PostHeaderIcon SAĞLIKLI ÇAY

saglikli.cay.raf SAĞLIKLI ÇAY

Akşam demliğime 2 tatlı kaşığı yeşil çay, 1’er tatlı kaşığı funda yaprağı, biberiye, mate yaprağı 1-2 gr zencefil, bir tutam ıhlamur, biraz kekik koydum. Ve limon eşliğinde servis yaptım.Tadı harika asla acı değil. Tabi çay gibi biraz şeker veya daha güzeli az miktarda bal ile tatlandırabilirsiniz. Bu bitkilerin faydaları neler diye ben merak edip araştırmıştım. Sizinle de paylaşmak isterim. Siz de faydalı bitkiler konusunda bildiklerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Sıcacık içimler, afiyet olsun…

Mate yaprağı: Tüm dünyada obezite tedavisinde kullanılan mate çayı, yağ emilimini engelleyerek vücuttan su atımını kolaylaştırıyor. Her yaşta insanın rahatça kullanabileceği bitki, iştahı kapatarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

Yeşil çay: Son yıllarda kullanımı bir hayli artan yeşil çay, vücutta biriken toksinleri atarak sindirimi kolaylaştırıyor.

Funda yaprağı: İyi bir böbrek çalıştırıcı ve idrar sökücü olan yaprak, bu özelliğiyle zayıflamaya yardımcı oluyor.

Biberiye: Yağ eritici ve hazım kolaylaştırıcı bu bitki, vücutta biriken toksinleri atarak ideal bir kiloya kavuşmanızı sağlıyor.

Kekik: Halk arasında yaygın olarak kullanılan kekik, sindirimi kolaylaştırarak vücuttaki fazla suyu atarak kilo vermenizi sağlıyor.

Ihlamur: Ihlamuru özellikle kışın kaynatıp süzerek grip ve nezle için vücudumuzun direncini sağlamak için içiyoruz. İçine karanfil atılarak içildiğinde ise strese karşı rahatlatıcı bir etkisi oluyor. Ihlamurun hazım kolaylaştırıcı etkisi de biliniyor.

Zencefil: Zencefilin soğuk algınlıklarına iyi geldiği zaten bilinmektedir. Özellikle zencefil çayına bir miktar bal eklendiğinde bu etki daha da artıyormuş. Zencefile talebin fazlalaşmasının en büyük sebebi de romatizmal ağrılara iyi gelmesi. Hamilelikte alınan günlük 1 gr zencefil mide yanmalarına karşı iyi gelmektedir. (Önemli not: 2 yaşından küçük çocuklara zencefil verilmemesi ve yetişkinlerde de günlük 4 gr dan fazla alınmaması tavsiye edilmektedir. Fazla alınlarda göğüste yanma oluşmaktadır.)

saglikli.cay SAĞLIKLI ÇAY

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş