PostHeaderIcon BURSA’DAN İKİ EFSANE DAHA…

Bursa YeilCamiAHMET CETIN A021 350x233 BURSADAN İKİ EFSANE DAHA...

Bugün Yine Bir hatta iki Bursa Masalı ile karşılamak istedim sizi scrabble download nederlands for free. Yukardaki resimde Yeşil Camii nin Kubbelerinin ardından yükselen Dolunay ile selamlamak istedim. Bugün Cumartesi. Dışar da,serin ama güneşli bir bahar havası var herunterladen.
Ben de bugün çıkıp dolaşacağım biraz Bursa sokaklarında. Hafta içi; iş-güç,çocuk-eş,ders-ev ileri derken pek sokağa çıkmak fırsat olmuyor sky ticket app filme downloaden. Ama bugün belki yeni hikayeler yakalarım sizin için,sokak aralarında…

I.Murat Efsanesi

cc52d971a8fa32913ec330beef9d670d 350x291 BURSADAN İKİ EFSANE DAHA...

I. Murat, Yukarda görünenHüdavendigar cami ( bu cami ile ilgili geniş bilgiyi ilerki tarihlerde vereceğim.)inşaatı yapılırken, bu caminin inşaatında işçi olarak çalışmış . O tarihlerde de, Sırp kralı ,elçisini Bursa ya göndermiş. Elçi; Padişahın huzuruna alınmasını rica eder , Saraylılar “ Şu karşıdaki camii inşaatında çalışan işçi,bizim padişahımızdır” derlerse de inanmaz .Elçi” benimle alay etmeyin elçiye zeval olmaz “der ama sonunda inşaat da çalışan işçinin I.Murat olduğuna inanır .

1 murat resimleri 3 235x350 BURSADAN İKİ EFSANE DAHA...

Bu arada Padişaha, kendisini görmek isteyen bir elçi olduğunun söylerler.Elleri harçlı olarak doğrulan I. Murat elçiye “hoş geldin”dedikten sonra ne istediğini sorar. Elçi de Sırp kralı tarafından gönderildiğini ve kralın savaş istediğini söyler.Padişah sinirlenerek ;

“Banan bakın, ben burada Allah’ ın evini yaptırıyorum. Bu inşaat bitmeden beni harbe mecbur kılmayın ,aksi halde gelir kralının iki gözünü birden çıkartırım” der ve iki parmağını havada sallar.Ülkesine dönen elçi kralına bu haberi vermek için yanına girince iki gözünün de çıkartıldığını ve yüzünde harç izleri olduğunu görür.

Çekirge Sultan

a485d1a19912a5198597dcf50233e2a9 350x257 BURSADAN İKİ EFSANE DAHA...

Bursa’nın önde gelen semtlerinden olan çekirge semti eskiden olduğu gibi günümüzde de hamam ve termal otelleri ile tanınmaktadır.

Çekirge Sultan fakir bir adamdır. “Sultan”unvanı sonradan kendisine verilmiştir.Sabahtan akşama kadar hamam kapısının önünde bekler ,sadaka dilenir. Günün birinde hamamda kadınlardan biri küpelerin kaybeder .Bütün hamam telaşla kadının küpelerini arar , Çekirge Sultan kadına; “Yıkandığın kurnanın yanında ufak bir delik var. Senin dökülen saçlarına sarılı olarak küpelerin orada durmaktadır” der .Hamamdaki bütün kadınlar büyük bir heyecanla koştururlar.Çekirge Sultanın dediği yerde küpeleri bulurlar.

bursa kervansaray termal oteli 350x262 BURSADAN İKİ EFSANE DAHA...

Bu olaydan sonra herkes ona gelecekle ilgili sorular sorarlar .Zamanla ünü o kadar yayılır ki Sultan Murad’ın kulağına gider.Padişahın huzuruna getirilir . Sorulan iki soruya mükemmelen yanıt verir.Sultan Murad kendisine doğru kapalı elini uzatır ve “ Söyle bakalım elimde ne var” der. Böyle bir soru beklemeyen adam bir süre düşünür ve “ Bir atlarsın Çekirge iki atlarsın Çekirge …“ Henüz sözünü bitirmeden padişah elini açar elinden bir çekirge atlar .Bu olaydan sonra kendisine Çekirge Sultan lakabı verilir .Aynı zamanda Padişahın baş Müneccimi tayin edilir.

Güzel bir hafta sonu diliyorum…

13 Yorum “BURSA’DAN İKİ EFSANE DAHA…”

 • deniz cansu says:

  Ablacığım bu efsaneyi daha önce hiç duymamıştım senin sayende bir şey daha öğrenmiş oldum.Teşekkür ederim.
  Öğrenmek demişken karneleri aldık rahatladık.
  Artık tatile girdik.derin bir nefes alma zamanı.

 • Yumak Sepeti says:

  Çok güzel değil mi? denizcim. Gözün aydın , beklenen tatil sonunda geldi. Karnesi  nasılmış bakalım kardeşimin?

 • deniz cansu says:

  Ablacığım ben teşekkür ve Başarı belgesi aldım.Taktir belgesini 3.puanla kaçırdım.Bu arada senin sarı paşanın kernesi nasıl?

 • Yumak Sepeti says:

  Benimkinin türkesi 4 geldi.gerisi 5. ilk kez 4 ile karşılaştık bu sene , Hersene hepsi pekiyi gelmişti. Benimki çok üzgün birdaha olmayacak diyor….

 • deniz cansu says:

  Ablacığım gerçekten git gide dersler dahada ağırlaşıyor.
  Kendini fazla üzmesin.
  Düzeltir o nede olsa senin oğlun değil mi?

 • yumaksepeti says:

  İnşaallah  Denizcim bu sene 7.sınıfa geçti ve zamanın çoğunu daha çok sbs için ayırdı.Türkçesinin 4 gelmesinin sebebi Öğrtmeninin 100 temel eserin içinden soru sorması Ve Mertin Bu sene az kitap okuması oldu.Neyse bu tatil bana bol bol roman okuyacak….

 • aydın says:

  oyeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

 • dogukan says:

  on numarq süper olmuş çok işme yaradı

 • dogukan says:

  on numara süper olmuş çok işime yaradı

 • mira says:

  ÇOK TŞK ablacım

 • Ahmet Tarcan says:

  emeğe saygı ama kısa diodum en az 1200 kelimeli şeyler çıktı lan yeter sonra bu siteye girdim oh sonunda dedim lan

 • arda says:

  iyi abla iyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii…………….

 • arda says:

  o me good!

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş