PostHeaderIcon BAYAN SARDUNYA…RENKLi..ETLİ..SEVİMLİ

cicek sardunyalar  BAYAN SARDUNYA...RENKLi..ETLİ..SEVİMLİ

Günaydın,
Sardunya sardunya günaydın,
Kırmızı, beyaz, mor..günaydın
Rengarenk günaydın internet explorer kostenlos downloaden für windows 8.

Bayan Sardunya…renkli..etli..pek bir sevimli. Var mı peki aksiliği. Biraz olsun..değil mi? Bugün sizlere sardunya çiçeğinin yetiştirilmesi ve bakımı ile ilgili birşeyler anlatmayı planlamıştım windows xp iso file. Balkonlarınız,pencereleriniz rengarenk,cıvıl cıvıl olsun, Yaz mevsiminin güzelliği heryere vursun diye…Sonra Nette bu yazıyı gördüm herunterladen. O kadar güzel anlatmıştıki sardunyayı hislerime tercüman oldu ben de aynen aktarıyorum.Yazanın eline ,gönlüne sağlık…

Bayan Sardunya neşelidir genelde. Neşelidir neşeli olmasına da onunla geçinmek istiyorsanız, kesinlikle kullandığı dili bilmeniz gerekiyor. Yoksa birden bire o canlı demet demet parlaklığını yitirir ve boynunu büker. Öyle pat diye düşer yani.
Onunla çoğalmak basittir. Bütün renlerini sunar size. Tüylü..etli..ebruli yapraklarını öylesine güzel açar ki..Görmeye doyamazsınız. Böyle gözlerinizi aça aça beklerseniz tomurcuklarını vermesini..sizi hiç hayal kırıklığına da uğratmaz üstelik. Biraz zaman da istiyor ama..çok az özenle sizden asla esirgemez çiçeklerini.

sardunya1 BAYAN SARDUNYA...RENKLi..ETLİ..SEVİMLİ

Çiçelerini sunar sunmasına da..ona karşı soğukta olmamak gerekiyor. Mutlaka bir şekilde sesinizi duymalı. Asla soğukta tutmamalısınız. Bir adım geri çekilin hele..bakın neler oluyor. Bayan sardunya, naza bile gerek kalmadan hemen rengini kaybediyor. Hani bilin de yoksa bir sıcaklığınız, öyle sulanmayın Bayan Sardunya’ya..

Güneş..biraz güneş olmalısınız arada. Beslemelisiniz yani. Hani istiyorsanız, canlı canlı yanınızda olmasını..ufak bir kıpırtı gerekiyor. Onunla birlite iseniz…çok az bulutlanabilirsiniz. Böyle de bir ayrıcalığı var yani. Hani hiç bulut istemem de demiyor.

Onu bir kere bolca suladuysanız. İyice kuruyuncaya kadar bir daha su da istemez. Alacağını baştan alır. Köklerine kadar doyunca beslenir. Hani durun hazır su alıyor, şunu bir güzel sulayayım hergün derseniz de, kaldıramaz, hazmedemez..İçtiğinde kana kana..yenisi yan komşuma diyebilecek kadar mütevazidir yani. Bu nedenle kışın şöyle bir görünseniz yeter.

sardunya BAYAN SARDUNYA...RENKLi..ETLİ..SEVİMLİ

Ona öyle aşırı özene de gerek yok. İki yılda bir değiştirseniz toprağını, öper başınıza koyar sizi. 15 günde bir gübre vermek lazım ama. Hepten terk etmemek gerekiyor..yani bilsin sevildiğini.

Şubat-mart geldi mi, saçları boya, kesim ister. Arada bir ayıklanmak..Onu çoğaltmak mı istiyorsunuz. Münasip yerlerinden kesiyorsunuz..Öyle çok değil. En fazla 15 cm. Bir gün dışarda bekletip soldurulduktan sonra…önceden sulanmış saksılara ekerseniz..Yenilerini de paylaşır sizinle. Böyle de cömert yani.

Kaynak:www.birdeliningunlugu.com

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş