PostHeaderIcon MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI

kis 04 MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI

Bu hafta sonunu, mutfakta kış hazırlıkları yaparak geçirdim. Gerçi ben çok geç kaldım, yaz sonunda başlamalıydım ama en azından ucundan da olsa yetiştim. Şimdilerde turfanda sebzeler var, hemen her mevsim istediğiniz meyve ve sebzeyi bulabiliyorsunuz ama
tabii ki kendi mevsiminde doğal şartlarda yetişenin tadını tutmuyor herunterladen. Bence en güzeli kendi mevsiminde sebze ve meyveyi bol bol yemek ve sonrada kış için biraz saklamak. Derin dondurucular bizim en büyük yardımcımız, şoklama sayesinde besinler aylarca tazeliğini koruyabiliyor.Şimdi neler yapmışım bir göz atalım

1 )Domates Sosu:

Pazardan 5 kilo domates aldım. Çok fazla sert seçmedim.Domateslerimi önce güzele yıkadım.(Kolay soyulması için Musluğun sıcak tarafı ile yıkadım ve sonrada 2-3 dk sıcak suda beklettim bild herunterladen android. Bu bana kaynar suya daldırıp çıkarmaktan daha basit bir yöntem gibi geldi.Sonra da soğuk suyla duruladım.Kolay soyuldu gerçekten de)

kis 06 MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI

Kabuklarını soyduktan sonra rondodan geçirdim ve tencereye alarak orta ateşte ağır ağır kaynattım. İçine hiçbir katkı koymadım. Ne yağ,ne tuz. İlerde sosu kullanırken taze eklemek daha hoşuma gidiyor.

kis 07 MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI

Domates sosu tencerede 2 parmak kadar azalınca Ocağı kapattım ve sıcak sıcak kavanozlara doldurdum itunes for free. Kapaklarını sımsıkı kapatıp,tezgaha ters dizdim. Bu şekilde kendiliğinden vakkumlanıyor. Bir gece beklettim ve sabah buzdolabıma dizdim.( Aslında karanlık ve serin bir yerde kalması yeterli. Fazla güneş almayan bir Odaya,mutfak dolaplarının bir köşesine veya kilere de konabilir. Benim boş duran ikinci bir küçük buzdolabım daha vardı,bu yüzden ona dizdim ark for free. Yalnız açıldıktan sonra buzdolabında durması şart.)

kis 01 MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI

2)Menemen sosu:

3 kilo domates ve 1 kilo tatlı yeşil sivri biberden yaptım. 2 kavanoz çıktı. Önce bibierlerimi yıkadım ve temizledim.

kis 12 MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI

Sonra küçük küçük doğrayarak tencereye aldım hallelujah noten kostenlos herunterladen.

kis 13 MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI

Domatesleri, yukarda” Domates Sosu” hazırlanışı gibi yıkayıp,soyup,rendeleyip tenceredeki biberlerin üzerine döktüm. Yaklaşık bir saat orta ateşte soteleyip, sıcak sıcak kavanozlara doldurdurdum. Onları da tezgahta ters olarak bir gece bekletip,sabah buzdolabına kaldırdım.(Not:Bu sosun da içinde hiçbir katkı maddesi yok.) Valla pişerken bile öyle güzel kokuyorduki hemen içine bir kaç yumurta kırıp menemen yapmak istedim ama daha yaparken bitirmeyeyim diye kendimi tuttum.)

kis 14 MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI

3) Kırmızı biber közlemesi:

Yine pazardan 5 kilo kırmızı yağ biberi (kapya) aldım kostenlose sticker zum herunterladen. Eve gelip güzelce yıkadım.

kis 05 MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI

Suyu süzülünce köz matikte 3er 4 er közlemeye başladım. Yalnız ocak biraz batıyor baştan söyleyeyim. Bazı arkadaşlar ocağa alüminyum folyo falan koyuyorlarmış ama nasıl yapıyorlar ben görmedim a1 rechnung downloaden.

kis 03 MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI

Közlenenleri bir kaba alıp soğuttum ve güzelce kapuklarını temizledim. Sonra baş taraflarını kesip tohumlarını da çıkardım ve şeklini bozmadan içini yıkadım.

kis 08 MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI

Kağıt peçete ile hafifçe kuruladıktan sonra kilitli buzdolabı poşetlerine 3er 4 er tane sıraladım adobe air kostenlos herunterladen. Poşetin kilidini bir gazoz pipeti girecek kadar kapattıktan sonra pipeti buraya sıkıştırdım ve elimle tormanın üzerine bastırarak havasını çıkarttım. Sonra pipetle poşetin içinde kalan havayı içime doğru çekerek,iyice vakumladım ve hemen pipeti çekerek kilidin son kısmını da kapattım.

kis 09 MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI

Sonrada poşetlerimi deep freeze kaldırdım herunterladen.

4) Taze fasülye

İki kilo taze fasülyeyi yıkadım ve ayıkladım.İkiye 3çe bölerek tencereye aldım. Üzerine rendelenmiş domates koyarak sotelemeye başladım.

kis 10 MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI

Domatesler diriliğini kaybedip, fasülyelerde rengini atmaya ve yumuşamaya başlayınca , yani hemen hemen 15 dakika kadar yağsız teflon tavada kavurdum herunterladen. Ocağın altını kapatıp soğumaya bıraktım. Sonrada kilitli buzdolabı poşetlerine doldorup derin dondurucuya kaldırdım. 2 kilodan 4 poşet doldu.

kis 11 MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI

Bu cunartesi bunlarla uğraştım. Sonraki günlerde başka şeyler yaparsam onları da anlatım. Şimdiden herkese kolay gelsin ve afiyet olsun..

2 Yorum “MUTFAKTA KIŞ HAZIRLIKLARI”

  • inci says:

    selam..

    sizin yönteminizle konserveleri yaptım..fakat bi sorum olacak..biz 2 kişilik aileyiz..1 litrelik kavanoza yaptım daha küçük bulamadım…acıldıktan sonra ne kadar süre idare ediyo…

  • yumaksepeti says:

    Merhaba inci, Buzdolabında saklamak şartıyla ağzı kapalı 2-3 hafta gider. sevgiler….

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş