PostHeaderIcon GÖMLEK HAKKINDA HERŞEY

gomlekler 021 353x450 GÖMLEK HAKKINDA HERŞEY

Bay yada bayan gömlek seçerken bazen ne kadar zorlanırız değil mi? Hele hediye alacaksak. Yakışır mı, kolay yıkanır mı, kolay ütülenir mi? Artık tüm bu dertlerinize son veriyorum arkadaşlar. “Anadolu Hayat”ın bir yazısı vardı bu konu ile ilgili püf noktaları hemen sizinle paylaşmak istedim…

Gömlek seçimi kişinin ayrıntılara karşı duyarlılığını ele verir. İnce bir zevkin ve statünün simgesi olarak görülen gömlek, hemen her kesimden ve her yaştan insanın tercih ettiği bir giysidir. Ayrıca iş hayatında da vazgeçilmez bir yeri vardır. Zevkli bir gömlek seçimi ile bulunulan her ortamda hayranlık ve ilgi uyandırmak mümkündür.

GÖMLEK SEÇERKEN

* İyi bir gömleğin en önemli özelliği, bedene uyumudur. Gömlek ne üzerinizden dökülecek kadar bol, ne de vücut hatlarınızı ortaya çıkaracak kadar dar olmalı. İdeal gömlek, manşeti ceketin altından yarım parmak görünecek tarzda olandır.
* Gömlek mümkünse pamuklu kumaştan seçilmeli ve düğmeleriyle kumaşı birbirine uygun olmalı.
* İyi bir gömleği gösteren en önemli ayrıntı yakasıdır. Dikkati çeken ilk şey, yakanın giyilen takım elbiseyle ve kişinin yüz şekliyle uyumlu olmasıdır. Uzun ve dar yüzlü erkeklerin uzun yaka, yuvarlak yüzlü erkeklerin ise geniş yaka kullanmaması önerilir.
* Gömlek aynı zamanda iyi bir armağandır. Gömlek alacağınız kişi sakin bir kişiliğe sahipse, geniş yakalı bir gömlek; sert bir yapıya sahipse yüksek yakalı bir gömlek seçmek daha uygun olur.

gomlekler 012 GÖMLEK HAKKINDA HERŞEY

GÖMLEKLERİN ÖMRÜNÜ UZATMANIN YOLLARI

* Yıkama ve ütüleme talimatlarına uyun.
* Gerekmedikçe yıkama ısısını 40 derecenin üzerine çıkarmayın.
* Gömlekleri aynı özelliklere sahip ürünlerle birlikte yıkayın, yıkama esnasında dolaşımın sağlanması için makineyi tam doldurmayın. Hem gömleğin kolay ütülenebilmesi hem de daha uzun ömürlü kullanılabilmesi için yıkama sonrasında gömleği sıkmadan, askıda kurutun.
* Gömlek hafif nemliyken, talimatlara uygun ısıda ve buhar vererek ütüleyin.

MAKİNEDE YIKAMA YAPARKEN

Renkli gömlekler çamaşır makinesinde, yalnızca renkli çamaşırlar için hazırlanan çamaşır tozlarıyla ve yumuşatıcı kullanarak yıkanmalılar. Su sıcaklığı, 30 dereceden daha yüksek olmamalı. Çok sıcak su, renkleri bozabilir ve kumaşın çekmesine sebep olabilir.

ELDE YIKAMA YAPARKEN

Renkli gömlekler saf sabun tozu veya renkliler için hazırlanan elde yıkama deterjanı ile yıkanmalı. Beyazlar ise herhangi bir elde yıkama deterjanıyla yıkanabilirler.
Kirli gömlekler fazla bekletmeden yıkanmalılar; çünkü kir ve terdeki asit ya da kullandığınız deodorant, kumaşı ve kumaşın renklerini bozabilir.

GÖMLEĞİ ÜTÜLERKEN

Her zaman yukarı aşağı ütülemeyi unutmayın, çünkü dairesel hareketler malzemeye hasar verebilir.
1. Yaka: Yakanın alt bölümünden başlayarak, uçlarına doğru çalışıp sonra ortaya geri dönün.
2. Omuz boyun bölgesi: Boyun bölgesini, ütünün dar ucu üzerine geçirerek düzleştirin ve omuzdan arka bölümün ortasına doğru ütüleyin. Diğer tarafta bu işlemi tekrar edin.
3. Manşetler: Önce iç bölümü, sonra dış bölümü ütüleyin.
4. Kollar: Her kolu, manşet açıklığından başlayarak ütüleyin, sonra arka bölümünü.
5. Beden: Gömlek bedenini, önün bir bölümünü, sonra diğerine devam ederek ütüleyin.
6. Yaka: Bütün gömlek ütülendikten sonra, yakanın üst bölümüne bir kez daha bastırın.

GÖMLEK NASIL DİKİLİR?

Önce yaklasik 1,5 metre gömleklik bir kumaşa ihtiyacınız var. Aslında daha azı da yeter, ama ortada bu soru varken, yetmeyebilir de 🙂 İkinci olarak da dikeceğiniz gömleğin kalıbı gerekli. Kalıbınız yoksa sevdiğiniz eski bir gömleği sökerek parçaları aynen yeni kumaşınızın üzerine koyun ve ince bir sabun yardımıyla kenarlarından çizerek kopyasını çıkarın ve kesip yine aynı şekilde dikin.

GÖMLEK NASIL KATLANIR?

Gömlekler genelde ütülendikten sonra askıya asılır ama diyelim ki rafa kaldırmak durumundayız. Ya da bavula yerleştirmek zorundayız. Nasıl katlayacağız?
Öncelikle ütüledikten sonra düğmelerini inikliyoruz ve ters çeviriyoruz. Önce size yakın tarafı, kenarı ortaya gelecek şekilde katlıyoruz ve kolu da katladığımız kenarın üzerine yatırıyoruz. Aynı işlemi karşı tarafı da içeri
katlayarak tekrarlıyoruz. Sonra gömleğimizi 3 bölümmüş gibi düşünüp, Son bölümü yukarıya katlıyoruz. Sonra birkez daha tekrarlıyoruz ve ters çeviriyoruz.

9 Yorum “GÖMLEK HAKKINDA HERŞEY”

 • Veysel UZ says:

  Çok faydalı bir paylaşım.. Tülin Hanım bizi şaşırtmaksızın çok mutlu etti,, yine… Teşekkürler Tülin Hanım..

 • Yumak Sepeti says:

  Güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim Veysel Bey.

 • Duygu says:

  yine döktürmüşsün ablacığım, gömlek ile ilgili öğrenilmek istenecek her şey birarada. sağol:)

 • Yumak Sepeti says:

  Duyguşum özellikle genç bayanların ve bayların işine çok yarar diye düşünmüştüm.SEvgierimle,

 • damla says:

  slm ben damla lise 4 öğrencisiyim tekstil bölümündeyim. gerçekten çok güzel bir paylaşım ya çok işime yaradı valla bundan dolayı ödevimde 100 aldım tşk ederim 🙂

 • yumaksepeti says:

  Sevgili damla , biraz da olsa faydalı olmuşsam ne mutlu bana. Ödevinden 100 almana ayrıca çok sevindim. Ben teşekkür ederim,sevgilerimle,

 • gömlek says:

  guzel bilgiler teşekkürler.

  Moda Uzmanı Pierre Cassi

 • I received 1 st loan when I was 20 and that supported my family very much. Nevertheless, I require the short term loan over again.

 • veysel says:

  merhaba.bende,beyoglunda,yetişmiş,33,yıllık,gömlekçiyim,halen,aynı.meslekte.yakacı,olarak,çalışmaktayım,malesef,gömlege,hakettigi,degerin,verilmedigine,inanıyorum,amayinede,meslegimi,severek,yapmaktayım,gömlekçilik,benimiçin,şereftir,tüm,gömlekçi,,arkadaşlara,selamlar,veysel,dereli,namıdiger,ikibuçuk

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş