PostHeaderIcon BURSA KARABAŞ-I VELİ DERGAHI KÜLTÜR MERKEZİ

karabasi82vx BURSA KARABAŞ I VELİ DERGAHI KÜLTÜR MERKEZİ

Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
ister kafir, ister mecusi,
ister puta tapan ol yine gel,
bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir,
yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel…

Bursa’nın en işlek ve en merkezi caddelerinden biri olan Heykel Caddesinden Kız Lisesine doğru çıkan, sonrada sırtınızı Kız Lisesine verip az daha yukarı uzanan yolu takip ettiğinizde, sizi sıcacık görüntüsü ile sarı ve şirin bir bina karşılar. Kapıları herzaman ardına dek açık olan bu binanın ismi “BursaKarabaş-ı Veli Kültür Merkezidir”.

haritayol BURSA KARABAŞ I VELİ DERGAHI KÜLTÜR MERKEZİ

Burası 1550 yılında ölen Yakup Çelebi tarafından kurulmuştur. Bu kişinin, Kur’an’ın okunma üslüplarını anlattığı Tecvid ilmine yönelik “Tecvid-i Karabaş” (Karabaş Tecvid’i) adlı bir kitabı bulunduğu için dergah Karabaş adını almıştır.1925 yılı tekkelerin kapatılmasına kadar dergah olarak kullanılmıştır.Uzun süre harap halde bulunan Dergah Bursa Osmangazi Belediyesince restore edilerek 2005 yılında şimdiki halini almıştır. Ayrıca binanın hemen sol tarafında birkaç kabir bulunmaktadır. Bu kabirlerde eskiden dergahta görev yapan kişilerin yanı sıra, Bursa’da resmi görevleri kişiler ve eşlerinin kabirleri bulunmaktadır.

1d377ecd9635811866a7d3e0717ac59e BURSA KARABAŞ I VELİ DERGAHI KÜLTÜR MERKEZİ

Karabaş_ıVeli Kültür Merkezinde Her akşam saat 20.00 de Sema gösterisi var. Evde Ruhunuz mu daraltı,ilahi bir nefes mi duymak istediniz, Elif Şafak’ın “AŞK” kitabındaki gibi Semazenlerin Tennurelerinin esintisi ile ruhunuz yıkamak mı istersiniz ,işte o zaman bu eski Dergah sizi bekliyor demektir. Ama Cumartesi akşamları ayrı bir güzel olur. Mevleviliğin günümüz hocalarından Mustafa Özbay Efendi gelir,posta oturur ve sorduğunuz her soruyu cevaplar, ayrıca günün ehemniyetine göre konular hakkında ve dini bilgiler hakkında konuşur.Bu sohbetler ve ardından gerçekleşen sema;”http://v2.mevlana.org.tr ” sitesinde cumartesi akşamları 21den itibaren canlı verilmekte.

1885697 BURSA KARABAŞ I VELİ DERGAHI KÜLTÜR MERKEZİ

Yaz akşamları kalabalıktan ötürü bahçesine sandalyeler konulur Kültür Merkezinin bahçesine ve büyük bir beyaz perdeden içerdeki sema seyretmenize olanak sağlanır. Kışın ise karlar altında beyazlara bürünmüş bu eski dergah ayrı bir güzel görünür göze. Bana o da bir tennure giymiş gibi gelir.Ücretsiz çay servisi yapar hizmetliler. Ramazanda iftarlar verilir, kandillerde şerbetli lokmalar dağıtılır. Siz kimsiniz, nereden geldiniz sorulmaz,asla ücret istenmez, sen müslümansız,hristiyansın, açıksın ,kapalısın sorulmaz. Zaten sema gösterilerine çok sayıda turistte izlemeye gelir.Aynı zamanda merkezde ücretsiz ney,hat ve semazenlik dersleri verilir. Dergah odalarında semazen giysileri ve mevlevi çalgıları sergilenir.

k yoruc dergah ic7 kopyala BURSA KARABAŞ I VELİ DERGAHI KÜLTÜR MERKEZİ
k minne min ne1 BURSA KARABAŞ I VELİ DERGAHI KÜLTÜR MERKEZİ

Sema gösterisi 2. Mahmut Döneminin kabul gören ampir üslubuyla inşa edilmiş semahanede yapılmaktadır. İç mekan küpeşte parmaklıklar ile dairevi bir hal alıp, sekiz ahşap sütun ile desteklenen ahşap kubbe ile zenginleştirilmiştir.Semahanenin alt katı erkeklere, üst katı ise kadınlara tahsis edilmiştir. Semahanede aynı zamanda canlı olarak tasavvuf musikisi icra edilmektedir. Sema gösterisi bu canlı müzik eşliğinde yapılmaktadır. Semahane içerisinde ses sistemi oldukça güzel dizayn edilmiştir. Sema gösterisi aslında bir ayindir. Manevi duygular eşliğinde Bir’e ulaşmaktır. Semazenler neyin ayrılık kokan, inleyen nameleri eşliğinde dönerler. Semazenler bir avucu havada diğer avucu da aşağıda dönük dönerlerken, Hak’tan alınan her şeyin halka verildiği mesajını sunarlar.

26086737 BURSA KARABAŞ I VELİ DERGAHI KÜLTÜR MERKEZİ

Birgün Yolunuz Bursa’ya düşerse Karabaşı Veliye uğrayıp, tarihe ve Aşka kucak açmanızı tavsiye ederim.

İşte Karabaş-ı Velinin Tanıtım videosu, Arkanıza yaslanın ve tadını çıkarın….

21 Yorum “BURSA KARABAŞ-I VELİ DERGAHI KÜLTÜR MERKEZİ”

 • deniz cansu says:

  NEY SESİ ÇOOK GÜZEL.
  İNSANI BAŞKA DÜNYALARA GÖTÜRÜYOR.
  DEĞİL Mİ ABLA?

 • Yumak Sepeti says:

  ah bayılırum Ney sesine Denizcim. Benim Ney cd ‘lerim var dinlerim bazen,Birde Tasavvufta insanı temsil eder bilirsin . Tanrı ruhunda ühlemezse İnsan nasıl dile geşmezse , İnsan Üflemedikçe Neyde dile gelmez. Ve Ney koparıldığı sazlığı özlediği için böyle yanık seslidir, Tıpkı insanında ruhunun geldiği kaynağı özlemesi gibi..Bu arada video açılıyormu Denizcim Sanırım biraz bekletiyor….

 • fatmatül zehra says:

  SELAMUNALEYKUM ÇOK HOŞUMA GİTTİ İNNANIN ORAYA GİTMİŞ GİBİ OLDUK. ALLAH RAZI OLSUN.HAZIRLAYAN VE PAYLAŞANLARIN ELLERİNE GÖNÜLLERİNE SAGLIK ..( videoyu kuran  kursu ögrencilerine izletmek isterim eger mümkünse gönderebilirmisiniz? sizlerden ricam )  BURSAYA SEVGİLER VE SAYGILAR…..

 • Yumak Sepeti says:

  Aleykumselam Zehracım Hemen indirip gönderiyorum. İnşaallah ulaşır. Benden  ve Bursa’dan da sevgiler ve selamlar. ….

 • fatmatül zehra says:

   lütfen ugraşmayın  ilgilendiginiz için çook teşekür ederim ama ben indiremiyorum.. saolun

 • Yumak Sepeti says:

  Tamam zehracım bern yarın birkaç kez daha deneyeceğim inşaallah olur. Sevgiler…

 • fatmatül zehra says:

  Gül sonuç değil sebeptir Tezahür değil kaynaktır Gurbet değil sıladır Dağınık değil mutlaktır Suret değil asıldır Geçmişe ve geleceğe ertelenemez gül, hakikat-i sabitedir, o kadar ki adı kendinde saklıdır Her defasında yenidir gül,yeni gibi değildir Gül tükenmez ışığı ödünç değildir Işığı tükenirse gül gül değildir (sabrınız ve güzel gönlünüz için çok teşekür ederim  nasip degilmiş demekki eger nasip olsaydı önüne hiç bir engel geçemezdi öyle degilmi? o yüzden kendinizi sakın üzmeyin size başarılar diliyorum siteniz çok hoşuma gitti ALLAH RAZI OLSUN….)

 • yumaksepeti says:

  Allah senden de razı olsun Zehracım. Anlayışın için minettarım gerçekten. Çok da güzel sözler yazmışsın.İçime işledi. Allaha emanet ol…

 • medine says:

  Benim değil o eski ateş semazenleri
  Şimdi viraneleri ağlatıyor tenleri
  Dalgın ırmaklarını kuruttum acıların
  Rengi değişti sevda ikliminin, suların
  Geçmişini arayan o divane köprüler
  Akşamın kollarında yıkıldı birer birer
  Yağmuru anlamayan bulutlar benim değil
  Günbatımına mahkûm umutlar benim değil

  Âşikâr olmuş meğer tende can, canda cânan
  Bende yanan nûrudur, nûrumdur onda yanan
  Şimdi doruklardayım, ne yoksulum, ne yetim
  Şu incecik kalbimdir varlığına hüccetim
  Nice serv-i kâmet ki, kuru bir yaprak imiş
  Meğer ruhum savrulan bir avuç toprak imiş
  Benim değil o hülya, hânende, siyah ışık
  Benim değil o saray, şehriyâr, o karmaşık
  Ölümü gezginlere bağışlayan şahmaran
  Benim değil o sahra, fırtınalar, kum ve kan
  Aklı bile çaresiz koyan mağrur pençeli
  Benim değil o mühür sevdalısı, o deli
  Perdeler indi zaman perisinin yüzüne
  Gecesini bağladım ağlayan gündüzüne  ( ablam hiç boş durmamışsın maşallah ALLAH yar ve yardımcın olsun … ben biraz erken geldim ama  çok sık yorum yapamıyacam takip edecem kesinlikle çok begendim rabbim nasip ederse bursaya geldigimde muhakkak ugruyacam ),K.İ.B

 • medine says:

  Hz. Mevlana, evlerinde yiyecek olarak hiçbir şey kalmadığını söyleyen hanımına tekrar tekrar sormuş: – Gerçekten hiçbir şey kalmadı mı? – Evet, demiş eşi. Hiç yiyeceğimiz kalmadı. O yoklukta tükenmez hazinelerin sahibini bulan Mevlana, ellerini kaldırıp: – Allah\’ım sana hamd-ü senalar olsun, diye şükretmiş. Evim, Peygamber hanesine benzedi.

 • Yumak Sepeti says:

  Hoşgeldin Medinecim. seni tekrar burada görmek ne güzel. Olsun sen sık uğrayamasanda ablanı unutma arada nefesini duyur yeter. O kadar güzel şeyler yazmışsın ki tekrar tekrar okudum, ezberlemek istiyorum aslında. Bizim evlerimiz peygamber evine pek benzemiyor değil mi? Allaha ne kadar şükür etsek yine deryada bir damla bile etmez . Yüce Allaha bize sunduğu tüm nimetler için binlerce şükür. İnşaallah bizlerde çevremizdeki yardıma muhtaçları unutmayız .Yine beni düşüncelere saldın, Sağlıcakla kal kardeşim. Öptüüüm çook..

   

 • mine says:

  bir abLam vesilesiyLe qittim mükemmel bir yer ALLAH sizlerden razı olsun ilk kez gittim çok etklendm we artık vakit buldukça qtmeye çalışıyorum isterdim ki benmde maneviyatm onlar kadar yüksek olsun ama işde….çok teşekkür ederm ALLAH razı olsun….

 • Yumak Sepeti says:

  Senin neler hissettiğini çok iyi anlıyorum Minecim. Oraya gittiğinde o güzellikte kaybolmak istiyorsun değil mi? Ben de fırsat buldukça gitmeye çalışıyorum. Ruhum temizleniyor sanki. Güzel yorumun için ben teşekkür ederim. Yüce Allah senden de razı olsun, sevgilerimle…

 • dergahınıza gelip bilgi almak istedim benimde oglum  9 yasında semazen .ama gorevlılerınız bızım suratımıza dahı bakmadı .mevlananın gel ne olursan gel soyledıgı sözün cok uzagında gordum gorevlı arkadaslarınızı gelen ınsanlara bıraz daha saygı cercevesınde bulunurlarsa sevınırım .

 • mine says:

  evet çok gzeL bugunde gtmek istiyorum ama nasip olur inşallah rica ederm….iyi gnleer

 • Yumak Sepeti says:

  Ah ne güzel Minecim , Miraç gecesi ne güzel olur orasi kimbilir, Eğer gidebilirsen benim yerime de seyret .Kandilin Kutlu olsun,iyi akşamlar….

 • mine says:

  gidemedim ya :S misafrLermz qeLdi nasp oLmadı…

 • mine says:

  slm… sema gösterisi hala saat 9 da mı başlıyor bilgi werrsenz sevnrm…. iyi gnler

 • buski says:

  merhabalar yazınızı çok begendim gerçekten inanılmaz güzel bir usluple yazılmış bu ay ki dergi konum KARABAŞ-İ VELİ DERGAHI mümkünse yazınızı kullanmak istiyorum eger bana isim soyadı belirteniz kaynak olarak göstermek istiyorum yayınlanıcak derginin adı SU ŞEHRİ BURSA  şimdiden teşekkürler…

 • yumaksepeti says:

  Merhabalar, yazımı beğenmenize çok sevindim. İsmim Tülin Çanka , YUMAKSEPETİ nin yazarıyım. Ben de bu yazıyı çok severek yazmıştım. Sayfayı Huzur dolu anılar ve hislerle dolu olarak oluşturmuştum. Tarihi bilgiler için ben de çeşitli kaynaklardan yararlandım. Yazımı alabilirsiniz.SU ŞEHRİ BURSA ne zaman yayınlanacak? Ben de alıp incelemek isterdim.  İyi çalışmalar  dileğiyle……

 • selime says:

  hayırlı günler ben bursa da oturuyorum ve semazen izlemekten zevk alıyorum 8 yaşında oğlum var 3.sınıf öğrencisi hem okulunu ihmal etmeden hemde bu kurslara gidebilirmi varsa ücretleri nedir allah rızası için bilgisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim hayırlı günler

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş