PostHeaderIcon Hadikatu’s-Suada : Saadete Ermişlerin Bahçesi Kerbela

409979 Hadikatus Suada : Saadete Ermişlerin Bahçesi Kerbela

Bu kitabı şu ara, arkadaşlarım arasında birbirimize tavsiye ediyoruz. Muharrem Ayında özellikle ilk on gün okunması gereken bir kitap.

Bu kitap Fuzuli’nin dini, tarihi nitelikte sayılabilecek bir eseridir. Kitap, Adem Aleyhisselam’dan bu yana insanlık tarihinde Allah yolunda yürüyen peygamberlerin gördüğü zulüm ve işkenceyi, eziyeti konu edinmekle beraber asıl konu Hazreti Peygamber’in damadı Ali b. Ebi Talib’in ve evlatlarının, torunlarının uğradığı işkencelerdir. Hazreti Hüseyin zulüm gören ermişler kafilesinin en son mazlumudur.

Peygamber torunları olan Kerbela şehitlerinin, Yezidiler elinde uğradıkları feci akıbet, İslam göğsü üstünde açılmış öyle derin bir hançer yarasıdır ki, üzerinden asırlar geçtiği halde bir türlü kapanmak bilmedi.

Fuzuli kalemini bir neşter gibi kullanarak bu yarayı yeniden kurcalamış ve bugüne kadar milyonlarca insana Kerbela çölünde akıtılan mazlumların kanından çok daha fazla gözyaşı döktürmüştür.

Bu satırların içinde dolaşanlar, Bağdat’ın yanık yürekli çocuğuna, yaman bir “al-i aba” aşığı sıfatıyla affetmez kinini etrafa serperken rastlayacak bu perdenin bir de ardı olduğuna inananlar, onu “Saadete Ermişlerin Bahçesi” içinde sevdikleriyle salına salına dolaşırken göreceklerdir…

http://www.pandora.com.tr/urun/hadikatus-suada-saadete-ermislerin-bahcesi-kerbela/279858

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş