PostHeaderIcon KOŞMAK İÇİN NE BEKLİYORUZ?

2922077426 6f9e9152c91 KOŞMAK İÇİN NE BEKLİYORUZ?

Nerede koşacağız diye sormayın. Giyin bir eşofman doğru parklara,kırlara. Açın ellerinizi derin nefes ala ala koşun .Yok olmazsa eve bir koşu bandı veya koşu bisikleti alın. Çok mu pahalı. odaların arasında koşar gibi hateket edin veya yere uzanıp pedal çevirme hareketi
yapın. Koşmanın bir çok faydası bulunuyor.Mesela Vücudu forma sokmak, metabolizmayı hızlandırmak,kilo vermek ve ruh halinizi iyileştirmenin yolu, düzenli olarak koşmaktan geçiyor. Hiçbir ekonomik harcamaya gerek duymadan yapılabilen bu sporu yapmak için pek çok sebep var. Bu konuda beğendiğim yazılardan bir derleme yaptım.Şimdi kısaca maddeleyelim ,okuyalım vee koşalım…

1)Koşmak hastalıkları önlüyor:
Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi’nin yürüttüğü araştırmaya göre; koşu sporu yapan yetişkinlerin erken ölme, kanser gibi sağlık problemlerinin hiç koşmayanlara oranla yarı yarıya az olduğunu kanıtladı. Ayrıca bu kişilerin daha sağlıklı bi yaşam sürdükleri belirtilirken, düzenli egzersiz yapılmasının önemini dile getirdiler.

2)Koşmak zekayı artırıyor:
Koşmak aynı zamanda zihni açıyor. Dikkat ve konsantrasyon gücünü yükseltiyor. Koşmak, beynin gri hücreleri üzerinde olumlu etki bırakıyor. Beyinin gri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan kimyasal maddeler, koşu sırasında salgılanıyor.Almanyadaki Ulm Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre koşmanın zekayı artırdığını kanıtladı. Bu araştırmaya göre 30dan fazla kişiyle 2 ayrı denek grubu oluşturuldu. Bu iki grupta yer alan denekler, önce içinde yol tarifleri, yabancı kelime öğrenme, resimli anlatım ve yazılı ifade yeteneğinin saptanmasına yönelik sorular bulunan bir teste tabi tutuldu. Daha sonra birinci gruptaki insanların 6 hafta boyunca, haftada 2 kez yarımşar saat koşmaları sağlandı ve her iki gruptan, 2 haftada bir farklı testler çözmeleri istendi. Bilim adamlarının yaptığı 6 haftalık deney sonucunda, araştırmaya katılan deneklerde, konsantrasyonun artmasının yanı sıra görsel hafızanın da iyileştiği saptandı. Uzmanlar, şimdi düzenli koşunun neden görsel hafızanın gelişmesine sebep olduğunu ve koşmanın beynin hangi bölgelerinde değişim ve gelişime yol açtığını, araştırmanın ikinci aşamasında saptamayı hedefliyor.

B439B2EA5B468509A51DEEC64DCDE KOŞMAK İÇİN NE BEKLİYORUZ?

3)Kalori yakmanızı hızlandırır:
Koşmak, her adımda vücudun kilo vermesini sağlıyor. Koşmak için fazla enerji gerektiği için, vücut bu enerjiyi sağlamak adına deposundaki kalorileri harcıyor. 1 kilometrede ortalama 100 kalori yakılıyor. Normal bir hızda koşan bir kişi, bisiklete binmek, yüzmek veya egzersizden daha fazla kalori yakılmasına sebep oluyor.
Koşarken kalori yakmanın haricinde koşu bittikten sonra da vücut enerji kaybetmeye devam ediyor. Bunun sebebi, koşarken vücut bol miktarda oksijen alıyor, bu oksijen vücudun kalori yakma kapasitesini arttırıyor. Metabolizma hızı, vücudun bir günde yaktığı kalori miktarını gösterir. Eğer metabolizma hızınız artarsa, vücudun kalori yakışı da artıyor.

4)İskelet sisteminizi güçlendirir.
Koşmak, vücudun tüm iskelet sistemini harekete geçirir. Düzenli ve tempolu koşanlar, kemiklerin kalitesini korurlar ve osteoporoz riskini uzak tutuyor.

5)Koşmak kalbi ve kasları güçlendirir:
Koşmak kalbi büyütür ve kuvvetlendirir. bu zindelik pompasını zorlamazsanız, normal olarak gündüzleri 100 bin kere atar. kalp gece de çalışır ve vardiyasını kolaylaştırmak sizin elinizdedir. Çünkü düzenli koşarsanız, dinlenme sırasındaki nabzınızı 75′ten 55′ e düşürebilirsiniz. yani kalbiniz günde 30 bin, yılda 10 milyon atış tasarruf eder. koşma sayesinde kalbiniz daha ekonomik ve daha uzun süre çalışır. Ayrıca koşu, obezite, yüksek tansiyon, kolesterol ve diyabet gibi hastalıklarla da mücadele etmede yardımcı oluyor.Vücudun forma girmesine yardımcı olan koşmak, özellikle hafif meyilli alanlarda yapıldığında daha fazla etki ediyor. Bu egzersiz kasların gücünü ve dayanıklılığını arttırıyor.

kosan2 KOŞMAK İÇİN NE BEKLİYORUZ?

6)Koşmak kolesterol seviyesini düşürür:
Kolesterol düzeyini koşmak kadar etkili bir biçimde düzelten hiçbir ilaç ya da diyet yoktur. Trigliseritler (kandaki yağlar) azalır “iyi kolesterol” olan HDL artar. Yüksek tansiyon düşer, kan daha rahat bir şekilde akmaya başlar. Koşu, ideal bir kalbi koruma yöntemidir.

7)Koşmak stres giderir:
Koşmak stresle savaşmada çok iyi bir yöntemdir. Pozitif bir ruh haline sahip olabilmek için, düzenli olarak koşmanız tavsiye ediliyor.Her sinir bozukluğu ya da korkudan sonra bir tur atamayan herkez vücudunda dolanan stres hormonlarını günde en az bir kere yakmalıdır. Çünkü adrenalin, damarların iç duvarlarında kertikler açar ve onları gözenekli yapar. Buraya yağ ve kireç birikir ve damar tıkanır. Sonuçlar belli: Damar sertliği, kalp krizi ve felç.

8)Koşmak şeker hastalığını önler:
Koşmak kandaki şeker oranını düşürür. Ensülin şekeri kaslara gönderen, yağların da kalçalarda toplanmasına neden olan hormondur. Ayrıca vücutta tuz tutarak dokularda su toplanmasına neden olduğu için süngersi bir görünüm oluşturur. Ensülin seviyesinin düşmesi yaşlılıkta rastlanan şeker hastalığının önüne geçer.Yüksek oranda ensülin içeren iğneler vücut hücrelerini sürekli uyarır ve bir zaman sonra vücut bu hormona karşı tamamen bağışıklık kazanır. Kandaki şeker oranının sürekli yüksek olması ise, sinirlere ve hassas damarlara hasar verir.
219 KOŞMAK İÇİN NE BEKLİYORUZ?

9)Koşmak ürik asit seviyesini düşürür:
Ürik asitler kanda kristal halinde toplanamadıkları için koşu, vücudu guta karşı korur. Aksi durumda bu kristaller eklemleri tahriş eder veya damarların iç duvarlarındaki koruyucu tabakaya zarar verirler. Bu durum ise damr sertliğinin yolunu açar.

10)Koşu bağışıklık sistemini güçlendirir:
Bağışıklık sistemini, bol oksijen altında hareket etmek kadar güçlendirici bir ilaç bilinmiyor. Daha 30. dakikanın sonunda kandaki zararlı maddeleri öldüren hücrelerin oranı yüzde 31 artar. Bu hücreler eskisine göre daha saldırganlaşmıştır; bakteri ve virüslerle, hatta kanser hücreleriyledaha etkili mücadele ederler.

11)Koşmak rahat uyutur:
İstatistikler, düzenli koşan insanların koşmayanlara göre daha az uyku bozukluğu çektiklerini gösteriyor. Bu nedenle uyku sorunu olanlar haplardan önce, hafif koşuyu denemelidir. Ancak sabırlı olmalısınız, çünkü hedeflediğiniz sonuca en az iki ay sonunda ulaşabileceksiniz. Önemli bir nokta: Koşmak kişiyi uyandırdığı için akşam saat 7′den sonra koşmayın.

1 1218547701 KOŞMAK İÇİN NE BEKLİYORUZ?

12)Ruhunuz ve libidonuz da sizinle birlikte koşar:
Yavaş koşan birisine kendini koşudan sonra nasıl hissettiğini sorduğunuzda “mutlu” , “ruhum dinlendi” , “gevşemiş” cevaplarını alırsınız. Koşma eylemi insanı yaşama sevinciyle doldurur ve kendi değerinin arkına vardırır. Özellikle kadınlar koşu sonrası kendilerini gevşek, dengeli ve mutlu hissederler.Ayrıca düzenli olarak koşanlar, özellikle kapalı alanlarda çalışanlar, bol oksijen alarak ve güneş ışınlarından yararlanarak, vücutlarının genç ve dinamik kalmasını sağlarlar.

Tavsiye koşu önerisi:
1.gün 3 kez 5 veya 6 dk koşu ve aralarda 2-3 dk yürüyüş yapın. 2.gün 8 veya10 dakika 3 kez koşu ve gene aralarda 2-3 dakika tempolu yürüyüş yapmalısınız, 2.hafta ise 4.gün 3 kez 10 dakika koşu ve aralarda 3 dakika tempolu yürüyüş yapın. 5. ve 6. gün 3 veya 4 kez 10 dakika koşu ve aralarda 2 dakika tempolu yürüyüş yapın. 3.hafta 7.gün 3 kez 15 dakika koşu ve aralarda 2 veya 3 dakika tempolu yürüyüş yapın, 8. ve 9.gün gene aynı şekilde devam edebilirsiniz 4.hafta 3 kez 20 dakika koşun ve aralarda 2 dakika tempolu yürüyüş yapın. Eğer bu şekilde planlı koşarsanız istediğiniz hedefe daha kısa zamanda varıp, daha fazla yağ yakabilirsiniz.(msn ve 40ayak.net’tten alıntıdır)

10 Yorum “KOŞMAK İÇİN NE BEKLİYORUZ?”

 • lütfi akgün says:

  ACSM kim olursa olsun çocuk ,genç,kadın,şişman kişiler,yaşlı ,metabolik bir hastalığı olan(şeker hastası) veya kalp ve tansiyon hastası mutlaka risk değerlendirmesinden sonra kendisine uygun egzersiz veya spor türünü,uygun süre ve uygun şiddette(hızda) yapmasını önermektedir.Egzersiz veya spor yapacaksanız önce amacınızın tesbiti önemlidir esneklik dayanıklılık,kardiyo egzersiz,kas ve eklemlerin güçlendirilmesi,osteoporozun önlenmesi,kilo kontrolü veya kilo vermek nedir amacınız.Sonrada buna en iyi hizmet verecek egzersiz veya spor türünün belirlenmesi ve bunun programının yapılması gereklidir.Süresi,şiddeti(hızı),günde ve haftada seans sayısı belirlenmelidir.Kilo verecek bir kişinin hayatının bir parçası olan ve zayıf kalan yürüyüş yerine ağırlık egzersizi olarak (vücut ağırlığı en uygun) bir çalışma programını benimsemesi daha uygundur.Yazınız güzel hazırlanmış lakin kimler için uygun kimler için uygun değil belirtilmemiş.Saygılar.

 • Yumak Sepeti says:

  lütfi Bey, güzel ve açıklayıcı yorumunuz için teşekkür ederim. benim yazım tavsiye ve hatırlatma amaçlıdır. okuyucularım, her yazımı kendi süzeçlerinden geçirmeli ve mutlaka bir uzmana danışmalıdırlar. Bunu zaten biliyorlar. Birde sizin gibi ilgili konuda daha ilgili arkadaşlarımın ,yine sizin yaptığınız gibi görüş ve ilavelerini bekliyorum. Görüşmek üzere….

 • cuneyt says:

  faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

 • HOP BİR İKİ.. says:

  HAYIRLI GÜNLER LÜTFFİ BEY  5gün oldu önerdiğiniz hareketleri denilen şekilde yapıyorum karın bölgemde şişlik oldu devam ediyorum hareketlere acaba toparladığından mı?merak ettim aydınlatırsanız sevinirim

 • rasim says:

  Koşmayı çok seviyorum.3 yıldır düzenli koşuyorum.Koşunca yaşadığımı hissediyorum.YAşasıN KOşmaK!
  Bilgi için teşekkür ediyorum.

 • sevinc says:

  Hayatima gun katmak icin degil, gunume hayat katmak icin kosuyorum….

 • Ben uyuşturucu bağımlısı idim ve Therapie gördükten sonra yeni birbagimlilik olarak koşmayı tercih ettim. Üç seneden beri düzenli olarak koşuyorum. Tarifi olmayan mucize bir ilaç bence koşmak. Herkeze tavsiye ederim. Zaten alışınca koşuya sizi zaten bırakmaz hep takip eder.

 • bilgi için teşekkürler.

 • Halkalı anaokulu olarak koordinasyon ağırlıklı çalışmalarımızda çocuklarımızın bedensel gelişimlerini desteklemek amaçlı yaşlarına ve kas gelişimlerine uygun, özgüven desteği sağlayan çeşitli fiziksel aktiviteler yapmaktayız. Ayrıca koşmak vücut sağlığı için önemlidir.

 • Halkalı anaokulu olarak koordinasyon ağırlıklı çalışmalarımızda çocuklarımızın bedensel gelişimlerini desteklemek amaçlı yaşlarına ve kas gelişimlerine uygun, özgüven desteği sağlayan çeşitli fiziksel aktiviteler yapmaktayız. Ayrıca koşmak vücut sağlığı için önemlidir.

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş