PostHeaderIcon 2010 YAZININ EN ŞIK DAMATLARI İÇİN…

1 2 350x279 2010 YAZININ EN ŞIK DAMATLARI İÇİN...

Bu yazımı canım kuzenim Veyselciğime itaaf ediyorum.Çünkü önümüzdeki temmuz da evlenecek ve benim gördüğüm en şık damatlardan biri olacak. O da ablası gibi detaycı ve düğünün en güzel şekilde geçmesi için ,herşeyi tekrar tekrar planlayıp,gözden geçiriyor

şu anda…Düğün denince her ne kadar akla bembeyaz kıyafeti içinde gelin gelse de damatların gelinlerin yanında sönük kalması günümüzde pek söz konusu değil. Eski zamanlarda damat düğünde sadece bir takım elbise giyerken gerek modanın değişmesi ve erkek kıyafetlerinin model açısından zenginleşmesi gerekse erkeklerin artık bakım ve görünüşlerine özen göstermeleri bu standardı değiştirdi. Bu nedenle damatlar düğünde giyecekleri kıyafetlerini seçerken gelinler kadar olmasa da yine de çok zaman harcıyor ve daha çok özen gösteriyorlar.

Zihniyetin dışarı yansıma şekillerinden biride davranışların yanı sıra giyim anlayışıdır. Kişinin anlayısı estetik zevk ve beğenilerini, ekonomik durumlarını, mensup oldukları veya olmak istedikleri sinıfın ipuçlarını verir. Kısaca giyim sahip olunan zihniyetin sembollesmiş şeklidir.
Bir bayanın şıklığı kadar, bir beyin şıklığı da göze hoş gözükür. Takım elbise, gömlek kravat, mendil, kol dügmesi, kemer ve ayakkabı uyumu bir erkeğin titizliğini ve bakımını ön plana çıkartır.

21 227x350 2010 YAZININ EN ŞIK DAMATLARI İÇİN...

Şimdi tek tek Damatlığımızı inceleyelim

… CEKET: Şal yaka, kruvaze veya tek sıra düğmeli bir ceket giyilebilir. Ceketin bedene tam olarak uyması smokinin daha şık durmasını sağlar. Omuzlar dar veya fazla geniş olmamalıdır.

PANTOLON: Pantolonun paçaları, ayak bileğinden beş santim kadar aşağıda bitmelidir. Paçalar, ayakkabının üst kısmına değmeli ve hareketi kısıtlayacak kadar dar olmamalıdır.

GÖMLEK: Pileli gömlek, smokinin içine en çok tercih edilen gömlek türüdür. Ancak düz beyaz, kemik rengi ya da beyaz üzerine işlemeli bir gömlek de tercih edilebilir. Manşetler, ceketin kollarından bir parmak çıkmalıdır.

KOL DÜĞMELERİ: Kol düğmeleri damatlığa uygun olarak seçilmelidir. Değişik motiflerde kol düğmeleri takılabilir. Kol düğmeleri kumaş değil; altın, gümüş, veya metal olmalıdır.

YAKA VE KRAVAT: Smokini tamamlamak için aynı kumaştan yapılmış bir papyon takılmalıdır. Takım elbise seçilmişse, kıyafete uygun bir kravat tercih edilmelidir. Yakaya da kravata uygun bir mendil veya gelin buketinden küçük bir çiçek takılabilir.

KUŞAK: Pantolonun bir kuşakla tamamlanacaksa, kuşağın pilelerinin mutlaka içe dönük olması gerekir. Bu pileler arasına yapılacak olan gizli ceplerde anahtar, para gibi eşyalar, smokinin görüntüsünü bozmadan taşınabilir. Modern smokinlerde kuşak yerine, renkli pantolon askıları da kullanılabilmektedir.

YELEK: Kuşak ve pantolon askısı tercih edilmeyecekse, canlı bir yelek kullanılabilir. Böylece mütevazi bir smokin veya düz renk bir takım elbise bile çok şık ve modern görülebilir. Mağazalarda değişik renk ve motiflerde yelekler bulunabilir veya diktirilebilir.

AYAKKABILAR: Smokin için genellikle tercih edilen eskiden beri aşina olduğumuz siyah renk bağcıklı ayakkabılardır. Çorabın da pantolonla aynı renk olmasına dikkat edilmelidir. Gri renkli takım elbisede yine siyah renk ayakkabı, kemik tonlarında veya lacivert renk kıyafetlerde ise kumaşla aynı tonda ayakkabı uygun olur.

3 2010 YAZININ EN ŞIK DAMATLARI İÇİN...

* Damatlık aksesuarlar damadın kişiliğine ve tarzına uygun olmalıdır.
* Damatlık altına giyilen ayakkabı mokasen türü olmamalıdır.
* Damatlık pantolonunu boyu o gün giyilecek ayakkabıya göre ayarlanmalıdır.
* Damatlık elbisenin cepleri gereksiz şeylerle doldurulup şişirilmemelidir.
* Damatlık modeli sonradan kullanılabilir bir modelse ekonomik bir seçim yapılmış demektir.
* Damatlıkta alışılagelmiş renkleri seçmeyecekseniz gelinlikle olan uyumuna dikkat etmeyi unutmayınız.
* Damatlık, uygun bir takım elbisenin yakasına saten, yan dikişine çizgi ekletmekle de oluşturulabilir.
* Ceket çıkarıldığında koyu renk bir gömlek teri daha çok belli eder.

Şimdi gelelim birbirinden şık damatlıklara ve bazı ünlülerin giydikleri damatlıklara….

2 Yorum “2010 YAZININ EN ŞIK DAMATLARI İÇİN…”

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş