PostHeaderIcon YANINDA OSMANLI SULTANLARININ UYUDUĞU MEKAN: DARÜZZİYAFE

timthumb.php  YANINDA OSMANLI SULTANLARININ UYUDUĞU MEKAN: DARÜZZİYAFE

Merhaba, söz verdiğim üzere size evlilik yıldönümümüzü kutladığımız Darüzziyefe adlı mekanı tanıtmaya başlayayım. Darüzziyafe, Bursa’nın eski semtlerinden Muradiye’de kentin merkezinde sizi yüzyıllar öncesine götürecek bir restoran kwaliteitenspel downloaden. Mekan, 15. yüzyılda 2. Murat tarafından yaptırılan Muradiye Küllüyesi’nde bulunan imaret binasında hizmet veriyor. Osmanlı döneminde imaret olarak kullanılan, yoksullara yiyecek dağıtılan bina 1994 yılında restore edilerek Türk mutfak kültürünün hizmetine sunulmuş karten herunterladen here maps.

37368 1 YANINDA OSMANLI SULTANLARININ UYUDUĞU MEKAN: DARÜZZİYAFE

Restoranın işletmecisi Mustafa Tülüce, uzun yıllar Darüzziyafe’ye gönül vermiş. Mekana gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirten Tülüce özellikle Ramazan’da iftar için il dışından bile burayı tercih edenlerin olduğunu söyledi wwe supercard download required content. Restoranda Türk mutfak kültürünün lezzetlerinin usta ellerden çıktığını kaydeden Tülüce ‘Burası yerli değil yabancı turistlerin de uğrak yeri’ dedi.

Restoran, ‘Küplü Salon’, ‘Kubbeli Salon’ ve ‘Cem Sultan Bahçesi’ olmak üzere toplam 3 kısımdan oluşuyor. Toplam 400 kişilik kapasiteli mekanda özel gün ve cemiyetler için de misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz.

ADINI BULUNDUĞU SEMTTEN ALMIŞ BİR ÇORBA ‘MURADİYE ÇORBASI’(Tarifini bir sonraki yazıda vereceğim)

muradiyecorbasi YANINDA OSMANLI SULTANLARININ UYUDUĞU MEKAN: DARÜZZİYAFE

Masaya oturduğunuzda sizi oldukça zengin bir menü bekliyor. Yufkalı Darüzziyafe Köftesi, Hünkar Beğendi, Abant Kebabı, Çardak Kebabı, Kuzu Tandır, zeytinyağlılar menüdeki yemeklerden sadece bir kaçı.

Mekanda saray mutfağına ait tatlılar ön planda. ‘Cem Sultan Tatlısı’, ‘İncir Tatlısı’, ‘Bal Şerbeti’, ‘Ahududu Şerbeti’ ağzınızda unutulmayacak tatlar bırakacak lezzetlerden yazabildiklerim.

Bazı tatlar özellikleriyle, tarihiyle ön plana çıkıyor. Mesela restoranın klasiği Yufkalı Darüzziyafe Köftesi, üç çeşit etten oluşuyor. `Muradiye Çorbası` ise adını mekanın bulunduğu semtten alıyor. Eski dönemlerde fukaraların dilenirken kullandıkları hindistan cevizi kabuğu da sonraları tatlı kabı olmuş. `Fukara Keşkülü` ise adını bu hikayeden alıyor. Artık tabi içeriğindeki zengin malzemesiyle adı ‘fukara’ kalmış bir tat. Bazı özel yemekler için önceden sipariş vermek gerekebiliyor.

Türk damak kültürüne uygun lezzetlerle dolu menüde kulağımıza aşina olmayan yemekler de mevcut. Bunlardan birisi de Teşrifat-ı Naim Efendi Terkibi Yahni. Zaman zaman konukların pek bilinmedik yemeklerde çekimser kaldıklarını belirten mekanın işletmecisi Mustafa Tülüce bu noktada devreye girerek unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerin inceliklerini anlattıklarını söyledi

1325087825433 YANINDA OSMANLI SULTANLARININ UYUDUĞU MEKAN: DARÜZZİYAFE

‘PADİŞAHTAN BİR KESE ALTIN’

Darüzziyafe’nin 3 bölümünden biri ‘Kubbeli Salon’ dönemin padişahının oturduğu salonmuş. Padişah, mekanın karşısında bulunan Muradiye Camisi’nde kılınan Cuma namazından çıktıktan sonra eskiden ihtiyaç sahiplerine yiyecek dağıtılan aş evi olarak kullanılan binaya gelerek bir kese altın bırakırmış. Yardımların gizli yapıldığı aş evinde ihtiyaç sahipleri utandırılmasın diye cam bulunmuyor. Mekan aynı özelliğini hala koruyor. Camların bulunmadığı mekanda artık onarımlarda özelliğini yitirse de ses izolasyonu da mevcutmuş.

Tarihle iç içe geçmiş, avlusundan, kubbesine Osmanlı mimarisinin tüm izlerini taşıyan restoranda musiki eşliğinde yemeğinizi yiyebilir, dostlarınızla hoşça vakit geçirebilirsiniz. Yazın bahçesinde, eşsiz Bursa manzarası karşısında şerbetinizi yudumlayarak seçim yapmakta zorlanacağınız tatlıların tadına bakabilirsiniz.

1325147705470 YANINDA OSMANLI SULTANLARININ UYUDUĞU MEKAN: DARÜZZİYAFE

Bir müşteri gibi değil, misafir gibi ağırlanacağınız Darüzziyafe sizleri Türk damak kültürünün unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini tatmaya davet ediyor.http://www.olay.com.tr
Sitenin kendi adresini de vereyim.www.daruzziyafe.com

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş