PostHeaderIcon KALİGRAFİ SANATI

guzelyazi eyGonul2 KALİGRAFİ SANATI

Kelimenin kökeni Yunanca kallos ‘güzel’ ve graphos ‘yazı’ kelimeleridir xcine tv movies. Süsleyerek yazı yazma sanatıdır. Çin başta olmak üzere Doğu Asya, Batı toplumlarına ait tarihleri çok eskiye dayanan birçok kaligrafi yazı örneği bulunur din norm. İslam uygarlıklarında kaligrafi ‘hat sanatı’-
yabancı bir terim olan kaligrafi adını alır.

Ülkemizde genellikle ‘hat sanatı’ ve ‘kaligrafi’ aynı çerçevede anılıyor olsa da aslında farklı konulardır minecraft kostenlos herunterladen windows 10. Temelde her ikisini de güzel yazı yazma sanatı olarak adlandırabiliriz. Fakat Hat Sanatı deyince akla ilk gelen şey; eski harflerle yazılan dini içerikli yazılardır. Osmanlı kültüründe dini motiflerin ön planda olması sebebiyle Allah ve Peygamber sevgisini göstermek amacıyla ‘Hattatlar’ bu sanatı kullanarak günümüze kadar ulaşan pek çok eser bırakmışlardır. Hat sanatı kaligrafiye göre çok daha fazla emek ve uğraş isteyen bir sanat dalıdır Usta-Çırak ilişkisi ile bir sonraki nesillere aktarılan hat sanatı bugün için çok fazla yaygın olmamakla beraber hale bu sanatı devam ettirmeye çalışan ustalar bulunmaktadır. Kaligrafi Latin harfleri kullanarak güzel yazı yazma sanatıdır. Hat Sanatı’na göre öğrenmesi daha kolay olmakla beraber iyi bir kaligrafi ustası olmak uzun zaman alabilir. Kaligrafi de amaç değişik motifler kullanarak yazıyı olduğundan farklı bir kimliğe büründürmektir. Genellikle dik ve yatay çizgilerden oluşan Latin harflerini simetrik bir şekilde kâğıda dökmek kaligrafinin en temel unsurlarından birisidir. Az bir zaman ve az bir kaynak ayırarak her kesimden insanın, biraz yetenekli ve sabırlı olmak koşuluyla rahatlıkla öğrenebileceği bir sanat dalıdır.

Şimdi Çok da zor olamayacak şekilde Kaligrafi ile “Aşkım “nasıl yazabiliriz,öğrenelim…


NarTube – Watch Video

3 Yorum “KALİGRAFİ SANATI”

 • deniz cansu says:

  ABLA BİZİM  KALİGRAFİ SANATIYLA İLGİLİ ŞEYLER ÖĞRENMEMİZİ SAĞLADIĞIN İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.
  BU  ARADA YUKARIDAKİ AŞKIM YAZAN VİDEOYU ÇOOK BEĞENDİM.

 • Yumak Sepeti says:

  Gerçekten çok güzelmiş değilmi? Bu sanatı incelediğinde ne kadar harika şeyler var bir görsen Denizcim. Ben de çalışıyorum bu ara üzerinde,ilk eşimin adını yazmaya çalışıyorum.ona bi süpriz yapmayı düşünüyorum da….sevgiler…..

 • deniz cansu says:

  Abla gerçekten bu sanatın büyüleyici bir güzelliği var.

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş