PostHeaderIcon KİMYA HATUN /SAİDE KUDS

images KİMYA HATUN /SAİDE KUDS

İran da ödül almış bir kitap.İçeriğinde Mevlana Celaleddin Rumi Hz.nin üvey kızı Kimya Hatun’un gözünden kendi hayat hikayesi anlatılmakta.

Kitapta dikkatimi çeken şey.Olaylar Kimya Hatunun gözünden anlatıldığından mıdır? Yoksa yazarın kendi bakış açısı mıdır bilemedim; kitap okuyucuya hikayenin sahipleri hakkında ters bai bakış açısı sunuyor.Nasıl Mı?Mevlana Hz. ne bir hürmetsizlik yok ama Hazret ;Kimya Hattunun annesi Kerra Hatun ile evlenmek isteyerek,onu annesinden çalan, bağ evinden uzaklaştırıp medresenin karanlık hücrelerine konmasına sebep veren bir kişi olarak gösterilmiş.Küçük oğul Aladdin Çelebi neşeli ve tüm haremin sevdiği eğlenceli bir gençken, Sultan Veled babasının peşinden ayrılmayan sinirli,sıkıcı biri hele Şems hazretleri perperişan garip ,öfke patlamaları yaşayan yaşlı bir sofu…Yazar böyle betimlemiş.Kimya Hatun^’un gözünden tabii.Ne olursa olsun o yüce sultanlara saygısızlık hissettim ben kitapta.Bu yüzden anlatımının akıcı olmasına rağmen romanı sevmedim.Üstelik çocukluk çağı çok uzun anlatılmış ve evliliği ile başlayan ikinci kısım ise çarçabuk toparlanmış. Bilmiyorum belki yazarın vurgulamak istediği bambaşka birşey de ben anlayamıyorum .Ama ne olursa olsun o sultanlara bazı çirkin sayılabilecek vasıfların yakıştırılmasından hoşlanmadım işte.Neyse takılmıyoruz fazla ve başka bir kitaba yelken açıyoruz….

r1 KİMYA HATUN /SAİDE KUDS

2 Yorum “KİMYA HATUN /SAİDE KUDS”

  • malesef böyle önemli şahsiyetlerin değeri hep sonradan biliniyor.. hayattayken hep düşmanca bakılıyor .oldükten sonra değer anlaşılıyor..

  • yorumcu says:

    önemli şahısların kadına ve çocuğa psikolojik ve fiziksel şiddet uyguladığını düşünmek rahatsız etmiştir. Ama kimya Hatunu anlatan birden fazla kitap okursanız genel durumun bu olduğunu ve belki de bize iyi görünenin gerçekten iyi olmadığını gerçeğini kabul etmek gerektiğini anlarsınız.Ayrıca Mevlana ve Şemsin ilişkisini de farklı kaynakalrdan yansız olarak derinlemesine inceleyin derim.

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş