PostHeaderIcon MAVİ ÖRGÜ BEREM

DSCF6112 MAVİ ÖRGÜ BEREM

Eveeet, Yumak sepeti örgüde de kış hazırlıklarına başladı….Her zaman mavi rengi çok sevmişimdir.özellikle renk turquaza,cam göbeği yeşile doğru çalarsa…Ben de kendime bu kış için bu renkte bir bere örmek istedim…Çok da güzel oldu kanımca …siz ne dersiniz?

Gelelim kısaca yapılışına ;

MALZEMELER…
2 yumak orta kalınlıkta yün (ben çift kat çalıştım)
4,5 nm şiş

YAPILIŞI:
88 ilmek atıp, 20 sıra ikili lastik çalıştım.(2 düz+ 2 ters)siz dilerseniz lastik kısmını daha az yapabilirsiniz. Ben lastik kısmını katlayarak kullanmak istedim. Ama katsız da olur.sonra örneğimi kurdum.ilk sıra 12 sira düz ,10 sıra 1 düz+ 1 ters (pirinç motifi) , 12 sıra düz + 10 sıra pirinç sıra sonuna kadar.
2.sırada 12 ilmek tersler ters , pirinç örgüde de bilindiği üzere tersin üzerine düz geliyor..Bu şekilde devam.
Bu şekilde devam ederken.5 sırada düz ördüğümüz yerleri dışa burgu şeklinde örüyoruz.(Y saç örgüsü de deniyor)10.sırada motifimizin 1.partisi bitmiş oluyor. Böylece 6 burgu yapacagız toplamda.Ancak 3.burgudan itibaren pirinç motifin iki yanından birer ilmek kesiyoruz. böylece pirinçlerimiz her burguda 8 sonra 7 sonra 5 sonra 3 adet kalıyor.şimdi son burgudan sonra burgulu motiftende alıyoruz. pirinci ilmekte sabir bırakıp gidiş ve dönüşlerde burguyu 5 ilmeğe kadar düşüyoruz.Bir seferde kesip dikiyoruz…

DSCF6113 MAVİ ÖRGÜ BEREM

Ben birde püskül ekledim arkasına..

DSCF6115 MAVİ ÖRGÜ BEREM

Buda netten bulduğum benzer model…

y MAVİ ÖRGÜ BEREM

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş