PostHeaderIcon HAMİLELİKTE 8.AY

8.ay HAMİLELİKTE 8.AY

Geri sayıma az kaldı.Doğum her an başlayabilir. Karnınızda ve kasıklarınızda belirli aralıklarla kasılmalarınız oluyorsa, dikkat edin! Erken doğum olabilir, hemen doktorunuzu arayın. Fakat bazen kasılmalar, bebeğin hareketleriyle de karıştırabilir. Erken doğum
kasılmalarını, bir saatte 4 kereden fazla olmasıyla ayırt edebilirsiniz.
Erken doğum yaparsanız, bebeğinizin henüz emme refleksi gelişmediği için, doğumunuzu tam teşekküllü bir hastanede yapmalısınız.
Bu ay bebeğin hazırlıklarının tamamlanma zamanı. Bebeğinizin kıyafetlerinden odasındaki mobilyalara kadar her türlü hazırlıklarınızı tamamladınız mı? Eğer erken doğum yaparsanız, bu ihtiyaçları tamamlamaya vaktiniz olmayabilir!
Gebeliğin 8. ayına kadar ortalama 8-10 kilo almanız normal. Bebeğiniz bu ayın başından itibaren, haftada 250 gram kilo alabilir. Bu nedenle sizin de bu ay için en fazla 2 kilo almanız yeterli. Eğer fazla kilo aldıysanız, diyet uzmanınızın hazırladığı diyeti mutlaka uygulayın ve egzersizlerinizi ihmal etmeyin.

Şimdi sizdeki ve bebeğinizdeki değişimleri toparlayalım.

m8 HAMİLELİKTE 8.AY

-Rahim kaslarının ve bağlarının sürekli basıncı nedeniyle göğsünüzün aşağı kısmında ağrı hissedebilirsiniz. Bebek hareketleri güçlü ve düzenlidir, ancak rahim içindeki alan daraldığı için hareketleri azalmıştır.
– Bebeğin ölçüleri özellikle sırtınızın alt kısmına ve mide bölgesine doğru genişleyerek büyür. Kasıklarınızda ve leğen bölgesinde karıncalanma, uyuşma hissedebilirsiniz.
– Yalancı doğum sancıları da denen Braxton Hicks kasılmaları artabilir.
– Rahat uyuma pozisyonu bulmakta zorlanabilirsiniz, nefes darlığı olabilir. Yan tarafınıza uzanıp bacağınızı diğerinin üzerine atarak daha rahat uyumanıza yardımcı olabilir. Bu pozisyonda, bacaklarınızın arasına yastık koymayı deneyebilirsiniz, bu şekilde uyuma ayaklarınızdaki şişliği azaltıp dolaşımı arttıracağından rahat etmenize yardımcı olabilir.
– Bebeğin başı aşağıya doğru ilerledikçe, daha sık idrar ihtiyacınız olacaktır. Gülerken, öksürürken idrar kaçırabilirsiniz.
– Basur ve mide ekşimeleriniz, hazımsızlık, şişkinlik şikayetleriniz olabilir.
– Göbek çukurunuz düzleşebilir, dışarı çıkabilir ancak endişelenmeyin, doğumdan sonra düzelir.

2961794 HAMİLELİKTE 8.AY

– Kendinizi ağır ve hantal hissedebilir, çabuk yorulmaya başlayabilirsiniz, sık sık dinlenmeye çalışın.
– Dişeti kanamalarınız, burun tıkanıklığı olabilir.
– Beyazımsı vajinal akıntınızın kıvamı koyulaşabilir.
– Elleriniz, ayaklarınız, bilekleriniz ve yüzünüzde şişlik olabilir. Bolca su içmelisiniz.
– Bacaklarınızda varisler olabilir.
– Göğüslerinizden daha bol miktarda colostrum gelebilir.
– Sakarlaşmış, dalgınlaşmış olabilirsiniz.
– Kilonuz 1.5-2 kilo kadar artabilir, bebeğinizin besin gereksinimleri doruktadır ve doğum öncesi son büyüme atağı göstermektedir.
– Bebeğin sağlığı ve doğumla ilgili kaygılarınız olabilir, artabilir, heyecanlanabilirsiniz. (bilgier MyLife v hamilebilgi.com dan derlenmiştir.)

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş