PostHeaderIcon IŞIL IŞIL YANAN YEŞİL TÜRBE VE ÇEVRESİ

bursayesilturbe10 IŞIL IŞIL YANAN YEŞİL TÜRBE VE ÇEVRESİ

Arkadaşlar Bursa’nın Yeşil semtindeki şehir gezimize devam ediyoruz. Hatırlarsanız Yeşil Camiyi gezmiş sonrada hemen yanındaki Cafe’de soluklanmıştık. Şimdi Yeşil Türbe tam karşımızda bize gülümsüyor. Işıl Işıl yanan Yeşil Türbe’yi anlatmanın vakti geldi. Çelebi Sultan Mehmet’in (Fatih Sultan Mehmet’in Dedesi) yaptırdığı Yeşil Cami’nin güneyinde ve şehrin hemen her tarafından görülebilecek bir tepenin üzerine bina edilmiş olan Yeşil türbe İznik çiniciliğinin şaheser örnekleriyle Yeşil Bursa’nın sembolü haline gelmiştir. Bursa’yı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin görmeden gitmedikleri bir yerdir.

bursayesilturbe11 IŞIL IŞIL YANAN YEŞİL TÜRBE VE ÇEVRESİ

Yeşil Türbe 1421 yılında, Yeşil Cami’nin de mimarı olan Hacı İvaz Paşa tarafından yapılmıştır. Sekizgen bir plan üzerşne kurulmuş olup kubbesi sivridir. Dışı yeşile çalan çinilerle kaplıdır. Türbeye bir merdivenle çıkılır ve yeşil cami’e bakan güzel bir taçkapıdan girilir. Türbenin içi de yeşil çinilerle süslüdür. Özellikle kıbleye bakan mihrabı başlıbaşına bir sanat hazinesidir. Türbeye ışık sağlayan mermer pervazlı pencerleri kalın parmaklıklar korur. Pencerlerin çevresinde çiniden yapılma sular vardır. Türbenin ortasında sandukalar bulunmaktadır. Çelebi Sultan Mehmet ile oğulları Şehzade mustafa, Mahmut ve Yusuf ile kızları Selçuk, Hafize, Alişe ve Daya hatunlar burada yatmaktadır. Ancak cenazeleri bu sandukaların içinde olmayıp türbenin altında bulunan mahzende gömülüdür.

bursayesilturbe09 IŞIL IŞIL YANAN YEŞİL TÜRBE VE ÇEVRESİ

Türbe gezinirken içinizin hüzün kaplamasını engelliyemiyorsunuz ama dışarı çıktığınızda, türbeyi çevreleyen birbirinden güzel hediyelik eşya mağazaları bu kasvetli havayı dağıtı veriyor.

bursayesilturbe06 IŞIL IŞIL YANAN YEŞİL TÜRBE VE ÇEVRESİ

bursayesilturbe07 IŞIL IŞIL YANAN YEŞİL TÜRBE VE ÇEVRESİ

bursayesilturbe08 IŞIL IŞIL YANAN YEŞİL TÜRBE VE ÇEVRESİ

Bu dükkanlarda Bursa’nın sembolü olan seramik minyatürlerden, eşarplara, nargilelerden, yöresel kıyafetlere kadar herşey bulabilirsiniz.

bursayesilturbe03 IŞIL IŞIL YANAN YEŞİL TÜRBE VE ÇEVRESİ

bursayesilturbe04 IŞIL IŞIL YANAN YEŞİL TÜRBE VE ÇEVRESİ

bursayesilturbe05 IŞIL IŞIL YANAN YEŞİL TÜRBE VE ÇEVRESİ

Caddenin biraz ilerinde Türk İslam Eserleri Müzesi Var. Onu da gezeceğim. Yeni bir tarih tüneline girmek üzereyim. Bakalım içerde neler var. Sizi Yeşil Türbenin 1894 yılında çekilmiş bir fotoğrafı ile başbaşa bırakırken ben içeri giriyorum. Türk İslam Eserleri Müzesinde buluşmak üzere hoşçakalın…

bursayesilturbe02 IŞIL IŞIL YANAN YEŞİL TÜRBE VE ÇEVRESİ

3 Yorum “IŞIL IŞIL YANAN YEŞİL TÜRBE VE ÇEVRESİ”

 • Duygu says:

  Ablacığım ne kadar da güzel anlatmışsın, canım şimdi oralarda olmak istedi.. birlikte de gezelim bol bol, olur mu? Fotoğrafları ben çekerim 🙂
  Ayrıca ben de o dükkanlardan birçok güzel şey almıştım, gerçekten aranılan ilginç şeyleri de bulabileceğiniz bir yer. mesela şu dansöz kemerlerinden 🙂 ya da Osmanlı’da takılan feslerden.. Çeşitli ipek eşarplar, masa örtüleri, sigara tablaları, oymalı çakılar, daha neler neler..

 • Yumak Sepeti says:

  Duyguşum sen gel gezeriz bol bol,Daha gezilecek ,anlatılacak çok yer Bursa’da.Sonra da anlatacağımız ikinci şehir İzmir olur belki belli mi olur?

 • Duygu says:

  oo 🙂 olur tabi ki tatlımm 🙂

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş