PostHeaderIcon GÖZ RENGİNE GÖRE FAR SEÇİMİ

FAR 450x267 GÖZ RENGİNE GÖRE FAR SEÇİMİ

Makyajda farın ne kadar önemli bir ayrıntı olduğunu biliyoruz. Bazen akıllıca seçilmiş bir far ile yapılmış  göz makyajını hayranlıkla seyretmekten kendimizi alamıyoruz. Göz rengime göre hangi tonda far seçmeliyim diye merak ediyorsanız, okumaya devam edin…

Mavi gözlüler

Gözlerinizin doğal güzelliğini ortaya çıkarmak için, çizelgede mavinin karşısında olan, yani turuncu ailesinden bir ton seçin. “The Color Answer Book”  kitabının yazarı Leatrice Eiseman “Toprak renklerinden oluşan turuncular grubu, çikolata kahvesi ve bejlerin yanı sıra, mandalina rengi gibi daha canlı tonları da içerir” diyor. Modeldeki efekti elde etmek istiyorsanız, kahverengi kalemle gözlerinizin alt ve üst kenarlarını çizerek, göz şeklini belirginleştirin. Far için mercan tonlarını tercih edin. Farı göz kapaklarınıza birkaç kat uygulayın ve derinlik vermek için, özellikle göz çizgisinde farı daha belirgin olarak sürün. Gözlerinizi parlak kılmak istiyorsanız, patlıcana çalan kahverengiyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda füme de mavi gözleri buğulu gösterir.

Yeşil gözlüler

“Gözleriniz yeşilse, bakışlarınızı keskinleştirmek için, çizelgede yeşilin karşısında olan, kırmızı paletinden bir renk seçebilirsiniz. Pembeler ve sıcak lavanta tonları gözlerinize en iyi giden renklerdir” diyor Kate Hudson’ın makyözü Paul Starr. Kırmızı ailesinden renk seçerken, gözlerinizden daha canlı renklerden kaçının, yoksa gözlerinizi ön plana çıkarmak yerine, tam tersine onların soluk kalmasına neden olacaksınız. Starr’dan bir öneri daha: “Siyah likit kalem kullanırsanız, uçuk tondaki farla son derece seksi bir kontrast elde edersiniz”. Ayrıca açık sarıya çalan bakır tonlarını çok ince bir şekilde kullanırsanız ilgi çekici bir makyaj sağlayabilirsiniz.

Kahverengi gözlüler

Kahverengi gözlerinizin sıradan olduğunu asla düşünmeyin. Yapmanız gereken tek şey, mavi renk kullanarak, onları ön plana çıkarmak. Kahverenginin kontrastı olan mavi, gözlerinizi son derece çekici gösterecek. “Zengin bir kobalt, parlak bir gök mavisi veya uçuk bir bebek mavisi kullanabilirsiniz.” diyor Janet Jackson ve Jennifer Anniston’un makyözü BJ Gillian. Işıltılı bir mavi tercih ediyorsanız, daha dramatik bir efekt için, gözünüzün alt tarafını koyu bir mavi kalemle çizerek, kalemin üzerine açık renkteki farı sürün. Ancak daha doğal bir bakış elde etmek istiyorsanız, haki ve kahverengi tonlar da kullanabilirsiniz.

Gri-mavi gözler

Göz kapaklarında asker yeşili far kullanılabilir. Asker yeşili bu renk gözleri daha çok öne çıkarır, çok doğal durur.

Mavi-yeşil gözler

Gece mavisi bu göz rengini daha çok vurgular. Yalnız gece mavisini transparan şeklinde kullanmayı tercih edin, yani abartıya kaçmayın, hafif sürmeye dikkat edin.

Gri gözler

Jean mavisi gri gözleri ön plana çıkarır. Ama bu göz rengi için inci beyazı ya da opal rengi de son zamanlarda çok fazla tercih ediliyor.

Gri-yeşil gözler

Gül kurusu gri ve yeşil karışımı gözler için idealdir ama gözün üstünü de siyah bir eye liner ile belirginleştirin. Ayrıca gümüş ya da azur renklerini ayrı ayrı ya da kombine ederek kullanmak da çok beğeniliyor.

Ela gözler

Kahverengi tonları bu göz rengini belirginleştirir. Yalnız kahverengi tonlarını göz kapağı ve kaş kenarına doğru farklı tonlarda kullanmak daha doğru olur.

8 Yorum “GÖZ RENGİNE GÖRE FAR SEÇİMİ”

 • Duygu says:

  Kahverengi gözlerime siyah ve beyaz renklerden şaşmıyorum 🙂 ama ikinci olarak kullandığım mavi 🙂

 • Yumak Sepeti says:

  Üzerinde yeşil bir kıyafet varsa hafif tonda bir yeşil de çok yalışıyor Duyguşum.Göz rengin yeşilmiş gibi hava veriyor.

 • burcu says:

  bende beyaz tonlarını kullanıyorm ama o zaman da yüzümün çok beyaz olduğu söyleniyor…sanırım kıyafete göre renk seçimi en doğrusu…

 • yumaksepeti says:

  Burcucum beyazdan vazgeçemiyorsan beyazı alta fon olarak sür,üzerine gözünüm kat yerinden uca doğru istediğin rengi sür.Beyaz ton kirpiklerinin hemen üzerinde kalsın.Böylede çok güzel duruyor .hemde renk kullanmaya alışıyorsun .Öpüyorum çok…

 • Duygu says:

  Hmm, güzelmiş, ben de deneyeyim bunu bir. Ablacığım bir de ben pembe, eflatun gibi renkleri de sürmeyi seviyorum ama o zaman annem yumruk yemiş gibi olmuş diyor 🙁

 • yumaksepeti says:

  Duyguşum pembe ve eflatun renkleri genelde esmer tenliler tercih ediyor.Sen mutlaka kullanmak istiyorsan,üst göz kapağını (Kaşın alt kısmını)boyamadan sadece kirpiklerin üstünü boyayarak güzel bir sonuç alabilirsin.Sevgiler….

 • Duygu says:

  Tekrar teşekkürler ablacığım.

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş