PostHeaderIcon ELİF ŞAFAK / AŞK…

elif safak 01 ELİF ŞAFAK / AŞK...

Ramazan telaşı,bayram telaşı,okul telaşı , yeni kurduğumuzun işin telaşı derken bir ara okumaya ara verir gibi oldumsa da hemen geri döndüm. AŞK isimli kitap geride bıraktığımız yazın en çok okunanları arasında belki de ilk sırada yer alıyordu. Hatta bir ara erkekler de
okusun,karizma bozulmasın diye pembe kapaklı kitabın gri kapaklı versiyonu da çıktı. Ben biraz geç kaldım ama sonunda alıp okudum. Ne enterasandır ki , gündemi ve hitleri takip ederek okumak istediğim bu kitapta yine Mevlana ve Şems ile karşılaştım. Ben onları çok seviyorum diye onlarda beni bırakmıyorlar sanırım. Üstelik Hayat hikayeleri bu kitapta Hollandalı bir yazar tarafından kaleme alınıp,Amerikalı bir editöre yollanmışlar.Peki peki kısaca değineyim konusuna…
elif safak 021 ELİF ŞAFAK / AŞK...

Ya ortasındasındır AŞK’ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde..
Ella Rubinntain (40) Amerikalı bir ev kadınıdır. Tipik burjuva değerlerinin hâkim olduğu oldukça varlıklı bir ailesi, düzenli ve görünüşte ‘sorunsuz’ bir evliliği vardır. Üç çocuğunu da büyüttükten sonra bir yayınevinde editör-asistanı olarak iş bulur; görevi A. Z. Zahara adlı tanınmamış bir yazarın tasavvuf felsefesini konu alan tarihi romanını değerlendirmektir.Başlarda 13.y.y. a ait ve hiç tanımadığı bir yazar tarafından yazılmış mistik bir konusu olan bu kitabı okumayı istemez.Ancak hayatının kritik bir döneminde eline aldığı bu kitap, hiç beklemediği bir şekilde Ella’yı derinden sarsacak, dünyevi aşkı keşfetmek adına zorlu ve tehlikeli bir yolculuğa çıkmasına neden olacaktır.

Hayatlarımızın durgun gölünü dalgalandıran taş misali, yüzleşmek zorunda olduğumuz sıkıntılar, acılar… ve aşkın peşinde kat etmek zorunda olduğumuz zorlu yollar, ödediğimiz bedeller…
Aşk… kitap içinde bir kitap, hayatın anlamı peşinde bir aşk macerası…
Aşk… Elif Şafak’tan arayışa, gerçeğe ve keşfetmeye dair bir roman.Herkese tavsiye ederim,iyi okumalar….

Yazar : Elif Şafak
Yayınevi : Doğan Kitap

elif safak 03 ELİF ŞAFAK / AŞK...

Elif Şafak ile ilgil bir Röpartajdan alıntı:

Romanı seven okurların arkadaşına, kuzenine, yengesine hediye ettiklerini duyduğunu söyleyen Elif Şafak, “Hepimiz aslında bir eksiklik duygusuyla, aşka özlemle yaşıyoruz,” diyorBu roman tek bir roman değil roman içinde roman, hikaye içinde hikaye, aşk içinde aşk… Ben aslında aşktan yola çıktım. Aşkı anlamaya çalışan ve anlatan bir roman yazmak istedim. Ama hem dünyevi hem ilahi boyutlarıyla, hem dününe bakan hem bugününe bakan bir roman yazmak istedim. Belki hem batıyı hem doğuyu içine alan farklı gibi duran hatta bazen zıt gibi duran unsurları buluşturan bir bağ olarak aldım aşkı ve yola çıkış noktam da bu oldu.

BU BENİN HAYAL GÜCÜM
Romanı yazarken bulabildiğim tüm Türkçe, İngilizce ve kısmen İspanyolca kaynakları okudum. Uzun süre okuyorum o benim içimde birikiyor. Ama ne olursa olsun, bu benim algıladığım kadarıyla orada Mevlana var, benim algıladığım kadarıyla Şems var. Herkes anlayabildiği kadarıyla anlıyor ve anlatıyor. Hiçbir zaman esas Mevlana budur esas Mevlevilik budur demek istemem. Bu bir roman, bir kurgu, bu benim hayal gücüm.

Kitabın önemli sac ayaklarından birisi Şems ve Mevlana arasında geçenler. Bence çok derin olan ruhani bir bağ var. Ben orada çok ciddi ve derin manevi dostluk ve yoldaşlık olduğunu düşünüyorum.

Bir yerden bakarsanız belki bu roman senelerce benim içimde pişiyordu diyebilirim. Benim tasavvufla olan ilgim bundan 14-15 sene önce başladı. Beni takip eden okurlar bilirler, her romanımda aslında bir unsur olarak, alt akıntı olarak tasavvuf vardı. Ama bu sefer belki su üstüne çıktı, belki bu anlamda kalbimi açtım. Bir anlamda belki benim içimde birikiyordu ama fiilen masa başına oturup yazmam bir sene sürdü.

elif safak 022 ELİF ŞAFAK / AŞK...

KİTAP İNGİLİZCE YAZILDI
Önce İngilizce yazılan ardından Kadir Yiğit Uz tarafından Türkçeleştirilen romanın ilginç bir macerası var:

Çeviriyi aldıktan sonra resmen oturdum yeniden yazdım. Bir anlamda bu kitap iki kez yazıldı. Okurların okudukları bu anlamda çeviri bir metin ama bire bir çeviri bir metin değil. Ben diller arası yolculuk yapmayı çok heycan verici buluyorum.Bir yazar için çok ufuk açıcı bir şey bu ama kolay bir şey de değil. Çünkü hiçbir zaman kendi ana dilinizde olduğunuz kadar rahat olamıyorsunuz.

Benim söyle bir tempom var; yazmaya başladığım zaman gece gündüz kendimi ona adayarak, çok yoğun çok deli bir tempo ile ve hızlı yazıyorum. Biraz da kendimi tüketerek yazıyorum. Bittiği zaman da ordan çıkıp başka bir ruh haline gitmem gerekiyor. Her gün bir kaç saat çalışıp sonra duran bir insan değilim.yazdığım zaman çok gürül gürül o temponun içine giriyorum.

elif safak 011 ELİF ŞAFAK / AŞK...
– Aşk´ın sırrı ne? Okurları neden bu kadar derinden etkiledi sizce?

– Aşk´ın sırrı akılda değil, kalpte. Ben bu romanı kalbimle yazdım. Okuyanlar kalpleriyle okuyor. Bu öyle dışarıdan bakarak, kitabı okumadan anlaşılacak bir tılsım değil. Bir ruhdaşlık hali. Kitap, yazar ve okur arasında ilmik ilmik ruh akrabalıkları örülüyor.

Aşk´ın gördüğü bu ilgi, okurun ister ilahi, ister dünyevi olsun gerçek aşka özlem duyduğunun da bir göstergesi olabilir mi?
– Hepimiz aşka özlem duyuyoruz. Yüreğimizin derininde bir yerde hepimiz aslında bir eksiklik duygusuyla yaşıyoruz. Romanda Şems diyor ki: “Her birimiz tamamlanmamış bir sanat eseriyiz. Ömrü hayatımız tamamlanmaya çalışmakla geçiyor. Bizi tamamlamayacak, bütünleyecek tek bir şey var. O da aşk!”

– Romandaki 40 değişim kuralının da kitabın bu kadar ilgi görmesinde rol oynadığını söyleyebilir miyiz? Kişisel gelişim kitaplarında da benzerlerine rastladığımız ve bizi uykudan uyandırmaya yönelik bu öze dönük yapıcı kurallara ihtiyacımız var mı?
– Romanda 40 kural var. Bunların hepsi hayali kurallar. Ben bunlara ´Gönlü Geniş Ruhu Gezgin Sufi Meşreplilerin 40 Kuralı´ diyorum. Roman çıktığından beri bunlar çok konuşuluyor. İnternette dolaşıyor. İmza günlerinde bana getirilen kitaplara bakıyorum. Hep kuralların altı çizilmiş. Bütün bunlar beni mutlu ediyor. Bu kuralları kurgulamak bana da iyi geldi. Ama ben hiçbir zaman bunları ´kişisel gelişim kuralları´ gibi düşünmedim. Bunlar sadece dostane fısıltılar. Yoksa okura bir şey öğretmek gibi bir tavrı olmamalı yazarın.

elif safak 04 ELİF ŞAFAK / AŞK...

– Okurlarla konuşmalarımda herkes sözbirliği etmişcesine “Mevlana´yı, tasavvufu biliyorduk ama Şems´i bu kitapla sevdik ve onu daha çok tanımak istedik,” diyor. Sizin böyle bir niyetiniz var mıydı?
– Benim hem Hazreti Mevlana´ya hem Tebriz´in Güneşi Şems´e çok derin hürmetim var. Mevlana görece daha iyi biliniyor, ama Şems pek bilinmiyor. Halbuki o muazzam bir cevher. Onu anlamadan Mevlana´yı anlamak mümkün mü? Et ile tırnak gibiler. Ama bir o kadar da farklılar aslında. Ben o ilahi bağı anlatmak istedim. Kitabevi sahiplerinden şöyle şeyler işitiyorum: Aşk´ı okuduktan sonra Mesnevi´yi okumak isteyenler artmış. Bir de “Şems hakkında başka kitap var mı?” diye soranlar çok oluyormuş. Bunlar beni mutlu ediyor.

– Mevlana ile Şems´in arasındaki benzersiz gönül bağına ülkemizde hep önyargıyla yaklaşılıyordu. Aşk, bu önyargıyı az da olsa kırdı mı? Romanda da geçen “Aşk bir milat gibidir. Şayet aşktan sonra aynı kalmışsak yeterince sevmemişiz demektir,” sözünde olduğu gibi bir milat etkisi yaratabilir mi? Ya da bir romandan bu kadar büyük değişim yaratmasını beklemek ne kadar akılcı?
– Ben romanların tek başına bu kadar dönüştürücü bir etki yaratacağına inanmıyorum. Ancak şu olabilir: Roman okurunu, okur romanını bulur. Bu bir ruh akrabalığıdır.

– Çok uzun süredir, insanların etkilendikleri kitabı, dostlarına da alıp hediye ettiklerine tanık olmuyordum. Ama Aşk´tan beş altı adet alıp arkadaşlarına verenleri tanıyorum. Bu, paylaşımın nasıl bir açıklaması olabilir?
– Biz genelde zannediyoruz ki bir romanın tanınmasında basın en büyük rolü oynuyor. Halbuki basından daha önemli olan bir şey var: ´Fısıltı gazetesi!´ Aşk´ı seven okur, kitabı alıyor yengesine, kız arkadaşına, kuzenine hediye ediyor. Ya da aynı kitabı beş kişi okuyor sırayla. Mesela Aşk´ı ailece okuyor insanlar. Üç kuşak okuyor. Anneanne, anne ve kızları. Türkiye´de çok samimi, hakiki bir edebiyat okuru var. Bir kitabı severse çok seviyor. Sevmezse de okumuyor işte. Okurun değerlendirmesi her şeyin üstünde.

elif safak 031 ELİF ŞAFAK / AŞK...

– Aşk hakkında bugüne kadar aldığınız en etkileyici yorum ne oldu?
– Okurların Aşk ile ilgili yorumları beni çok duygulandırıyor. Bunları anlatamam çünkü bu özel bir sırdaşlık, ruhdaşlık hali. Kimisi bu romanın onu nasıl etkilediğini anlatmak için mektup yazıyor, kimi resim yapıyor. Bazıları etkinliklerime gelip benden bir eşya almak istiyor. Yüzüklerimi, eşarplarımı, kalemlerimi alıyorlar. Giden her eşyamın yerine başka okurlar hediye getiriyor. Gene yüzük, eşarp, kalem veriyorlar. Her imza gününde eşyalarım gidiyor ve yeni eşyalar geliyor.

– Aşk, İngilizce´de hangi isimle yayımlanacak?
– İnanır mısınız hâlâ karar veremedim. Bugün yarın artık bir karar vereceğim. Çünkü aşk kelimesinin derinliği başka. Onu karşılayan bir isim aramaktayım.

– Dünyada da Türkiye´de gördüğü büyük ilgiyi almasını bekliyor musunuz?
– Bilemiyorum ki. Kısmet diye bir şey var.

– Kitap ayraçları pek çok dilde aşk karşılığında hazırlanmış. Ama hiç Türkçe aşk yok, neden?
– Çünkü Türkçe Aşk kitabın üstünde! Büyük harflerle hem de. Ona eşlik etsin diye 14-15 dilde aşk yazdık ayraçlara.

8 Yorum “ELİF ŞAFAK / AŞK…”

 • Engin says:

  merhaba  elif safak  ask kitabin yesil beyaz olan kaplısını nerde bulabilirız cok yere sordum bulamadım bu konuda bana tafsıye edecegınız bır yer varmı .. kolay gelsin iyi calışmalar

 • Yumak Sepeti says:

  Engin bey merhabalar, Yeşil beyaz kaplısını hiç görmedim ama gri kaplısı  Heykel BKM ( eğer Bursada oturuyorsanız…) de vardı. D&R da da vardır sanırım.Çok çok güzel bir kitap mutlaka okumalısınız. selamlar…

 • elif says:

  ayy ben bu kitabı çok merak ediyorum ama bulamıyorum burada yok bulursam en kısa zamanda okumaya başlıycam çünkü çok sevilen bi kitap ve anlattığına göre tülin abla çok da güzel

 • Yumak Sepeti says:

  Gerçekten çok güzel bir kitap Elifcim, ben iki kez okudum Bazı günler , içindeki bazı sözleri ,Ana sayfamdaki “Günü Sözü”bölümüne yazıyorum. Benim çok hoşuma gitmişti bu kitap.Sen nereden yazıyorsun bilemiyorum ama umarım bulursun kardeşim…sevgiler,

 • elif says:

  ben hiçbir yerden yazmıyorum tülin abla siirt’in kurtalan ilçesinde yaşıyorum ve buradaki kitapevlerinde bulamadım ama siirte gidince alıcam  tülin abla tşkr ederim allaha emanet

 • yumaksepeti says:

  Elifcim kusuruma bakma. sen ” kitabı bulamadım abla” deyince ben yurtdışından yazıyorsun sandım bir an. O yüzden nereden (yani hangi ülkeden)diye sormak istedim. Çünkü bu kitabın satışı bazı ülkelerde olmayabilir.Sen Tahminimce siirtte bulabilirsin. Eğer bulamzsan ben sana buradan göndereceğim söz..sevgiler…

 • elif says:

  teşekkr ederim tülin abla siirt merkezde sınava girceğim için 11 nisan da alıcam varsa de grşz

 • yumaksepeti says:

  hmm, 11 nisan her açıdan güzel bir gün olacak Elifcim….

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş