PostHeaderIcon “CENNET BURSA” EFSANESİ

bursaKltrparkGlozgurliman 350x234 CENNET BURSA EFSANESİ

Hayırlı cumalar arkadaşlar. Dün okuduğum bir kitabın etkisi ile yeni bir kategori açmaya karar verdim.Hatta birden çok kategori, hepsine Kültür ve sanatla ilgili..Gelenek ve göreneklerimizden tutun da, atasözlerimize destanlarımıza kadar.İlk olarak bir efsane
den bahsetmek istedim ve ilk olduğu için Bursaya ait olsun istedim online videos downloaden kostenlos android. Bu yazıyı hazırladım. Oğlum okuldan geldiğinde “Anne , sana bir öğrendiğim bir efsaneyi anlatayım mı” didiye sorup , ben ağzı açık “ya ben de bugün efsanelerden bahsetmek istemiştim.” der demez üstüne bir de yazıp kaydettiğim bu hikayeyi anlatınca , bu nasıl tesadüf (Ki ben tesadüfe İnanmam) deyip bu yazıyı yayınlanmam artık şart oldu diye bugün yayına veriyorum. Güzel şehrimden bir efsaneyi zevkle sizinle paylaşıyorum.

YaylaHatrasbursa kestel orhaniyekyy 350x234 CENNET BURSA EFSANESİ

“CENNET BURSA”
Vaktiyle her Süleyman’dan içeri bir Hazreti Süleyman varmış; alnında peygamberlik nuru yanar, başında hükümdarlık tacı parlarmış; Allah ona “mührü Süleyman” derler tılsımlı bir mühür ihsan etmiş; bu sayede dağa taşa hükmeder; kurda kuşa sözü geçermiş… Oturduğu taht desen ne altın, ne fildişi; ya cin, ya peri işi bir tahtırevanmış wii spiele downloaden und installieren! Dur derse durur; yürü derse yürür; uç derse uçarmış.Böylece dünyanın dört bir yanını dolanır; ağlayanla ağlar, gülenle gülermiş.

Günlerden bir gün tahtına kurulur; sağ yanına sağ vezirini, sol yanına sol vezirini alıp havalanır göklere… Dağlar eğim eğim eğilir; yollar erim erim erir; bir göz yumup açıncaya kadar gelir, dağların dağı Uludağ’ın tepeciğine iner, bakar ki, ne baksın! Bu dağın bir kanadı ses, bir kanadı renk; bir kanadı su, bir kanadı ışık!

Hazreti Süleyman:”Yaratan neler yaratıyor!” diyerek parmağı ağzında kalakalır mods for sims 4 for free. Neden sonra kendine gelip sağına döner, sağ vezirine:

“A benim vezirim; sen çok gezdin, çok gördün; imdi dünya gözüyle bakınca bu yerleri nasıl görüyorsun?” diye sorar.

KOCAYAYLAedibboy 350x262 CENNET BURSA EFSANESİ

Sağ vezir: “Ey benim sultanım, efendim; Allah her güzelliği buraya vermiş ama bunları görüp duyacak, derleyip koklayacak biri olmadıktan sonra neye yarar? deyince, Hazreti süleyman bu söze mührünü basar. Sonra sola dönüp sol vezirine:

“A benim vezirim; sen çok yaşadın, çok bilirsin; dünyada bu güzelliklerden üstün bir güzellik daha var mı?” diye sorar. Sol vezir da aynı dilden cevap eyleyip:

“Var sultanım, var! Öyle ya, dal dal ötüşen kuşların sesi güzeldir ama, gönül yaylasını saran insan sesi daha güzeldir… Burcu burcu kokan güller güzeldir ama, hiçbiri gül yanaklar gibi domur domur açılmaz… Şu uçsuz bucaksız mavi su güzeldir ama, bir damla gözyaşının, yanan yüreklere verdiği ferahlığı veremez.. Şu pırıl pırıl gökyüzü güzeldir ama, hiç bir ayın ondördü sultan gibi, ay ile bahsedip gün ile doğamaz…” deyip kesince, Hazreti Süleyman bu söze de mührünü basar ve son sözü kendi alır:

Bizimoranndalarbursaorhangazimahmud 350x253 CENNET BURSA EFSANESİ

“Ey benim vezirlerim; ikiniz de ağzı öpülecek adamlarsınız; bu yerlerin bir ‘insan’ eksiği var. Dediğiniz gibi bu güzellikleri görüp duyacak biri olsaydı, ya dile getirir, ya tele getirir de, böyle kaybolup gitmezdi, bu bir! Üstelik bunlara her güzellikten üstün bir de insan güzelliği katılırdı, bu iki!

“İmdi, siz de benim bu sözüme bir ‘mim’ korsanız, şu yaylaları yurt edinelim.. Bir saray yaptıralım, köşkü beraber; içinde bahçesi, suyu beraber… Bu saraya güzeller güzeli Belkıs’ın tahtını kuralım; bu bahçeye de dilediği gülü, bülbülü konduralım ve lakin köşkün anahtarı bende kalsın!”

Vezir vüzerası mim koymaya kalmaz; dağ taş dile gelip: “Belkıs, Belkıs!” diye inim inim inler…

bursaGzelyallimanmuzafferdemirci 232x350 CENNET BURSA EFSANESİ

Hazreti Süleyman o saatten sonra tezi yok, perilerini başına toplayıp onlara danışacak olur, ama perilerden bir peri, niyetini gözünden okuyup ağızsız dilsiz anlatır ona:

“Ya Süleyman; ‘Can kavmi’ derler bir kavim vaktiyle buralarda bir şehir kurmuştu ama ‘Cin kavmi’ dedikleri kavim de bu şehre göz koymuştu. Bin yıl dövüştüler durdular ya, son sonu ne onlara kaldı, ne bunlara; tufan erişip sular altında kaldı şehir! İşte bu dağın eteğinde gördüğün göller, göl değil, o tufanda göllenip kalmış sudur; o şehir de, sözüm ona, bu göllerden birinin altında yatıp duruyor…” deyince, Hazreti Süleyman mührü Süleymanı basar, vüzerası da birer mim kor bu söze…

Bunun üzerine su perileri sulara dalar; gölleri boşaltıp can şehrini ortaya çıkarırlar. Dağ perileri de dağlara tırmanır, getirecekleri kadar getirip, mermer taş, mermer direk bir saray kurarlar, köşkü beraber, bahçesi, suyu beraber.

bursaTophanedengnbatmaftakerem 350x246 CENNET BURSA EFSANESİ

Periler bu hayhayda iken, Hazreti Süleyman kuşun kanadıyla her yana haberler gönderip cümle ela gözlüleri buyur eder. Nerde var nerde yok, ela gözlüler de gelir, bu şehre yerleşir; Belkıs Sultan da varıp sarayına, tahtına kurulur; şehir şehir olur, saray da saray!

Sağ vezir bunu sağ gözüyle görür: “Cennet burası!” der; meğer sol vezirin bir kulağı biraz ağırmış; bu sözü “Cennet Bursa!” anlamasın mı?

O gün bu gün, bu şehrin adı “Bursa” kalır. Şehrin anahtarı kendisinde ya, Hazreti Süleyman da yılda bir kez olsun, felekten bir gün çalıp Bursa’ya gelir, Belkıs Sultan’la murat alıp murat verir.

YeilbursaveYeilTrbeBursaevi 350x253 CENNET BURSA EFSANESİ

Eh fani dünya kimlere kalmış ki onlara kalsın, ömürlerini yakalarına dikmediler ya! Bir gün ikisi de bahtını yellere, tahtını ellere bırakıp bu dünyadan göçüp giderler, ama gel zaman git zaman, Bursa, Bursa olarak kalır.

8 Yorum ““CENNET BURSA” EFSANESİ”

 • f.burcin says:

  bursa  hakkında  bilmediğimzzz dha neler  var kim bilirr  paylasım içinn cok tesekkürler 🙂

 • yumaksepeti says:

  Devamı gelecek Burçincim,Efsaneler diyarına sıkı bir yolculuğa hazırlıklı ol…sevgiler…

 • deniz cansu says:

  Tülin ablacığım;
  bu güzel efsaneyi yeni okudum.Cennet Bursa Efsanesi çok etkileyiciymiş.
  Ben bu efsaneyi daha önce hiç duymamıştım.
  Yine senin sayende bilmediğim bir şey daha öğrendim.
  TEŞEKKÜR EDERİM TÜLİN ABLAM.

 • kübra says:

  cennet bursa güzel ama çoook uzun

 • kübra says:

  ÇOK UZUN

 • kübra says:

  bence bu kadar uzatmasalar mış keşke

 • çilek says:

  bence çok güzel

  kim beğenmez bunu

 • Deniz Cansu says:

  evet haklısınız çok güzel. beğenilmeyacek gibi değil.

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş