PostHeaderIcon VAMPİR ÇILGINLIĞI:YENİ AY / NEW MOON

new moon 6 twilight series 2892805 500 691 VAMPİR ÇILGINLIĞI:YENİ AY / NEW MOON

Yine bir furya esiyor beyaz perde de.Alacakaranlıktan sonra aynı seriden “Yeni Ay. Biliyorsunuz kitapları çıktı önce “alacakaranlık,yeni ay,ay tutulması ve şafak vakti” demekki. Önce kitaplar kapışıldı. Şimdide filmler rekora gidiyor. Kitaplara bakarsak iki film projesi
daha olmalı. Aşağıda önce Alacakaranlık ile ilgili bir bilgi var. Sonra Yeni Ay’ın orjinal fragmanı ve konusu.Güzel vakit geçirmeniz dileğiyle….

Yapım: 2009 ~ ABD, Avustralya
Tür: Fantastik, Gerilim, Gizem, Korku, Romantik
Yönetmen: Chris Weitz
Senaryo: Stephenie Meyer, Melissa Rosenberg
Yapımcı: Mark Morgan, Bill Bannerman, Wyck Godfrey
Görüntü Yönetmeni: Javier Aguirresarobe
Müzik: Alexandre Desplat

Gösterim Tarihi: 20 Kasım 2009 (Türkiye)

The Twilight Saga: New Moon Orjinal Fragman

Alacakaranlığı Hatırlayalım
Yurtdışında, özellikle Amerika’da aldığı iyi tepkilerden sonra “Alacakaranlık” ülkemizde de sinemaseverler tarafından merakla beklenen filmlerden biri oldu. Stephanie Meyer tarafından yazılan aynı adlı kitabın haftalarca en çok satanlar listesinde bir numarada kalmasıyla beraber, kitabın hayran kitlesi filmini de sabırsızlıkla bekledi ve filmle beraber aynı “Alacakaranlık” çılgınlığı devam etti. (Kitap serisinin devamı da geldi ve bu kitaplar da film projesi durumunda) Birçok fan sitesi açılan film, internette en çok aranılan 4 filmden biri olurken; oyuncuları da isimleri internette en çok aranan oyuncular haline geldiler, fragmanı ise yayımlanır yayımlanmaz milyonlarca kez tıklanarak “Harry Potter” ,”Spiderman” ve “Indiana Jones” gibi filmlerin fragmanlarının izlenme sayısına yaklaştı.

twilight1ok9 VAMPİR ÇILGINLIĞI:YENİ AY / NEW MOON

Modern bir vampir hikayesini konu alan filmde, bir vampirin tüm içgüdülerini yenmeye çalışarak bir insanla aşk yaşama çabası anlatılıyor. Kahramanlarımız; iyi huylu, çok hızlı koşmak ve düşünce okuyabilmek gibi üstün özellikleri olan bir vampir (Edward) ile anne-babası ayrılmış ve bir süreliğine babasının yanına taşınan, yaşıtlarından daha olgun görünen bir kız (Bella). Bir şekilde yolları kesişiyor ve kaçma kovalama sonucunda kız, vampirin sırrını çözüp, onu olduğu gibi kabul ediyor. Bununla beraber sorunlar da başlıyor. Filmdeki anlatıma göre, (dengesiz – mazoşist) bir aslanın (aptal) bir kuzuya aşık olma hikayesi denebilir bu ilişkiye.

Filmin başrolündeki Robert Pattinson (Vampir Edward) beklediğimden çok daha iyi bir iş çıkarmış. Verilmeye çalışılan; dış dünyayla bağlantısı genel olarak kopuk, havalı ve bir o kadar da soğuk görünen tavrı tüm hareketlerine yansımış. Gençlik filmlerinde görülen harikaya yakın yakışıklı adam tavrını bu anlamda kırmış. Yapılan vampir makyajı da etkili ancak ifadeler ve bakışlar da gayet başarılıydı. Fakat aynı şeyi Bella karakterini canlandıran Kristen Stewart için söylemek pek mümkün değil. Evet, sıradan olmayan iddiasızlığıyla iddialı bir karakter yaratılmaya çalışılmış ancak hiçbir özelliği olmayan sönük bir “başkız” haline gelmiş. Bu arada iki karakterin de babalarını oynayan isimlerin performansları da filme iyi bir katkı sağlamış.

twilight cast l VAMPİR ÇILGINLIĞI:YENİ AY / NEW MOON

Filmde gerçek dünya ile bir masal arasında gidip geliyoruz aslında. Direkt olarak bir masal anlatılmasa da, seçilen renklerin tonları ve dikkat çekiciliği bunu destekler nitelikte. (Görüntü yönetimi başarılı bir film olmuş.) Zaten içinde vampir barındırmasıyla gerçek dünyada olmadığımızı biliyoruz. Filmdeki vampir karakterleri, alışık olduğumuz gibi dişleri uzayan, sadece insan kanıyla beslenen vahşi pelerinli tipler değil. Buna da yeni bir açılım getirilmiş. İlk bakışta normal bir insandan beyaza yakın tenleriyle ayrılıyorlar ve bu da “hem bu dünyadan hem değil” hissini veriyor.

Filmin afişini görünce korku ve gerilim sevenler daha çok heyecanlanacaktır muhtemelen. Ancak filmi izlediğinizde sonucun böyle olmadığını görüyorsunuz. Sürekli avları peşinde olan vampirler, onlardan kaçan insanlar ve bolca kan bu filmde yok. Bir çocuk filmi demek anlamsız hatta gençlik filmi demek te… (Bir “Harry Potter” filmi izlemeyeceksiniz yani, ki o da yaşı büyük bir kitleyi yakalamıştı.) Yetişkin gençleri daha çok memnun edecek bu filmi, korku filmlerinden hoşlanmayanlar da izleyebilir gönül rahatlığıyla. Zira sizi hoplatıp gözünüzü kapatmanıza neden olacak sahneler yok filmde. Bir filmde hem aşk hem aksiyon, (ki efektli beysbol ve bale salonu sahneleri bu anlamda memnun edici) hem gerilim hem gençlik arıyor ve sıkılmadan izleyeyim diyorsanız “Alacakaranlık” doğru seçim olabilir.
Stephenie Meyer’ın fenomen haline gelen Alacakaranlık Efsanesi serisinin ikinci kitabından uyarlanan “Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay”da, ölümlülerle vampirler arasındaki romans yeni bir kademeye taşınıyor ve Bella Swan (Kristen Stewart) vampir Edward Cullen (Robert Pattinson)’ın aşkına karşılık verebilmek için kaderle yüzleşiyor. Bir parçası haline geldiği doğaüstü dünyanın derinliklerine indikçe, kendisini daha da tehlikleye sokacak tarihi bir takım sırları öğrenmeye başlıyor.

yeni ay trailer 16 VAMPİR ÇILGINLIĞI:YENİ AY / NEW MOON
Gelelim Yeni Ayın Konusuna
Bella’nın 18. Doğumgününün ardından Edward onu korumak adına Bella’dan ayrılmaya karar verir. Bella reşit olduğu günlere yalnız ve kalbi kırılmış şekilde adım atarken farkeder ki başını her belaya sokuşunda Edward’ı kendisine çekebilmektedir. Edward’la beraber olabilme tutkusu kendini giderek büyüyen tehlikelere atmasına yol açar.

Çocukluk arkadaşı ve gizemli Quileute kabilesinin üyesi olan arkadaşı Jacob Black’in de yardımıyla eski bir motorsikleti tamir eder. Bella’nın donmuş olan kalbi Jacob ile kurduğu arkadaşlıkla bir nebze tamir olur. Jacob’ın da kendine özgü bir sırrı vardır.

Bella kırlık alanda gezerken kendini aniden ölümcül bir durumun içinde bulur. Onu kurtaran ise büyük kurtlar olacaktır; fakat bu Bella’yı daha da büyük tehlikelere atacaktır. Zamanla Bella Quileute kabilesinin sırlarını ve Edward’ın onu terk edişi altında yatan gerçeği öğrenir. Aynı zamanda aşkıyla buluşmasını engelleyen ölümcül gerçeklerle de yüzyüze gelir.
yeni ay trailer 1 VAMPİR ÇILGINLIĞI:YENİ AY / NEW MOON

Filmden notlar…
Stephenie Meyer’ın En Çok Satanlar listesindeki ALACAKARANLIK serisinin ilk filmi 2008 Kasım’ında vizyona girdiğinde milyonlarca seyirci tarafından heyecanla bekleniyordu. Ani bir başarı oldu, fakat romandan dolayı kahramanları canlı görmek isteyen milyonlarca hayrandan dolayı da küçük bir başarı sayılmazdı. Genç bir kız ile 100 yaşın üzerindeki bir ruha sahip vampirin olağandışı aşkı filmin açılış haftasında 70 milyonun üzerinde izleyiciyi sinemalara çekti. Film dünya çapında 350milyon dolarlık hasılat yaptı. Bu başarı serinin ikinci kitabı olan Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay’a giden yolu açtı.

Kostüm tasarımcısı Tish Monaghan, Volturiler için özenle oluşturulmuş bir gardrop hazırlamakla yükümlüydü. “Chris’in en çok öne çıkarmak istediği şey Volturilerin seçkin ve asil bir havaları olmasıydı. 1700lere göz gezdirdik ve 1790’ların silüeti olabilecek bir görüntü yarattık”

Genç başrol oyuncuları uluslararası süperstarlar haline gelen Alacakaranlık’ta Kristen Stewart – hikayenin kalbindeki masumane ölümlü Bella olarak – ve Robert Pattinson da baştan çıkarıcı bir vampir rolündeki Edward olarak filmin can alıcı karakterleri oldular. Yeni Ayda ikiliye katılan Taylor Lautner, Jacob karakteri ile gerçek anlamda durdurulamaz bir doğal güç gibi karşımıza çıkıyor.

qnPnPRRfxEq VAMPİR ÇILGINLIĞI:YENİ AY / NEW MOON
Bella, Edward ve Jacob’ın aşk üçgeni…

Yeni filmde Bella fantezi gibi görünen ama vampirlerin ve kurt adamların gerçekten varolduğu bir dünyada yaşadığının farkına varır. Edward’ın ortadan kaybolmasının ardından, kendini hayata döndürecek bir arkadaş bulmuştur ama o da farklıdır. Ve bu kurt adamların varolmasının tek sebebi vampirlerin varoluşuyken, Jacob da Edward için vardır aslında. Jason ve Edward arasındaki bu çelişkiye Bella da bir insan olarak dahil olmuştur.

Filmin açılış sahneleri yaşı ve ölümlülüğünün farkına daha da varmış olan Bella ile bezenmiş halde. “Ölümlü olması üzerine büyük bir yük ekliyor” diyor Stewart. “En büyük korkusu Edward’ın onu bırakacak olması. Ve bırakıyor da… Terk edilen herkes bilir ki, tekredilen kişi herşeyi sorgulamaya başlar. Emin olduğun her şeyin yok olduğunu görürsün…

Stewart net olarak şöyle fiade ediyor; Bella başı dertte olan herhangi bir kadın değil. “Kendi durumunu son derece kontrol altına almış. Kendisini birine adamış ve karşılığında da aynısını bekliyor.” Bella hayatındaki iki erkekle farklı ilişkiler geliştiriyor. “Edward onun ihtiyaç duyduğu şey” diyor oyuncu. “Edward onun dengesini sağlayan kişi ama bu onun kendisi için en uygun kişi olduğu anlamına gelmiyor. O zor ve soğuk biri. Fakat onla olan bağı olmayınca, asla bir araya gelemiyorlar.”

ieePPxRtxvX VAMPİR ÇILGINLIĞI:YENİ AY / NEW MOON

“Jacob ise tam tersi. Eğlenceli, sıcak biri ve Bella’^nın içindeki iyiyi ortaya çıakran birisi. Onun en iyi arkadaşı ve eğer arkadaşınla çıkabiliyorsan bu oldukça iyidir fakat bu ona aşık olduğun anlamına gelmez.”

R.Pattinson ve K.Stewart yönetmenin işe olan bağlılığından çok etkilenmişler. “Kristen ile ilk filmde de beraber oynadığım için karakterlerin gelişimin nasıl olacağı kafamızda net olarak vardı. Pattinson kendi karakterini “isteksiz vampir” olarak adlandırıyor, Volturi’lerle karşılaştırdığında… “Kendilerini canavar gibi görüyorlar ama bununla bir sorunları da yok. Fakat Edward’ı sevdiğini söyleyen bir kadın gördüklerinde bunun olabileceğine inanmak istiyor ve bu da onu kurtaran asıl şey.
Vampirler ve Volturi Ailesi
Etkili bir görüntü yaratılarak gerçekleştirilen Cullen ailesinin Bella için düzenlediği doğumgünü partisinde gerçekleşen zincirleme olaylar sonucu Edward romantizme bir nokta koyuyor. Ashley Greene, Peter Facinelli, Elizabeth Reaser, Nikki Reed, Kellan Lutz ve Jackson Rathbone; hepsi Cullen ailesi olarak tekrar karşımıza çıkıyor.

Yeni Ay’da Volturi’lerin görünürlüğünün altını bir kez daha çiziyor. Devam filmlerinde de etkinliğini koruyacak bir varlıkları var film içerisinde. Yüzyıllardır yaşayan ve akıl almaz derecede güçlü bu aile, kendi toplulukları arasında da kanun yapıcı ve etkili bir konumdalar. Grubun lideri Aro ‘yu oynayan Michael Sheen de bu dünyaya hiç yabancı sayılmaz. “Underworld”de vampirler tarafından esir alınan kurt adamı rollerinde oynayan Sheen bu yüzden role hiç yabancılık çekmemiş.

mdKnKVuQ1N1 VAMPİR ÇILGINLIĞI:YENİ AY / NEW MOON
Kurt Sürüsü

Cullenlar bir aile; Volturi’ye gelince onlarsa bambaşka bir aile, ve bir de kurt adamlar var – Chris Weitz onları bir cemiyet olarak tanımlıyor. “İşleri topraklarını, kabilelerini ve bazen ne olup bittiğini anlamasalar da onlardan yana olan dostlarını korumak olan bir kardeşliğe sahipler.”

Hikayede Quileute kurt sürüsü, vampirlere karşı bir koruma olarak yer almışlardı. Toprakları tehlike altına girinceye kadar etkisiz kalan kabileyi kader seçimsiz bir noktaya getirmiş ve bazıları bu lorumacı rol için seçilmişler – değişim karşısında kontrolleri de kalmamış. Quileute ‘lerin gerçek hayatında likantropi (kurt adamların pençelerinden ve dişlerinden bulaşan bir hastalık) yok fakat efsaneye göre kabile insana dönüşen kurtlardan türemiş. Kabilenin adı dahi kurt anlamına gelen “Kwoli” kelimesinden geliyor.

Not:Bilgiler Sinemalar.com ve pudra.com dan derlenmiştir.Emekleri ve paylaşımları için teşekkür ederiz.

6 Yorum “VAMPİR ÇILGINLIĞI:YENİ AY / NEW MOON”

 • behiye says:

  bnm en sewdğim filmdr yani spr ötesi bi şey eminm bnm gibi bella nın yerinde olmak isteyen zilyon kişi wardr ama neyse bşwer gitsn 🙂

 • zilan says:

  bellaya uyuz oluorum adwerdı ikide bir aldatıor

 • Yumak Sepeti says:

  Kızlar alemsiniz ya…:)

 • jacop adwerdan daha yakısıklı robert pattinson filmde yakısıklı ama gercekte cok cirkin

 • esra says:

  çok seviyorum bu filmi şafak vakti bölüm 1 e gittim harikaydı.çok seviyorum robsteni

 • SİZİ ÇOK SEVİYORUM ı LOVE YOU ALACAKARANLIK ÇOK HARİKA KEŞKE DEVAMLI OYNASA ROBERT PATTİNSON AND KRİSTEN STEWART AND OTHER PEOPLE I LOVE YOU …

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş