PostHeaderIcon MESNEVİ’DEN:”AŞIK ÖLDÜREN MESCİD”

mescid i aksa MESNEVİDEN:AŞIK ÖLDÜREN MESCİD

Canlarım bugün arife ,evlerde tatlı bir telaş var. Kimimiz temizlikte,kimimiz alışverişte…işte yorulupta bir nefes almak istediğinizde, güzel bir hikaye okumak isterseniz doğru yerdesiniz disney plus inhalte herunterladen. Hikayemiz Mesnevi’den alındı. Mevlana Hz. İbret verici bu hikaye ile bizi buluşturmak istemiş,ben de bugüz sizleri buluşturmak istedim.Hepinize kolay gelsin….

Rey şehrinin kıyısında bir bir mescit vardı. Hiç kimse yoktu ki orada ge¬celesin, yatsın da korkudan ölmesin. O mescide nice çıplak garip gitti, hepsi de sabah çağı yıldızlar gibi battı, mezara girdi herunterladen.

Herkes: “Orada kuvvetli periler var, orada konaklayanları kesip öldürüyorlar.” derdi.

Nihayet bir gece vakti mescide bir konuk geldi. Mescidin bu şaşılacak şöhretini o da duymuştu. Bir tecrübe etmek istiyordu. Çünkü bu konuk hem pek yiğitti, hem de canından bezmişti, hayatına doymuştu herunterladen. Dedi ki: “Bu başa, bu gövdeye pek o kadar aldırış etmem.Tut ki, can hazinesi için bir habbe gitmiş ne çıkar.”

Halk, bu adama dediler ki: “Sakın burada geceleme, yoksa can alıcı seni küspe gibi eziverir. Sen garipsin, bunu bilmezsin, burada kim yattı, uyuduysa mahvoldu. Bunu biz nice defalar gördük.”

Âşık dedi ki: “Ey öğüt verenler! itunes programm downloaden. Ben hayata doydum. Ben bir tembelim, amma yiyecek, içecek tembeli değilim. Ölümünü arayan bir tembelim.”

Ahali dedi ki: “Babayiğitlik satma, yürü. Bu sevdadan vazgeç. Nice kim¬seler vardır ki böbürlenir, fakat ızdırap zamanında yapışacak el arar. Ey kerem sahibi, gel yiğitlik taslama, mescidimizi de töhmet altında bırakma, bizi de. schatzkarte zumen. Olur ki, bir düşman yann bize bir ateştir salar, onu zalimin bîri boğdu, mescidi de kurtulmak için bahane yaptı diyebilir.”

Konuk dedi ki:

Dostlar, ben, bir lahavle ile ürküp kaçacak şeytanlardan değilim. Size bir hikâye söyleyeyim: Bir çocuk, ekin bekçiliği yapar ve yanındaki defi çalarak kuştan kaçırırdı. Bir gün kerem sahibi Sultan Mahmud’un yolu oralara düştü; koro otağı o civara kuruldu; bütün ordusuyla oraya kondu wörterbuch herunterladen. Bir de horoz gibi önde giden esrik bir deve vardı ki, nöbet davulunu sırtına yüklemişlerdi. Ansızın o deve tarlaya giriverdi. Çocuk, ekinleri korumak için o küçücük defi çal¬maya başladı. Bir akıllı kişi o çocuğa dedi ki: “Def çalıp durma, o eski deve koca davulun sesine alışmış a çocuk! Senin bu defceğizin ona tesir eder mi donkey kong für pc kostenlos downloaden? Bu deve kocaman nöbet davulu taşıyor.”

İşte arkadaşlarım, sizin bu tehditleriniz yok mu? Bana ancak bir defceğizin çıkardığı ses gibi gelir. Erler! Ben hayallere kapılıp bu yolda duracaklardan değilim. Ben bu mescitte kalacak, uyuyacağım, isterse mescit bana Kerbela olsun, aldırış etmem eve online herunterladen. Öğüd vermede Cebrail bile olsanız, Halil ateş içinde kimseden medet istemez. “

Nihayet âşık, mescitte, suya gark olmuş adam nasıl uyursa öyle uyudu. Gece yansı korkunç bir sestir geldi:

“Ey kendisine fayda dileyen, geleyim mi, geleyim mi?”

Bu şiddetli ses tam beş kere geldi, korkudan adamın yüreği param parça oluyordu dvd brenner software kostenlos downloaden. O iyi bahtlı konuk, sesi duyunca yerinden bile kıpırdamadı, dedi ki:

“Bu ses, bayram davulu sesi! Neden korkacakmışım. Tokmağı yiyen davuldur, o korksun.”

Yerinden fırladı, bağırdı:

“Ey ulu adam! İşte ben buradayım. Haydi, ersen gel.”

Tılsım birdenbire bozuldu, her taraftan altın dökülmeye başladı, öyle döküldü ki konuk, altın yığınından kapının bile kapanıp açılmayacağından korktu herunterladen einschalten. Ondan sonra o kuvvetli arslan kalktı, tâ seher çağına kadar altını dışarıya taşımakla uğraştı. O canıyla oynayan er, korkakların rağmına definelere sahip oldu.

Her körün ve hakikatten uzak kalmış, altına tapan her kişinin hatırına, bu hikâyeyi duyunca derhal zahirî altın gelir. Lâkin bu altından murad zahirî altın değildir. Mesela; çocuklar saksıları kırar, o kırık parçalara altın adını takarak eteklerine doldururlar. Oyun oynarken o parçalara altın adını taktıkla¬rı için sen çocuğa ne vakit altın, desen; onun aklına saksı parçalan gelir. Fakat erlerin kastettikleri altın ne o altındır, ne bu altın..

Burada altından murat meskukât değil, tecelliyât-ı ilâhiyye’dir ki, gönül ve can ondan zenginleşir.
http://www.salihbicakci.com

8 Yorum “MESNEVİ’DEN:”AŞIK ÖLDÜREN MESCİD””

 • derya says:

  ablam arefen mübarek olsun bugün ramazanın son günü allah nice nice ramazanlara kavuştursun yarınki bayramında mübarek olsun ablam yine çok etkileyici bir hikaye mesnevi nin hikayeleri gerçekten de ne ibretler taşıyor değilmi ablam çok güzel olmuş ellerine sağlık bende bugün çok hastayım ablam ayakta duracak halim yok hastaneye gittik bir sürü iğne verdi ya ben iğneden de çok korkarım yaaaaaaaa allaha emanet canlar canı ablam

 • ayse says:

  herkesin ramazan bayramı mubarek olsun gercekten çok etkileyici bir hikaye ablacım böyle hikayeler koydugun için teşekkur ederim

 • medine says:

  ESSELAMUALEYKUM ablam yine çok güzel bir hikaye saolasın ,deryacım çok geçmiş olsun canım benim ah kıyamam sana ALLAH ACİL ŞİFALAR VERSİN, benim klardeşim korkmaz igneden degilmi?? ALLAHA EMANET OLUN bu arda bayramınız mübarek olsun ,sevgiler…

 • merve says:

  selamunakeykum.ablam bir ramazana daha elveda dedik Rabbim nice ramazanlara kavuştursun hep birlikte inşaallah yarın bayram erken kalkın çocuklar:Dşimdiden bayramınız mübarek olsun deryam sanada tekrardan geçmiş olsun kardeşim dayanamam senin korkmana cnmsın yaaa..korkmadan iğnelerini ol emi??sen iyi ol o bize yeter.medinem amin diyorum duana kardeşim seninde bayramın mübarek olsun ALLAHA EMANET OLUN..

 • yumaksepeti says:

  Deryacım çok geçmiş olsun,canımın içi yaaa, Kıyamam ben sana .ne oldu canımın içi. Ben de geçen hafta nezle olmuştum,burnum kontrol dışı akıyordu,sonra gözümün teki de sulanıp akmaya başladı. Ben ayakta atlattım ama Oktay abin daha kötüydü yatarak geçirdi, ateşi falan çıktı. Bek, iğneden korkma, konsantrasyonunu başka yöne çekmeye çalış,tam o anda bizi düşün mesela,Rabbim tez zamanda sana şifa versin, Şafi ismi ile tecelli etsin amin güzel kardeşime…

 • yumaksepeti says:

  Ayşecim ben teşekkür ederim, beğenmene çok sevindim…Medinecim, Mervecim sizleri de çok öpüyorum canlarım. Hepinizin Ramazan bayramını tüm kalbimle kutluyorum.

 • elif says:

  hepinize ii akşamlar bayramınız mübarek olsun daha nice bayramları beraber geçirmek dileğiyle inş. deryacım canım çok geçmiş olsun rabbim şifa versin sana tülin ablamın sölediği yöntem çok güzel iğne anında bu yumak sepeti ailesini düşün, ablam hikaye çok güzel teşekkürler emeğin için  hepinizi çok öpüyorum rabbime emanet …

 • merve says:

  sagol elifcim seninde bayramın mübarek olsun amin kardeşim nice bayramları birlikte geçiririz inşaallah bnde seni öpüyorum Allaha emanet cnm..

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş