PostHeaderIcon DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM…

imperiaflex 0 4 0 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...

Bir evin dekorasyonunu tamamlamak için, duvarda kullanılan tüm süslemeler önemlidir. Bir bütünlük yaratmak ve ruh kazandırmak için en sık kullanılan obje tablodur. Ancak kötü yerleştirilen bir duvar tablosu, mekanın tüm büyüsünü kaçırabilir.

Tablo Nasıl Asılır?

Günümüz dekorasyonunda artık tek tablo yerine, birkaç parçadan oluşan resimler kullanılıyor. Farklı bir tarz yaratan bu süsleme, istediğiniz kompozisyonu yaratmanıza yardımcı oluyor. Ancak bu konuda başarılı olabilmek için birkaç ayrıntıya dikkat etmek gerekli.

Tablolarınızı asarken 3 ayrı yöntem kullanabilirsiniz. Simetrik, asimetrik ve düzenli asimetrik!

DDDA58A88F681F21DAC060437CB9 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...

Simetrik:
Mekanda düzen sevenler için simetrik asımlar, görsel olarak genellikle tercih sebebidir. Ebatları aynı olan tabloları eşit şekilde asarak yaratılan bu sistemi, farklı tarz ve boylardaki tablolarda da bir kompozisyon dahilinde kullanma mümkündür. Bu sistemde önemli olan, simetriyi bozmadan eşitliği sağlayabilmektir. Sistem hem tabloların kendi içinde eşitliğini, hem de diğer eşyalara olan simetrisini korur. Kullanacağınız tabloları, asacağınız eşyanın tam ortasına denk getirerek bir düzen oluşturabilirsiniz.

dek0345a DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...

Asimetrik:
Duvarında tek bir tablonun durmasından hoşlanmayanlar, bu sistemi seçebilir. Bu düzende tabloların birbiriyle uyum içinde olup olmaması önemli değildir. Elde bulunan resimlerin hepsi farklı tarz ve ebatta olabilir. Buradaki püf noktası, neyi nereye koyacağınızı iyi belirlemenizdir. Tek başına asıldığında bir anlam ifade etmeyen tablolar, belli bir kompozisyon içinde olunca harika bir ahenk oluşturabilirler. Bazen düzensizlik de kendince bir düzendir.

dekoratif tablo asmak DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...

Düzenli Asimetrik:
Bu tarz asma sisteminde, tablolar düzensiz gibi görünseler de kendi içinde bir düzen hakimdir. Basamak düzeninde asılan tablolar, düzenli asimetriğe örnek gösterilebilir. Sayısı fazla ve tek tip tablolar için, bu yöntem son derece başarılı sonuç verir. Özellikle koleksiyon sergilerken çok kullanılan bu sistemde önemli olan kendi içindeki uyumu yakalayabilmek ve asimetrik düzeni doğru ölçülerde mekana uygulayabilmektir.

Duvara tablo yada resim asmak birçok dekoratör için bile zordur. Tablo hangi yüksekliğe asılmalı, çerçevesi ne renk olmalı ve hangi tablo nereye asılmalı gibi cevaplanması gereken birçok soru vardır.
Genelde, tablo öyle bir yüksekliğe asılmalıdır ki resmin odak noktası ortalama boyda bir insanın tam göz hizasına gelsin. Bu her durumda mümkün olmasa da aklınızda bulunması gereken bir tavsiyedir.
Hatırlamanız gereken bir diğer noktada bir grup ufak tabloyu bir arada asacaksanız, onları bir ünite olarak düşünmeniz gerektiğidir. Resimleri ya da tabloları büyük boş bir masanın üzerine yerleştirerek ya da yere koyarak gruplandırın ve çeşitli kombinasyonlar deneyin. Bunu büyük bir kâğıt üzerinde yapmanız işinizi daha da kolaylaştırır çünkü bu şekilde çivileri nereye çakacağınızı da çizerek hesaplayabilirsiniz.
Aşağıdaki fotoğraflarda tablo ve resim asmakla ilgili birçok örnek ve ipuçları bulacaksınız. Daha güzel bir ev için, bu yöntemleri ve tavsiyeleri evinizde de dikkatlice uygulamaya gayret edin.

files.php1 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
1. Tabloların duvar boyutuyla uyumlu olması gerekir
Daha dar duvarlar için daha küçük tablolar, daha büyük duvarlar için iri tablolar seçin. Yandaki resimde altı adet aynı boyutta minik tablo görüyorsunuz. Dar bir duvar olduğundan dikey bir şekilde yerleştirilmişler. Bu düzen yerine iki tane dar ve uzun tablo da bu duvara yakışabilirdi.

files.php2 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
2. Tabloların odadaki mobilyaların büyüklüğü ile de uyumlu olması gerekir
Genelde, bir mobilyanın tam arkasına tablo astığınızda, tablonun genişliğinin mobilyayı geçmemesi gerekir. Bu fotoğrafta gördüğünüz tablo önünde bulunan masa ile uyumlu ve genel bir prensip olarak masanın genişliğinin yüzde 75’i kadar…

files.php DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
3. Tabloları iyi aydınlatın
Güzel bir sanat eseri eğer doğru ışığı almıyorsa kendini gösteremez ve kaybolur. İyi bir ışıklandırma sanata verilecek en önemli değerdir. Bu resimde ışık almayan bir koridorda asılı duran tablolar iki adet aplik ile aydınlatılmış ve daha dramatik bir görünüm kazandırılmış.

files.php4 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
4. Tablo rafı asın
Hem daha az yer kaplamalarından hem de ilginç bir görünüm yarattıklarından bir tablo rafı asmak da iyi fikirdir. Tablo rafın üst kısmında duvara asılabileceği gibi rafın üzerine başka dekoratif objelerin yanına da yerleştirilebilir.

files.php5 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
5. Rengi kontrol edin
Canlı renkler bir odaya heyecan katar fakat nötr renkler daha sakinleştiricidir. Hangisini tercih edersiniz? Bu küçük odadaki tablolar son derece nötr renklerden oluşuyor ve masa örtüsü, pencere ve duvar kağıtlarıyla son derece uyumlu. Daha eğlenceli ve heyecanlı bir görünüm için tablonun kırmızı ağırlıklı renklerden seçilmesi ve odadaki tüm eşyalarla (özellikle duvar kâğıdı) uyumlu bir tezat içinde olması gerekirdi.

files.php6 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
6. Daha büyük genelde daha iyidir
Bir kocaman tablo genelde istenilen mesajı verir ve odayı sadeleştirir. Bir nevi odanın odak noktasını değiştirerek üzerine çeker. Eğer şömineye sahip şanslı azınlıktansanız tablo için en uygun yer şöminenin üstüdür.

files.php7 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
7. Manzara tabloları mekânı büyütür
Penceresiz bir duvara bir manzara tablosu asarak odaya bir pencere daha kazandırabilirsiniz.

files.php8 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
8. Kutunun dışını düşünün
Çerçeveletirken yaratıcı olun. Bu kurutulmuş çiçekler ince ve uzun dikdörtgen çerçeveler içinde çok hoş durmuş ve her biri ayrı ayrı dikkat çekiyor.

Bazen Çizgiler Dekorasyonun Havasını Değiştirir

Çizgilerin kullanımı genelde dekoratörler tarafından hor görülür ama güzel kullanımı bir odanın tüm havasını değiştirir.

files.php9 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
9. Ufka paralel (yatay)çizgiler
Bir tablodaki yatay çizgiler, ya da tablonun yatay asılış şekli bir odaya daha geniş hissi verir. Küçük bir odayı daha geniş göstermek istiyorsanız yatay çizgilerin ağırlıklı olduğu tabloları tercih edin.

files.php10 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
10. Dikey Çizgiler
Bir resimdeki yada çerçevedeki kuvvetli dikey çizgiler bir odaya yükseklik hissi verir. Bu resimde görünen düzenleme sayesinde üst üste asılmış ince uzun tablolar odanın tavanlarını olduğundan daha yüksek gösteriyor.

files.php11 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
11. Çapraz Çizgiler
Resmin içinde veya tabloların yan yana düzenlenmesi sonucu ortaya çıkan kuvvetli çapraz çizgiler odaya dinamizm katar. Daha çok merdiven duvarlarında kullanılır.

files.php12 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
12. Denge kurun
Aynı tip ve renkteki tabloları aynı hizada asmaktan kaçının. Bu çapraz duruş hem dinamik bir görünüm sağlar hem de simetrik görünüşten uzaklaştırır.

101 kucuk DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
13. Simetrik Düzenlemeler
Simetri odalara denge ve formal bir görünüş kazandırır. Genelde rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki yaratır.

files.php14 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
14. Asimetrik Düzenlemeler
Resimlerinizi duvara asimetrik asarak sizden beklenmeyen bir şey yapın! Bu havalı ve dikkat çekici gruplandırma evinize çok eğlenceli bir hava katar.

files.php15 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
15. Kutu yapın
İki yatay çerçevelendirilmiş resim ve iki dikey çerçeveli resim birbiriyle zıt bir şekilde asılıp bir kutu şekli oluşturulabilir.

16 DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM...
16. Daha küçük parçaların büyük görünmesini sağlayın
Bu alışılagelmiş düzenden farklı asma şekliyle her bir parçayı olduğundan daha büyük göstermeniz mümkün.Herkesin dekorasyon zevki farklıdır ama burcunuz, tarzınız hakkında ipucu verir. Örneğin; Aslanlar egzotik aksesuvarlardan, Balıklar deniz altı temalarından vazgeçemez. Kolay gelsin…

4 Yorum “DUVARLARIMIZI TABLOLARLA SÜSLEYELİM…”

 • Veysel Bey says:

  Az incelenen bu konu hakkında faydalı ve düzenli bilgiler vermişsiniz. Minnettar kaldık efendim.

 • yumaksepeti says:

  Ben duvarda pano ve resim çok seviyorum. Odaya ve eve ayrı bir sıcaklık veriyor ama düzenli ve uyumlu asılmadığında da göz yorucu olabiliyor.

 • sikici says:

  Cok guzel bir konu…

 • Beyaz Tuval says:

  Çivi çakmadan resim ve tablolarınızı asmak ister misiniz? Sitemizden ürünleri inceliyebilirsiniz.

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş