PostHeaderIcon GEÇEN YIL BODRUM-AKYARLAR’DAYDIM

Bodrum Akyarlar GEÇEN YIL BODRUM AKYARLARDAYDIM

Ramazan geliyor ya, son tatilciler de yola çıktı. Bizim aileden de kimse kalmadı Bursa’da. Ben gidemedim bu yıl ama geçen yıl Bodrum’daydım. Henüz tatile nereye gideceklerini bilemeyenler için Bodrum-Akyarlar beldesini anlatmak istedim. Bu yıl benim gibi tatile çıkamayacaklar için de bir teselli olsun ve seneye kısmet diyerek, akıllarının bir köşesinde kalsın…

Bodrum merkez; Bursa Terminalinden yaklaşık 10 saat kadar sürüyor. Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir. İzmir’den itibaren Denizin büyüleyici mavisi size yüzünü göstermeye başlıyor. İzmir’den sonra Aydın ve Muğla. Bu arada sol tarafta Bafa gölünü de unutmamak lazım. Bodrum terminalinde Akyarlar minibüslerini hemen görürüsünüz zaten. Bana göre işin en zor kısmıdır, bavullarla otobüsten, minibüse geçmek. Özel otomobille gitmek daha başka ama ben genelde tercih etmiyorum. Sonra 25 dk kadar bir virajlı yolla Akyarlara varıyorsunuz.

Bodrum’a 22 km uzaklıktaki Akyarlar, Bodrum yarımadasının en güneyinde yer alır .

Bodrum Akyarlar 02 GEÇEN YIL BODRUM AKYARLARDAYDIM

Akyarlar Kumsalı Türkiye’nin en ince kumuna sahip kumsallarındandır. ABD’de iş ve ekonomi çevrelerine hitap eden Forbes dergisi de Bodrum’daki Akyarlar Kumsalı’nı geçtiğimiz yıl “dünyanın en lüks“ 15 kumsalı arasında gösterdi.

Bodrum Akyarlar 04 GEÇEN YIL BODRUM AKYARLARDAYDIM

Akyarlara yaklaşık 2 km uzaklıktaki Karaincir Plajı’nın ise 500 metrelik sahili görülmeye değerdir. İki tarafı tepelerle çevrili olduğu için rüzgar almaz. Denize girmek için ideal bir yerdir.

Bodrum Akyarlar 01 GEÇEN YIL BODRUM AKYARLARDAYDIM

Biz gelelim yine Akyarlar’a… eskiden Rumların yazlık beldesi ve bir balıkçı köyü olan Akyarlara, gelirken sizi Kıyıdan yükselen Osmanlı Ormanları karşılar ve tabii ki yamaçlarında ise tarihi bir Yunan Kilisesinin kalıntılarının bulunduğu Aspat dağı. Yakın zamana kadar Akyarlar’ın asıl geçim kaynağı balıkçılıkmış ve kıyıdaki küçük liman yerli teknelerle dolarmış.Bugün Rumlar, boğazlardan 5 km. Uzaklıktaki Kos (İstanköy )adasında yaşamaktalar. Balıkçı teknelerinin yerini de tur tekneleri almıştır.

Bodrum Akyarlar 09 GEÇEN YIL BODRUM AKYARLARDAYDIM

Dediğim gibi (Sahildeki bazı evlerden de anlaşılacağı üzere), Akyarlar eskiden ünlü bir Rum yazlık beldesiymiş. Ancak Akyarlar halen o kendine has atmosferini korumaktadır. Bugün koyun bir ucunda liman yer alır, diğer ucunda ise kumsal dönemeç yaparak gözden kaybolur. Eskilerden kalan bir kaç balıkçının balık avlayışlarının
seyredilebildiği küçük pansiyon ve restoranlar ise sahil boyu uzanır.

Bodrum Akyarlar 06 GEÇEN YIL BODRUM AKYARLARDAYDIM

Akyarlarda denize karşı oturup, şahane manzarayı yudum yudum tüm benliğinize çekerken belki de içinizi sızlatan tek şey Kos adası’nın bu kadar yakın oluşudur. Evet, Yunan Adaları içersinde Rodos Adası’ndan sonra gelen ikinci büyük ada olan Kos adası Bodrum’a sadece 5 km uzaklıktadır ve sadece bir tekne ile 55 dk da Kos’a ulaşılabilir. Modern tıbbın kurucusu Hipokrat’ın yaşadığı topraklar olan Kos Adası’nda Hipokrat, tıbbın büyücülük ve benzeri şeyler ile değil, eğitim ve deneyim ile olabileceğini söylemiş ve bu sözleri insanlık tarihine geçmiştir.

Bodrum Akyarlar 05 GEÇEN YIL BODRUM AKYARLARDAYDIM

Akyarlar koyları giderek önem kazanan bir rüzgar sörfü alanıdır. Turgutreis Windsurf okulu sayesinde son yıllarda popülaritesi artan bir yer, ama henüz çok kalabalık değil. Ege’nin ünlü yaz rüzgarı meltemden bol bol nasibini alıyor.

Bodrum Akyarlar 08 GEÇEN YIL BODRUM AKYARLARDAYDIM

Akyarlar’dan tekne ile gidebileceğiniz süper bir dalış noktası da,Kargı adasıdır. Her türlü tekne , adanın Bodrum’a bakan güney yüzünde demirleyebilir. Su üstünde gördüğünüz yapı bütün ihtişamıyla sualtında devam etmektedir. Rengarek kayaların arasında, Papağan balıkları, Baracüdalar, Sinaritler, Kefaller, ufak sürülere saldıran Torikler suyun ve bölgenin dinamiğine uygun bir canlılık sergilerler. Burda balık avlanmaması çok yerinde olur.

Bodrum Akyarlar 07 GEÇEN YIL BODRUM AKYARLARDAYDIM

Bodrumda birçok ünlü yaşıyor, ben özellikle Akyarlarda Tarık Akanın ve Halit Kıvanc’ın evi bulunduğunu biliyorum. Akyarlar koyu boyunca yer alan otellerde gerçekten temiz ve güzel. Ben, kaldığımız otelden çok memnun kalmıştım.

Bodrum Akyarlar 03 GEÇEN YIL BODRUM AKYARLARDAYDIM

Otelde sıkılırsanız Bodrum değişik beldeleri, kalesi, sualtı müzesi, disco ve barları, çarsısı ile zaten bir ömre bedel. Oraları da başka sefere anlatırım inşallah.

10 Yorum “GEÇEN YIL BODRUM-AKYARLAR’DAYDIM”

 • duygu says:

  ne kadar güzel anlatmışsın ablacığım, insanın orada olası geliyor! 🙂

 • Yumak Sepeti says:

  İnşaalah birgün birlikte gezeriz ablacım.sevgilerimle…

 • alaeddin says:

  Dikkat yoruma başlamadan önce Bodrum Akyarlar (köyü) bağımlılık yapar diye uyarıyorum. Buranın havasını soluyan bir daha iflah olmaz. 20 yıldır, her sene en az bir kez gittiğim bu köşeyi tüm gezginlere tavsiye ediyorum. Son yıllarda bol yıldızlı betonarme birkaç otelin açılmasına rağmen güzelliğinden kaybı olmadı. Son iki yıldır,; büyükşehirlerde kolay para kazanan, para harcamanın mutluluk olduğunu sanan şımarık zenginlerin akınına uğradı. Eskiden otopark parası, şezlong kirası gibi paralar ödemek zorunda kalmazdık. Lokantalar sudan ucuzdu. Yerli esnaf yardımcı olmak için çırpınırdı. Kolay kazanan şımarıklar, gelen hesap kadar bahşiş vermeye kalkınca esnafın aklını bulandırdılar. Şimdilerde, Akyarlar’da ayağınızı bastığınız her yer paralı oldu. İstanbul’dan gelenler, buranın da İstanbul dan bir farkı olmadığına şaşacaklardır. Zaten onlar Göltürkbükü’nü de kendi eğlence yerlerine benzetmediler mi? Lütfen burayı da bozmayalım. Kolay kazanma hevesindeki esnafı dejenere etmeyelim. Bilinçli bir tüketici gibi davranıp, turizmden başka geliri olmayan bu esnafa müşterinin velinimet olduğunu hatırlatalım. Param var illa buralarda tatil yapacam diye ısrar edenlere bir tavsiyem var. Türkiye’nin en pahalı otelleri de bu koyda. O otellerde istediğiniz kadar harcayın. Ama köyün içine gelip de havasını bozmayın.

 • Mine says:

  akyarlar çok harika görünüyor vebu yaz gitmeyi düşünüyoruz.acaba orada kaldığınız otelin adını öğrenebilir miyim acaba?

 • talip şahin says:

  ben aklarda 18 ay kaldım akyarlar benim için güzel deyil ama kafa dinlemek için çok güzel yer yarım adası var yarım adayı gezdim tam 4saatimi aldı akyarları çok iyi bilirim derim yani kefaluka resort otelinde elektrik teknisyeni olarak çalıştım diyeceyim bodrumda turgutreis ve ortaköy tatil için ideal ve güzel yerler gezmek için bodrum sahil barlar sokağı ve vazgecilme yer gümbet geceleri başkadır ama ben tatil için ant konya altını secerim çünki denizden cıkıp kariçinde kartopu oynuyorduk 2saatlik felsikan yaylasına gidiyordum antalya ayağının altında cok mükembel manzaralar var tafsiye ederim

 • esra says:

  sakıncası yoksa hangi otelde kaldığınızı da söyler misiniz? akyarlarda kalacak otel arıyorum da, önerinizi dikkate alacağım. sevgiler…

 • Yumak Sepeti says:

  motel Akyarlar arkadaşlar…

 • teoman says:

  Acaba plajlari ucretlimiydi gunubirlik gitmek icin uygun mu sizce halk plaji var mi ?

 • Şadi says:

  woxxie akyarlar otel derim ben. şezlog sırası yemek sırası yok kafa dileme yeri.deniz sığ ve kum iki sene sonra nasipse bu hafta sonu tekrar aynı yere gideceğim

 • ZAMAZİNGO says:

  kefaluka otel derim ve spa yı ziyaret etmeden tatili bitirmeyin

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş