PostHeaderIcon HZ.YUNUS PEYGAMBER’in HAYATI VE DUASI

592.jpg HZ.YUNUS PEYGAMBERin HAYATI VE DUASI

Canlarım Hayırlı Cumalar…Biraz geç oldu ama bugün çok yoğundum ve eve ancak geldim. Peygamberler tarihi ile yazımı hemen aktarıyorum. sizleri çok seviyorum. Bugün Hayatı aktaracağım güzel peygamber; Hz. Yunus A.s. Çocukken onun hikayesini ağzı açık dinlerdim.Bir balık insanı nasıl yutar diye,kendimi hayal ederdim o balığın karnında.Yorganın altına girip kardeşimle,balığın karnındamışız gibi oyunlar oynardık. O zamanlar bile hayranlıkla okuduğum bu ibretlik hayatı aktarıyorum şimdi.

Hz. Yunus;Adi Kur’ân’da geçen peygamberlerden biridir.

Soyu, Bünyamin vasitasiyla Ya’kûb (a.s)’a ve onun vasitasiyla de ibrâhim (a.s)’a dayanmaktadir. Bazi alimlerin naklettigine göre, isa (a.s) annesinin adiyla isa b. Meryem diye anildigi gibi, Yûnus (a.s) da annesinin adiyla Yûnus b. Matta diye anilmaktadir. (ibn Sa’d, Tabakatü’l-Kübra, Beyrut 1957, I, 55). Buhârî’nin verdigi bilgiye göre ise, bu görüs yanlistir. Aslinda Matta, Yûnus (a.s)’in annesinin degil, babasinin adidir. Yani Yûnus (a.s), Yûnûs b. Matta diye anilinca, babasinin adiyla anilmis olur (ez-Zebîdî, Sahihi Buhârî Muhtasari Tecridi Sarih Tercemesi ve serhî, trc: Kamil Miras, Ankara, 1971, IX, 152).

Yûnus (a.s)’in Ya’kub (a.s)’in torunlarindan oldugu, Kur’ân’da söyle haber verilistir:

“Nûh’a ve ondan sonra gelen peygamberlere vahyettigimiz gibi, sana da vahyettik. Nitekim ibrâhim’e, ismail’e, ishâk’a, Yakub’a, torunlarina, isa’ya, Eyyûb’a, Yûnus’a, Harûn’a, Süleyman’a da vahyetmis ve Davud’a da Zebûr’u vermistik” (en-Nisâ, 4/163).

Bu âyette ifâde edildigi gibi isâ (a.s), Eyyûb (a.s), Harun (a.s) ve Süleyman (a.s)’da Yunus (a.s) ile ayni soydan, Yakub (a.s)’in torunlarindandirlar.

Yûnus (a.s)’in nüfusu yüz bini askin bir sehrin halkina uyarici ve tevhide çagrici bir peygamber olarak gönderildigi, Kur’ân’da söyle geçmektedir:

“Ve onu yüz bin Insana, ya da daha fazla olanlara peygamber gönderdik” (es-Saffat, 37/147).

O’nun peygamber olarak gönderildigi bu yerin Ninova sehri oldugu nakledilmistir. Ninova sehri, Dicle nehrinin kiyisinda, simdiki Musul’un yerinde bulunmaktaydi. Bu beldenin Insanlari küfrün içinde bulunuyorlardi ve putlara tapmakta idiler. Yûnus (a.s) onlari küfürden ve putperestlikten nehyetmek bir de onlara, küfürlerinden dolayi tevbe etmelerini, Yüce Allah’in varligina ve birbirine inanmalarini emretmek üzere gönderilmisti (ez-Zemahserî, el-Kessâf, Kahire, t.y., V, 126; et-Taberî, Tarih, Misir 1326, II, 42).

betaklus2 833363869 HZ.YUNUS PEYGAMBERin HAYATI VE DUASI

Yûnus (a.s)’in adi, Kur’ân’in çesitli yerlerinde geçmekle berâber, Kur’ân’daki sûrelerden birine isim olarak verilmistir. Kur’an’in onuncu sûresinin adi, Yûnus sûresidir.

Yûnus (a.s) milletini otuz üç yil Allah’a imân etmeye, küfürden kurtulmaya davet etti, tebligde bulundu ve peygamberlik vazifesini yerine getirdi. Ancak sadece iki kisi ona imân etti (ibn Esir, el-Kâmil, Beyrut 1965, I, 360; Sahihi Buhâri ve Tecridi Sarih Tercümesi, IX, 152).

Milletinin bu sekilde küfürde direnmesi ve imâna gelmemesi, Yûnus (a.s)’in zoruna gitti. Yüce Allah onun bu kizginligini ve bunun neticesinde milletini terketmeye kalkismasini söyle haber vermistir:

“Zünnûn (Yûnus)’a gelince, o, öf keli bir halde geçip gitmisti. Bizim kendisini asla sikistirmayacagimizi zannetmisti. Nihâyet karanliklar içinde; “Senden baska hiç bir ilâh yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben zalimlerden oldum!” diye niyaz etti.” (el-Enbiyâ, 21/87).

Bu âyette Yûnus (a.s)’dan Zünnûn diye bahsedilmistir. Zünnûn, balik sahibi demektir. Kur’ân’in baska bir yerinde de, Yûnus (a.s) bu lakabla anilmistir:

“Sen Rabbinin hükmünü sabirla bekle. Balik sahibi (Yunus) gibi olma. Hani, o dertli dertli Rabbine niyaz etmisti” (el-Kalem, 68/48).

Hem bu âyette hem de yukaridaki âyette Yûnus (a.s)’in sabretmemesine, Allah’in emri olmadan milletini terketmeye kalkismasina isâret edilmistir. Onun bu hali üzerine, Yüce Allah söyle buyurmustu:

“O halde, peygamberlerden azim sahibi olanlarin sabrettigi gibi sen de sabret” (el-Ahkâf, 46/35).

DOLPHIN family by illugraphy HZ.YUNUS PEYGAMBERin HAYATI VE DUASI

Allah’in müsaadesi olmadan Yûnus (a.s)’in ayrilmaya kalkismasi, iyi netice vermemisti. Ninova’dan ayrilmak için bir gemiye binmisti. Geminin batmaya yüz tutmasi üzerine, hafiflemesi için yolculardan birinin suya atilmasi gerekti. Kimin suya atilacagini tesbit için kur’a çekildi ve kur’a Yûnus (a.s)’a isâbet etti. Bu durum kur’ân’da söyle haber verilmistir:

“Gemide onlarla karsilikli Kur’a çektiler de yenilenlerden oldu” (es-Saffat, 37/141).

isin daha acisi, Yûnus (a.s) denize atildiktan sonra bir balik onu yutmustu. Yüce Allah Kur’ân’da onun bu durumunu söyle haber vermistir:

“Yûnus, (Rabbinden izinsiz olarak kavminden ayrildigi için) kendisi kötülüklerken, onu bir balik yuttu” (es-Saffat, 37/142).

Burada Yûnus (a.s) hatasini anlamis ve nefsini kinamaya baslamisti. Baligin karnindaki karanliklarda:

“Senden baska ilâh yoktur. Sen eksikliklerden uzaksin, yücesin. Ben zalimlerden oldum!” (el-Enbiyâ, 21/87) diye dua etmeye ve Allah’a yalvarmaya basladi. Bu sekilde imân ve inançla Allah’a siginmasi neticesinde, Yüce Allah onu affetmisti (el-Maverdî, en-Nuketu ve’l-Uyûnu, Beyrut 1992, III, 465 vd). Yûnus (a.s)’in duasinin kabul edildigi ve Allah tarafindan bagislandigi, Kur’ân’da söyle dile getirilmistir:

“Biz de onun duasini kabul ettik ve onu tasadan kurtardik. iste biz, Insanlari böyle kurtaririz” (el-Enbiyâ, 21/88).

“Eger tesbih edenlerden olmasaydi, (Insanlarin) yeniden diriltilecekleri güne kadar onun karninda kalirdi” (es-Saffat, 37/143, 144).

Gücü her seye yeten Yüce Allah, baligin karnindaki Yûnus (a.s)’i öldürmedi. Bir süre sonra balik onu agzi ile sahile birakmisti. Onun kurtulus ve daha sonraki hafi, Kur’ân’da söyle haber verilmistir:

“(Ama baligin karninda bizi andi, tesbih etti), biz de onu hasta bir halde agaçsiz, bos bir yere attik ve üzerine (gölge yapmasi için) kabak türünden bir agaç bitirdik” (es-Saffat, 37/145, 146).

Yûnus (a.s)’in Allah tarafindan affedilmesi ve büyük bir tehlikeden kurtarilmasi, Kur’ân’in baska bir yerinde dile getirilmistir:

“Sen Rabb’inin hükmüne sabret, balik sahibi (Yûnus) gibi olma. Hani o, sikintidan yutkunarak (Allah’a) seslenmisti. Eger Rabb’inden ona bir nimet yetismeseydi, yerilerek çiplak bir yere atilirdi. Fakat (böyle olmadi), Rabb’i onun duasini kabul etti de onu salihlerden kildi” (el-Kalem, 68/8, 49, 50).

yunus manzara dua HZ.YUNUS PEYGAMBERin HAYATI VE DUASI

Yûnus (a.s)’i bu sikintilardan kurtaran Yüce Allah, onun milletine de neticede hidâyeti nasib etti. Onlar da sonunda Allah’a imân edip tevhid’e sarildilar. Onlarin tevbe edip hakka dönüslerini ifâde eden âyetin meâli söyledir:

“inandilar, biz de onlari bir süreye kadar geçindirdik” (es-Saffat, 37/148).

Yûnus (a.s)’in milletinin bu sekilde tevbe etmeleri, küfürden dönüp Allah’a inanmalari, Allah tarafindan övülmüs, methedilmistir:

“Keske (azabi gördükten sonra) inanip da, inanmasi kendisine fayda veren bir memleket olsaydi! (Azabi gördükten sonra inanmak, hiç bir memlekete yarar saglamamistir). Yalniz Yûnus’un kavmi, (azab henüz inmeden önce) inaninca, dünya hayatinda onlardan rezillik azabini kaldirmis ve onlari bir süre daha yasatmistik” (Yûnus, 10/98).

Yûnus (a.s)’in faziletli bir Insan oldugu, Yüce Allah tarafindan söyle haber verilmistir:

“ismâil, el-Yesa’, Yunus ve Lut’a da (yol gösterdik). Hepsi iyilerden idiler” (el-En’âm, 6/86).

Hz. Muhammed (s.a.v) de onu söyle övmüstür:

“Her kim ben Yûnus b. Mattâ’dan hayirliyim derse, yalan söylemistir” (Buhârî, Tefsiru süre 6, 4).

Yûnus (a.s) da, diger peygamberler gibi, Insanlari küfrün serrinden nehyetmis ve Allah’a imân etmeye davet etmistir. inanan Insanlar için, onun hayatindan alinacak çesitli ibretler vardir.

HZ.YUNUS (A.S.)’IN DUASI

HZ.YUNUSUN SAMÄ°MÄ° DUASI
Yükleyen senay34. – DiÄ�er Kadınca videolarına göz atın.

11 Yorum “HZ.YUNUS PEYGAMBER’in HAYATI VE DUASI”

 • medine says:


  ALLAH RAZI OLSUN ABLAM ,yine çok güzel bir yazı ve defalarca okunmaya deger,dünde ömer döngeloglu hocadan dinledim, önden gidenler programında anlattı hocamız,HZ.YUNUS peygamberimizin hayatını,(ablam kıyamam sana çokmu yoruldun,ALLAH yar ve yardımcın olsun inşallah,nedim,),ALLAHA EMANET OL HAYIRLI AKŞAMLAR…

 • Yumak Sepeti says:

  Canım Medinecim .Çok yoruldum ama olsun şimdi size kavuştum ya hepsi geçti. Aklım sizde kaldı. “ablam bugüz yazısını yazmadı” demişlerdir diye. Ah ben de dinleseymişim keşe Ömer Hocamı. çok severim kendisini.sende rabbime emanet ol canım kardeşim. Sanada HAYIRLI AKŞAMLAR güzeller güzelim benim.

 • derya says:

  ablacım gerçekten çok etkileyici bir hikaye rabbimin mucizeleri ne kadar da büyük değilmi günlerce bir balığın karnında yaşamak çok ürkütücü düşünülmesi bile insanın hayal gücün sığmıyor ama yorulmuşsun canım benim ya ölürüm sana ömer döngeloğlu hocayı da çok severim anlatım tarzı çok güzel teşekkürler sana ablaların ablası

 • Yumak Sepeti says:

  Canım Deryacımm….Gerçekten her okuduğumda bir kez daha düşünüyorum…..Öpüyorum güzel gözlerinden….

 • leyla says:

  slm tülin hanımcım uzun zaman oldu çocuklardan fırsat bulup girdim çok güzel yazılar yazmışınız yine nette böyle güzel şeylere rastlamak çok güzel ordaki bütün arkadaşlara slm yolluyorum ayşemede öpücük kib öpüyorum allah a emanet olun by.

 • deniz cansu says:

  canım tülin ablam seni ve ablalarımı o kadar ço özledim ki. CXANIM ABLAM OKUL BAŞLADI ARTIK SIK YORUM YAZAMIYORUM BENİ UNUTMAYIN OLURMU. YUMAK SEPETİNE GİRİGİRMEZ DİREK PEYGAMBERLERİN HAYATI KONUSUNDA HANGİ PEYGAMBERİ ANLATMAYA BAŞLADIN DİYE BAKTIM . HZ YUNUS A.S. ‘NİN DUASI GERÇEKTEN ÇOK İÇTEN DEĞİL Mİ?
  MEDİNE ABLACIĞIM HOŞ GELDİNNNNN.

 • deniz cansu says:

  ABLALARIM BEN ARTIK SIK YORUM YAZAMASAMDA KALBİM HEP SİZLERLE. BEN SİZİ ÇOK SEVİYORUM SİZDE BİR KARDEŞİNİZ OLDUĞUNU BENİ HİÇ UNUTMAYIN OLURMU?
  MEDİNE ABLACIĞIM BU ARADA KURS NE OLDU MERAK ETTİM.

 • medine says:

  canım kardeşim benim,biz seni hiç unuturmuyuz,bir tanem,sen iyiyim de bu bize kafi ,kurs devam ediyo kardeşim,iyi gidiyorum şimdilik ,ALLAH (c.c.) senin ve kardeşlerimin yolunuda aydınlatsın inşallah,bende sizleri çok seviyor ve her gün dahada bir özlüyorum inan,derslerinde başarılar diliyorum kardeşim k.i.b ALLAHA EMANET OL..

 • Yumak Sepeti says:

  Leylacım Aleykumselam.Seni özlemiştik. Aynen ben bile zar zor girebiliyorum nete. Benim ki de okula gidiyor ya , kalan zamanımda onun ödevlerini,derslerini dinlerken bitiyor. Olsun kalbinizin benimle olduğunu bilmekte güzel. Ayşemi de çook öpüyorum. Onu da çok özledim. Rabiime emanet olun.

  Denizcim Ne demek unutmak, Sen derslerine çalış yeterki,Mertte ancak hafta sonları giriyor nete. Valla neredeyse bende öyle. sizi .çok özlüyorum.Çok seviyorum canım kardeşim.

  Medinecim Kursunun iyi gitmesine çok seviniyorum. Dualarında bizi de unutma emi. Adınız geçince yüreğim pır pır ediyor. Amin güzel duaların için. Kendine çok iyi bak. Rabbime emanet güzellerim….

 • sündüs says:

  ablacım nasılsın sizleri çok özledim burda bulunduğum yerde net yok e malümki bende öle internet cafelere felan gidemem kız kısmılmaz sizleri çok özledim artık zaten bu ayın sonunda vizeler war dersler çok zor hmde aşırı çok çalışmam lazım inşallah grşmek üzre bayrama ….. kardeşlerim hepinize slmlar Allaıma emanet olasınz

 • Aysel Fındık says:

  herkese merhabalar…güzel bir site hazırlamışsınız ellerinize,yüreğinize sağlık,Allahtan devamını diliyorum,hz.yunuz hakkında yazı yazıyorum,gayet faydalandım.allaha emanet olunuz…

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş