PostHeaderIcon YÜZME TEKNİKLERİ

yuzme YÜZME TEKNİKLERİ

Tatil yerlerine vardığımızda ilk yapmak istediğimiz şey hemen denize veya havuza girmek olur. Bir süre suda serinledikten sonra, yanımızda arkadaşlarımızda varsa başlarız yüzme tekniklerimizi gösterip hava atmaya. Gerçekten doğru tekniklerle mi yüzüyoruz acaba www.akademiyuzmeokulu.com bu konuda ayrıntılı bilgi veriyor emoji downloaden. Ben de sizinle paylaşmadan önce tekrar şunu hatırlatmak istiyorum ki; aman arkadaşlar derinliğini bilmediğimiz sulara birden atlamayalım ve ısınma haraketleri yapmadan suya girmeyelim…

SERBEST YÜZME STİLİ

yuzme free YÜZME TEKNİKLERİ

SERBEST YÜZME STİLİ: Dört yüzme stilindeki en hızlı olanıdır. Çekiş tekniği bir sağ kol bir sol kol şeklinde kabaca bir pervane gibi diyebiliriz. Kolların çekiş ile ayak vuruşu ve nefessenkronu iyi ayarlanmalıdır herunterladen. Serbest yüzmede dikkat edilecek hususlar.

* Kol çekişi
* Ayak vuruşu
* Nefes koordinasyonu
* Vücudun suda duruşu

Kol çekişinin başlangıcı vücudun yatay tamamen suya paralel olması ile kolun omuz yardımı ile başımızın önünden uzanabildiğimiz en uzak noktadan suya girişi yapılır. Girişin yapılmasındansonra elin dıştan içe çok kısa bir hareket ile vücut altından kolu geriye kadar çekişini yapıp su içindeki kol hareketini bitiriyoruz apps auf apple tv herunterladen. Kolun bacak hizasından çıkışı yapıldıktan sonra omuz yardımı ile kolu dirsekten kırıp suyun dışında ileri başımızın önünden tekrar suya girişini yapmak için uzatıp kol turunu bitiriyoruz. Ayak vuruşu kollar ile uyum içerisinde çalışmalıdır. 2 kol çekişte toplam 6 ayak vuruşu yapılmalıdır. Nefes almak için başın uygun bir şekilde çevrilmesi şarttır, aksi taktirde vücut pozisyonu, kol hareketlerinin simetrisi ve bacak hareketlerinin planı bozulabilir ve bu şekilde yüzme randımansız bir hale gelebilir.

serbest YÜZME TEKNİKLERİ

SIRTÜSTÜ YÜZME STİLİ

yuzme backstroke YÜZME TEKNİKLERİ

SIRTÜSTÜ YÜZME STİLİ: Serbest yüzme stiline benzerliği ile bilinir. Sudaki pozisyonumuz sırt üstü yatay bir pozisyonla başlar. Bacaklar suya paralel ve gergin olarak su seviyesinin hemen içinde hareket eder. Serbest yüzme de olduğu gibi bir tam kol turunda üç ayak vuruşu önerilmektedir. Kol çekişleri serbest yüzmede olduğu gibi birbirinin zıttı yönlerde bacak baldır hizasında kol düz bir avuç içi içe bakacak şekilde harekete başlar. Kol tam doksan derecelik bir açı aldığında avuç içi dışa dönerek başın arka tarafına kadar çekişi yapıp suya giriş gerçekleşir. Kol suya giriş yaptıktan hemen son rol dirsekten bükülüp vücudun yanından bacak hizasına kadar çekiş yapılır. Kol hareketindeki tur tamamlamış olur. Sırt üstü yüzmede baş sürekli dışarıda olduğu için nefes almada problem konusu yoktur. Uzmanlara göre kol sudan çıktıktan son nefes alınmasını önemektedir.

sirtustu YÜZME TEKNİKLERİ

KURBAĞLAMA YÜZME STİLİ

yuzme breaststroke YÜZME TEKNİKLERİ

KURBAĞLAMA YÜZME STİLİ: Kurbağlama adından da anlaşıldığı gibi kurbağların sudaki yüzüş stili ile aynıdır. Bu yüzme stilinde ayak ve kol kordinasyonu çok önemlidir. Kurbağlama yüzme ayakların geriye uzatılıp ilk olarak kol hareketi il başlar.Kollar baş önünde birleşik ileri doğru uzatılmış bir şekilde baş suyun içinde ki pozisyon ile başlar.Kol hareketi birbirinin zıttı yönde yanlara doğru hareket ile başlayıp dirsekler bükülü omuz hizasına kadar suyun altında yüzümüz hizasına kadar bir yay çizerek suyun içindeki hareketi başlar yüzümüze doğru yükselen kol yüz hizasından dışarı çıkartıp ileri hızlı bir şekilde uzatırken ayaklar devreye girip kurbağa ayak yaparak kolların ileri uzanması ile ayakların kurbağa ayak yapması aynı zamanda tamamlanır. Nefes almak için dışarıda olan başımızı da suyun içine sokarak hareketin bir turu tamamlanmış olur.

kurbagalama YÜZME TEKNİKLERİ

KELEBEK YÜZME STİLİ

yuzme kelebek YÜZME TEKNİKLERİ

KELEBEK YÜZME STİLİ: Kelebek, yüzme stilleri içerisinde en zor yapılanıdır. Kısmen kurbağlama stiline benzer. Kollar ve ayaklar sanki birleşikmiş gibi beraber hareket eder. Bir uzuv ne yaparsa diğeri de aynısını gerçekleştirir. Kelebek yüzmede hareketin merkezi beldir, bel bu stilde diğerlerinde olmadığı kadar önemlidir. Kurbağalama yüzme tekniğindeki gibi, kelebek tekniğinde de nefes alıp verme başın yukarıya kaldırılması ile gerçekleştirilir. Bazı yüzücüler nefes almak için başlarını kaldırıp yandan almayı tercih eder. Hareket kalça ekleminden yapılır. Dizlerin bükülmesi ile birlikte, üst bacak suya iner ve ayak parmak uçları sivri olarak içe doğru rotayson yapar. İlerlemenin gerçekleşmesi için, alt bacak bir “kırbaç” hareketi yapar. Kol hareketi üç evreden oluşur.: Kolun suya girişi ve suyun tutulması evresinde, eller dışa doğru yay çizerek yapar. Kolun suyu çekme evresinde ise, kollar hafif yana açılır ve hafif dirsekten kırılarak yaparak, suyu çekmeye başlar. Kolun suyu itme evresinde, kollar suyu bacaklara doğru iter ve vücudun yanına yaklaşıncaya kadar devam eder.

kelebek YÜZME TEKNİKLERİ

6 Yorum “YÜZME TEKNİKLERİ”

 • burcu says:

  fotoğraflar titiz deyip veysel beye taş atayım:)

 • yumaksepeti says:

  Ben de Veysel Bey’e sevgi ve selamlarımı gönderiyorum…

 • duygu says:

  yine çok güzel animasyonlar bulmuşsun ablacığım, çok güzel bir yazı olmuş, her zamanki gibi

 • yumaksepeti says:

  Teşekkür ederim Duyguşum.Hoşgeldin tekrar aramıza ,seni çok özlemiştik.Sevgiler…

 • cihan says:

  merhabalar önclikle cvp için şimdiden cok tesekürler ben yüzme biliyorum ama kimii varr 3 kulacta gidiyor hıp hızlıı benn 10 kulacta buda benii yoruyor prtkk olarakk nerde yanlıs yapıyorumm hızlıı yüzmekk için ne yapmam gerekli saygılar

 • yumak sepeti says:

  CİHAN BEY, kENDİNİZİ MÜMKÜN OLDUĞU KADAR SUYA PARALEL TUTMALI,DİZLERİNİZİ KIRMADAN BACAKLARINIZI ÇIPMALI VE SUYU GERİYE, DOĞRU BİR ŞEKİLDE İTTİRMELİSİNİZ. GÜZEL GÜNLER…

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş