıda dinlenirsin, sonrada bu hareketlere başla 12 hafta kadar sonra farkı görmeye başlarsın. sevgiyle kal canım kardeşim…

 • ayse says:

  saog ablacım senınde bayramın kutlu olsun. arada vakıt bularak acıyorum bebekten vaktım olmuyo buyudukce daha çok şımarık oluyoo 😀

 • yumaksepeti says:

  yerim ben onu ayşecim, maşallah….

 • rabia says:

  SElam yumak sepeti siteni ilk kez ziyaret ediyorum gerçekten çok güzül çok güzel bilgiler mevcut benim sorunum boyum 1.70 kilomda 80 20 nkilo vermek istiyorum veriyorum ama çok çabuk alıyorum napmamı önerirsiniz ban lütfen yardımm şimdiden teş.

 • nuray says:

  YAAAA ben nuray 13 yaşındayım1.65 boydayım ve 55 kiloyum sence kilolumuyun ne dersin yardım et lütfen

 • yeşim says:

  bu hareketleri 8 dakikada bitiriyom ama günde 3 kezde tekrarlıyorum yine de zayıflayabilirmiyim???acele cvp lütfen

 • ZEYNEP says:

  mrblr. bu siteyi şimdi farkettim güzelmiş.yumak sepeti size bi sorum olcak cevaplarsanız sevinirim.spor veya jimlastiği bıraktığınızda tekrar kilo alınırmı.?çünkü ben eskisindende fazla aldım…..HOŞCAKALIN…..

 • melodi says:

  merabalar benim boyum 1.64 belim 74 cm bu iyi bir ölçümü? ayrıca tenis oynayarak fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz…

 • tugba says:

  bu sıteyle tesaduf eserı kassılastım ıyıkı karsılasmısım allh sızden razı olsun ama benım sıze bı sorum olcaktı bu haraketlerı gunde kac defa ka c kere yapmamız gerekıyo

 • deniz says:

  sevgili yumak sepeti ben bir şey sormak istiyorum. benim de bel bölgemde kalınlık var. bu hareketleri yapıyorum ama zorlandığımı hissetmiyorum sanki. yani acaba yağ yakımı için zorlanmam mı gerekiyo?

 • tuğçe says:

  sevgili yumak sepeti 16 yaşındayım 63 kilodayım 1.57 boyundayım yemeyi çok seviyorum buyüzden kilo veremiyorum bel ve basen sorunum var bana yardım et lütfen iştah kapatıcı birşeyler önerirsen çok sevinirim.CEVABINI MERAKLA BEKLİYORUM.

 • Serdar says:

  Mrb arkadaslar.Gordugum kadari ile kilo sorunlariniz var.Ozellikle bel bolgesi icin yapilacak bir sey yok. Herkesin genetigine gore vucudumuz yaglari depolar.Kimilierinde once basenlere , kimilerinde gobege, kimilerinde bacaklara ve goguslere. Bu yaglardan kurtulmanin en duzgun yolu spordur ve diyettir.Spor yaparken mutlaka en z yarim saat ayni ritimle yapilmalidir. Ve mutlaka agirlikli calismalarla desteklenmelidir.Kilo verirken , seklede girmenizi saglmak asil amactir.Kilo verip sarkik bir vucut istemessiniz.Eger ozel program isteyen olursa yardimci olmaya calisirim, yas gruplarina gore.

 • mlk says:

  mrb, ben 17 yasındayım belbolgemden memn deglım bırazda basenlerım war bana yardımcı olrmusunz_?

 • android bozkır says:

  bölgesel zayıflama diye bir şey olacağına inanmıyorum… ne yerseniz osunuz bunu unutmayın sen günde 2000 kalori alıp 1000 kalori yakarsan değil korse takmak 10 korse üst üste taksan hiç bir işe yaramaz diye düşünüyorum

  geçti artık o ben evlendiğimde 45 kiloydum devirleri… 🙂

 • Dilek says:

  Merhaba sitenizi tesadufen buldum ve hemen sık kullanilanlara ekledim bile 🙂 Benimde bir sorum olacak. Dogum sonrasi kilolarimi vermeye calisiyorum, ozellikle calismak istedigim bolge bel degilde nasil soylesem adinida bilmiyorum arka yan taraflar, sutyenin hizasinda arka yanlar diyeyim 🙂 Bu bolge icin hangi hareketler etkili sizce? Simdiden tesekkurler

 • ayşe says:

  ablacım merhaba baya oldu görüşmeyelı bebegım 4 aylıkken yazmıstım şimdi 2 yasına gırmek uzere kondısyon bısıkletıyle yaptım oldu ablacım 55 kılodayım ama popo ve kalcada bıraz fazlalık var bıde gobek lutfen bana hızlı erıtebılecek çayınız varsa onu tavsıye edermısınız bıde hareket benım AB ROCKET aletı : kondısyon bisikleti : göbek eritmek içinde elektırıklı aletım var tırtıllı ama kullanmasını beceremıyorum hangısını yapım de kısa surede fit oluırum bana allah rızası ıcın cevaplayın

 • ecemmm says:

  iyi günler 16 yaşındayım kilo vermek istiyorum orantılı bi şekilde kiloluyum bu hareketler yanında ne önerebilirsiniz şimdiden teşekkürler :))

 • ece says:

  Meraba  Ben 13 yaşındayım 65 kiloyum boyum 1.56   Kilomdan hiç memnun değilim Göbeğim Enim  yanaklarım  nerdeyse her yerim kilolu internet baktığım Zayıflama yöntemlerini uygulamaya çalıştım AMA ABUR CUBURU BIRAKAMIYORUM ÇOK YEMEK YİYORUM ÇABUK ACIKIYORUM AMA HERGÜN MEKİK ÇEKMEYE BAŞLADIM ACABA NASIL ZAYIFLABİLİRİM YARDIMCI OLABİLİRMİSİİNZ ?  

 • Eyşan says:

  merhaba , ben 13 yaşındayım 1.54 boyundayım 53 kiloyum günde 500 tane ip atlıyorum 50 mekik çekiyorum bol su içmeye çalışıyorum ve basen kalça inceltici hareketler yapıyorum bu hareketleride yaparsam falza olurmu acaba ve ben çikolataya ara veremiyorum okulda tost yiyorum arkadaşlarımla beraber ne yapıcam bilmmiyorum size güveniyorum.. Sevgiler.

 • burcu says:

  sevqili ablacım bnm aynı knuda srunlarım wr ben 16 yaşındayım. 70 kiloyum ve 1.68 boyundaym. çevremdeki insanlara bakıyorum da : çok qzel giyiniyorlar. bir de benim yaşıtlarım daha bi qzel giyiniyorlar. srekli diyete başlayıp bırakıyorum napmm qerekr sizce ? alışverişe qdiyorum rahat elbiseler,istediqim türde kıyafterler bulamıyorum bulsam da üstmde ktü druyo ltfen bna yrdm et ablacm 1 ay içnde zyıflamm lzm… 🙂 Seni Sewiyorum 🙂

 • eylül says:

  merhaba ben 160 boyunda 93 kiloyum,kilo vermek istitorum,kilolarım daha çok belden aşağıda nasıl bir diyet uygulamam gerekiyor,neler yapmalıyım bana yardımcı olusanız çok sevinirim .şimdiden teşekkürler

 • eylül says:

  mrb yine ben eylül ,kaç kalorilik bir diyet uygulamam gerekiyor,örnek bir diyet listesi söylermisiniz teşekkürler,gerçekten yardımınıza çok ihtiyacım var,çok acil kilo vermem lazım

 • gülben says:

  merhaba 🙂 sitenizi yeni gördüm fazla kilolarımdan kurtulmak için bu hareketleri deniyorum, denemeye başladım fakat bir sorum olacak; bu hareketleri tam olarak doğru yapamayabiliriz ama bu şekilde de kilomuzu kontrol altına alabilir miyiz?

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş