PostHeaderIcon MUTFAKTA DÜZEN SAĞLAYIN..

MUTFAK 02 MUTFAKTA DÜZEN SAĞLAYIN..

Biz Kadınların hayatının çoğu mutfakta geçer. Mutfağımızın güzel görünmesi bize burada geçireceğimiz zamanlarda kendimizi daha mutlu hissetmemizi sağlar. Daha zevkli çalışırız. Bunun yanı sıra Mutfak evin en kolay dağılan yerlerinden birisidir ne yazık ki.
Mutfağımızın daha derli toplu görünmesi ve daha işlevsel hale gelmesi için neler mi yapmalıyız? Anlatayım…

Mutfağınızı yerleştirirken, günlük ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız, hangi malzemeleri ne sıklıkla kullandığınızı belirlemeniz düzen açısından çok önemlidir.Raflarınızı düzenlerken, satın aldığınız ürünleri kullanım tarihi sırasına göre en eskiden en yeniye doğru sıralı bir şekilde yerleştirebilirsiniz.Katlanır paketler, dikey yerleştirdiğinizde daha az yer tutacaktır.Yeterince raf alanınız yoksa, tezgah arası borulara asacağınız minik sepetler, soğan, sarımsak gibi açıkta sakladığınız yiyecekler için ideal bir çözüm olacaktır.

kavanozlar MUTFAKTA DÜZEN SAĞLAYIN..

Kuru gıdalarınız için şık ve dekoratif saklama kavanozlarını tercih edebilirsiniz. Ancak yağlanıp, tozlanmamaları için pişirme bölümünden biraz uzakta yerleştirmenizde yarar var.Sıcak suda erittiğiniz mayayı, içlerinde artık yiyecek kokuları oluşmuş kavanoz ve kaplarda 12 saat boyunca bekletirseniz, istenmeyen kokulardan kurtulmuş olursunuz.Rustik tarzda bir mutfağınız varsa, gıdalarınızı kavanoz ve4 kutularıyla birlikte raflı dolap ya da çekmece içlerinde saklayabilirsiniz. Böylece hava sirkülasyonu kolayca sağlanmış olduğundan ve direkt ışık görmediği için yiyecekleriniz bozulmaz.

Alt mutfak dolaplarınızın kör köşe bölümlerine yerleştireceğiniz döner tel sepetli sistemlere, tencere, tava ve kaselerinizi yerleştirebilirsiniz.

MUTFAK 01 MUTFAKTA DÜZEN SAĞLAYIN..
Mutfağınızda yeterince alan varsa, ada ünitesi kullanabilirsiniz. Çalışma tezgahına ek olarak kullanacağınız ada tezgahın alt kısmını da depolama için kullanabilirsiniz. Çekmece dolaplar ve kiler mekanizmaları tercih edebileceğiniz gibi, açık rafla dekoratif bölümler de yaratabilirsiniz.

Kiler dolaplar için en doğru yerleşim alt dolapların bitimi ya da köşeleridir. Özellikle kayar kapak tercih ederseniz, içine ulaşmanız kolay olur. Kavanozlar, kuru gıda kutuları, makarna ve bisküvi paketlerini dolap içi çekmecelere koyarsanız, hem daha sağlıklı saklamış olursunuz, hem de kullanım tarihlerini daha iyi takip ederek yiyecek israfını önleyebilirsiniz. En üst raflara daha az tercih ettiklerinizi yerleştirebilirsiniz.

Tam çekilebilen çekmece sistemleri dolap derinliklerinde yüzde 100 kullanım sağlayarak atıl olanların ortaya çıkmasını önlüyor. Uzun süreli saklama gerektiren yiyecekleriniz için sağlıklı bir ortam yaratırken, deterjanlar gibi göze hoş görünmeyen malzemelerin saklanmasında da son derece kullanışlı olacaktır.

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş