PostHeaderIcon EVİMDE SONBAHAR HAZIRLIKLARI

sonbahar 031 EVİMDE SONBAHAR HAZIRLIKLARI

Sonbahar geliyor. Yaz parlak ve sıcak renklerini yavaş yavaş pastel tonlara bırakacak. Dışarıda hava hala çok sıcak. Ama yarın takvimler Eylül ayını gösterecek ya iç dünyamda bir sonbahar hazırlığı var. Sonbahar denilince birçok kişinin aklına ayrılık ve hüzün mevsimi
geliyor. Sanıyorum ki bu yüksek tempolu ve coşkulu, bol eğlence dolu yaz mevsiminden sonra gelen bir durgunluktan ileri geliyor. Yavaş yavaş dış mekanlardan içerilere çekilmemiz , yaz arkadaşlıklarından ayrılmamızın veya yaprakların yavaş yavaş dalları terketmesinin bir etkisi bu.

sonbahar 081 EVİMDE SONBAHAR HAZIRLIKLARI

Oysaki her mevsim çok güzeldir değil mi? Sonbahar yeni başlangıçlar ayıdır aslında.  TV’ de bile yeni sezon bu dönemde başlar. Çocuklarımız okulllarına başlar. Kış hazırlıkları başlar. Başlar da başlar yani. Sonra yaz arkadaşlıklarımız neden bitsin ki, belki kendi şehirlerimizde kalıp,devamlı biraraya gelemesekte, iletişim de olmayacağız anlamına gelmezki bu. Onları davet etmenin, ağırlamanın,güzel bir cafede yaz anılarını düşünüp, yağmuru seyrederek sıcak bir kahve içmenin tadı çok farklı bir güzelliktedir. Yazın başlayan dostluklarımızda bu mevsimde katmerleşir ve pekişir.

sonbahar 071 EVİMDE SONBAHAR HAZIRLIKLARI

Bugün evimde bir keşif turuna çıkacağım ben. İşe mutfaktan başlamak istiyorum. Küçük değişiklikler yapacağım mutfağımda.  Buzlu Limonata içeceğim takımımı yavaş yavaş kutusuna kaldırıp,h afiften nescafe ve Türk kahvesi takımımı kutusundan çıkaracağım. Düz ve beyaz ağırlıklı tabaklarımı alta,  artık pastel tonlardaki, yaprak ve çiçek  desenli veya kıvrımlı işlemeliler üstte.  Aslında çok ilginç değil mi? Doğada renkler soldukça, evimizde eşyalarımız yavaş yavaş renkleniyor. Turşu ve reçel yapabileceğim derin tencerelerimi de öne almayı unutmayayım. Baharatlıklarda raftaki yerini aldı. Artık mutfağımı mis gibi nane , kekik, kimyon kokuları saracak. Tabi ki geçen bahar mutfağıma taktığım ekstra rafımın üzerine de bitki çayları kavanozlarımı dizmem ve patlamış mısır tenceremide elimin altına koymam gerekiyor. Kilomuza dikkat etsekte arada sıra keyif bizimde hakkımız değil mi?

sonbahar 041 EVİMDE SONBAHAR HAZIRLIKLARI

Yatak ve oturma odasında da durum aynı . Yavaş yavaş saten ve ipek örtülerin yerini dantelliler alacak. Düz renk oturma gruplarımızın üzerine yine  devetüyü, toprak tonlarında örtü ve yastıklarla süsleyebilirsiniz. Ben sonbahar ve kış aylarında koltukların bol bol yumuşacık yastıklar seviyorum. Kış aylarında yerlerde minderde görmeniz mümkün. Ve pikelerimizin üzerine atacağımız ince bataniyeler ortaya çıkıyor.  Sonbahar akşamları balkonda otururken dizinizi de sarabilirsiniz. Bütün bunları yaparken yeni almayın evde kendiniz tasarlayarak, eski kumaşlarınızını , iplerinizin değerlendirerek kendiniz yapın. Bazı şeyleri tekrar boyayın.

sonbahar 05 EVİMDE SONBAHAR HAZIRLIKLARIsonbahar 02 EVİMDE SONBAHAR HAZIRLIKLARI

Evet serinleticilerde kutularına kalacak yavaş yavaş ,askılı bluzler de tabii. Yerini ince hırkalar alıyor. Dedimya havalar hala sıcak ama gece gezmelerinde bazen kısa kollu bir bluz üzerine ince bir hırka aranabilir. İçinde sevdiğim filmlerin bulunduğu cd kutum, santranç ve monopoly kutularıda kütüphanedeki yerini alacak. Küçük koltuklar dışarsını seyretmek için pencere önüne alınacak ve perdelere yağmuru seyretmek için kaldırıcı aparatlar takılacak. Tabii güzelim yağmurda aynı şemsiye altında sevdiklerinize sokularak altın ve kızıl renkli yapraklar üzerinde yapacağınız doğa gezilerini söylemeye gerek bile duymuyorum.

sonbahar 06 EVİMDE SONBAHAR HAZIRLIKLARIsonbahar 01 EVİMDE SONBAHAR HAZIRLIKLARI

Makyajda da şeftali ve toprak tonları öne çıkıyor bu mevsim. Yazdan kalan o güzelim broznluğumuzu ışıltılı hale getirebiliriz artık.Altın renkli ışıltılı far ve allıklar ön planda.Benim de en sevdiğim makyaj tonudur zaten şeftali tonu.

sonbahar 011 EVİMDE SONBAHAR HAZIRLIKLARI

İsterseniz sizde şimdiden düşünmeye başlayın.  Aceleci davranmayın, daha sonbahar rüzgarlarına ve ılık yağmurlara maalesef çok var;  ama evinize farklı bir gözle bakın ve kendinizi biraz özgür kılın.  Bu yaz sıcağının dayanılmaz ağırlığına karşı kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.  Bütün bir yaz evimiz ve ruhumuz dinlendiğine göre,  artık işe koyulmanın zamanı…

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş