PostHeaderIcon HZ.YAHYA (A.S.) VE HAYATI

ARAF HZ.YAHYA (A.S.) VE HAYATI

Kur’an’da adı geçen peygamberlerden biri. Yüce Allah tarafından, Kur’an’da: “Ey Zekeriyya! Sana Yahya isminde bir oğlanı müjdeliyoruz. Bu adı daha önce kimseye vermemiştik” (Meryem, 19/7) ayeti ile haber verildiğine göre; Yahya (a.s.), Zekeriya (a.s)’ın oğlu idi. Kendisine Yahya adı da, Allah tarafından verilmişti.
Yahya (a.s)’nın yüzü güzel, kaşları çatık, saçları seyrek, burnu uzun, sesi ince ve parmakları kısa idi. O, İsa (a.s)’dan altı ay önce dünyaya gelmişti. Yani İsa (a.s)’dan altı ay büyüktü. Dolayısıyla, Musa (a.s)’nın şeraitiyle amel eden peygamberlerin sonuncusuydu.
Daha küçük yaşta iken, kendisine hikmet verilmişti. Yaşıtı olan çocuklar kendisine: “Ey Yahya! Bizimle gel, oynayalım” dedikleri zaman:
“Ben, oyun için yaratılmadım” derdi (es-Sa’lebî, el-Arais, Mısır 1951, 375 vd.).
Onun küçüklüğünden itibaren böyle temiz, saygılı ve ibadet ehli olduğu, Kur’an’da şöyle haber verilmiştir:
“(Ona çocukluğunda): Ey Yahya! Kitabı, kuvvetle tut! (dedik). Henüz çocuk iken, ona, hikmet’i verdik (Tevrat’ı öğrettik). Tarafımızdan (ona) bir kalb yumuşaklığı ve (günahlardan) temizlik (verdik). O, çok muttaki idi. Anasına ve babasına itaatli idi, bir serkeş ve asi değildi. Dünyaya getirildiği günde, öleceği gün de, diri olarak (kabrinden) kaldırılacağı gün de, ona, selam olsun!” (Meryem, 19/12, 13, 14, 15).

images1 HZ.YAHYA (A.S.) VE HAYATI

Bu ayetlerde görüldüğü gibi Yüce Allah, Yahya (a.s)’nın çeşitli güzel vasıflarını haber vermiş ve onu selamla anmıştır. Bu, onun doğduğunda, vefat ettiğinde ve ahiret gününde Allah’ın himayesinde bulunduğunu ifade etmektedir. Her insanın başına geleceği kesin olan bu üç yalnızlık ve korku günlerinde Allah’ın selam ve esenliği içinde olmak, ne büyük bir bahtiyarlıktır. Bu üç durumda Allah’ın himayesinde bulunmak, bir nevi devamlı bir şekilde Allah’ın himayesinde bulunmak demektir (Muhammed Ali es-Sabünî, Safvetu’t-Tefasîr, İstanbul 1987, II, 213).
Yahya (a.s) Allah’ın emrettiği gibi kitabı kuvvetle tuttu. Önce Tevrat’a ve daha sonra İncil’e uygun hareket etti. Bu mukaddes kitapların hükümlerinin milleti tarafından yaşanması için çalıştı. Hz. Muhammed (s.a.v) onun bu mücadelesi hakkında şöyle buyurdu:
“Yüce Allah, Zekeriyya (a.s)’nın oğlu Yahya (a.s) ya, hem kendisi amel etmek, hem de amel etmeleri için İsrail oğullarına emretmek üzere, beş kelime emretmişti. Kendisi bu hususta biraz ağır ve yavaş davranınca, İsa (a.s) ona:
-Sen, hem kendin amel etmek hem de amel etmelerini İsrail oğullanna emretmek üzere, beş kelime ile emrolunmuştun. Bunu İsrail oğullanna ya sen tebliğ edersin, ya da ben tebliğ ederim, deyince, Yahya (a.s):
-Ey kardeşim! Sen bu vazifeyi yerine getirmekte beni geçersen, ben azaba uğramamdan veya yere batırılmamdan korkarım, dedi ve hemen İsrail oğullarım Beytü’l-Makdis’te topladı. Beytü’l-Makdis, İsrail oğulları ile doldu. Yahya (a.s) yüksek bir yere oturarak Allah’a hamd ve senada bulunduktan sonra şöyle dedi:

images3 HZ.YAHYA (A.S.) VE HAYATI

-Yüce Allah, bana, hem kendim amel edeyim, hem de amel etmenizi size emredeyim diye beş kelime emretti. Onların ilki, Allah’a hiç bir şeyi Şerik koşmaksızın, O’na ibadet etmenizdir. Bunun misali, öz malı olan altın veya gümüşle bir köle satın alıp çalıştıran bir adama benzer ki, köle çalışmasının kazancını, efendisinden başkasına ödüyordur. Hanginiz, kölesinin böyle davranmasına sevinir, razı olur? Hiç kuşkusuz, sizi yüce Allah yarattı ve rızkınızı vermektedir. Öyle ise Allah’a, hiç bir şeyi şerik koşmaksızın, ibadet ediniz.
Allah namaz kılmanızı size emretti. Namaza durduğunuzda, yüzünüzü sağa sola çevirmeyiniz. Şüphe yok ki Yüce Allah, kulu, yüzünü başka tarafa çevirmedikçe, hep ona yöneliktir.
Allah size oruc’u emretti. Bunun misali, yanında misk kesesi olduğu halde, bir topluluk içinde bulunan ve hepsi ondaki misk kokusunu duyan bir kimseye benzer. Hiç şüphesiz oruçlunun ağzının kokusu, Allah’ın katında misk kokusundan daha güzeldir.

images2 HZ.YAHYA (A.S.) VE HAYATI

Allah size sadakayı emretti. Bunun misali, düşmanın esir edip elini boynuna bağladıkları ve boynunu vurmak üzere yaklaştırdıkları bir kimseye benzer ki o, “canımı elinizden kurtarmak için size bir fidye, kurtulmalık versem, olmaz mı?” diyerek kendisini onlardan kurtarıncaya kadar, az çok kurtulmalık akçesi öder durur.
Allah size Allah’ı çok zikretmenizi, anmanızı da emretti. Bunun misali, düşmanın süratle kendisini takib ettiği bir kimseye benzer ki, sağlam bir kaleye gelip onun içine sığınmıştır. İşte kul da, Allah’ı zikir ile meşgul oldukça, şeytandan böyle korunur” (et-Tirmizî, es-Sünen, el-Emsal, 3; Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, IV, 202).
Bu hadiste görüldüğü gibi tevhid inancı, namaz, oruç, zekat ve zikir gibi ibadetler, yalnız Hz. Muhammed (s.a.v)’in ümmetine mahsus ibadetler değildir. Daha önceki peygamberlerin de ümmetlerine emrettiği ibadetlerdir.
Yahya (a.s)’da, babası Zekeriyya (a.s) gibi milleti tarafından şehid edildi (Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’an Dili, İstanbul 1971, l,

12 Yorum “HZ.YAHYA (A.S.) VE HAYATI”

 • Deniz Cansu says:

  SELAMUN ALEYKÜM.     canım  TÜLİN ABLAM HZ YAHYA PEYGAMBERİN HAYATINI YAYINLAMIŞSIN BU HAFTA YÜCE RABBİM SENDEN RAZI OLSUNNN.
  RABBİM BİZİ O PEYGAMBERLERE EN ÖNEMLİSİ MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V) ‘YA LAYIK ETSİN.

 • Deniz Cansu says:

  Ölüm Güzel Şey
  Ölüm güzel şey,budur perde ardından haber…
  Hiç güzel olmasaydı ölürmüydü peygamber?…
  Öleceğiz müjdeler olsun,müjdeler olsun !
  Ölümüde öldüren Rabbe secdeler olsun!
  ————————————————
  Kapı kapı, yolun son kapısı ölümse;
  Her kapıda ağlayıp o kapıda gülümse!
  O demdeki,perdeler kalkar,perdeler iner,
  Azraile hoşgeldin,diyebilmekte hüner…
  —————————————————-
  O dem çocuklar gibi sevinçten zıplar mısın?
  Toprağın altındaki saklambaçta varmısın?
  Ölüm ölene bayram,bayrama sevinmek var;
  Oh ne güzel,bayramda tahta ata binmek var.!…
  ——————————————————–
  Ufka bakarlar;ölüm uzaktamı uzakta…
  Ve tabut bekler,suya inmek için kızakta…..
  Sultan olmak dilersen,tacı,sorgucu,unut !
  Zafer araban senin,gıcırtılı bir tabut!
  Necip Fazıl Kısakürek

 • Deniz Cansu says:

  TÜLİN ABLACIĞIM NE GÜZEL ŞİİR DEĞİL Mİ BEN BU ŞİİRİ ÇOK SEVİYORUM.

 • derya says:

  DENİZİM ÇOK GÜZEL BİR DUA VE ŞİİR ÇOK BEĞENDİM ÇOK ANLAMLAR İÇERİYOR BU ŞİİR TEŞEKKÜRLER BİZE ÖLÜMÜ BİLİNEN GERÇEĞİ HATIRLATTIĞIN İÇİN ABLACIM SAYFAN YİNE ÇİÇEK AÇMIŞ ABLAM SENDEN GELEN BİR ŞEY NEDEN BU KADAR BENİM İÇİN KIYMETİ BÜYÜK VE GÜZEL GELİYOR ÇOK TATLISINIZ YA AİLECEK HEPİMİZ

 • zilan says:

  mrb ablacim nasilsin

 • Yumak Sepeti says:

  Denizcim,tatlı kardeşim şiirin çok güzelmiş.bir o kadar da ibret verici ve iç yakıcı. Önemli olan güzelce hazırlanmak bu yolculuğr değil mi?

  Canım Deryacım , senin ışıl ışıl atan kalbin yansıtıyor bu güzellikleri. Sizlerde benim için o kadar değerlisiniz ki…

  Zilancım birtanem çok mutlu oldum seni burada gördüğüme.Ablasının güzeli şeker kardeşim. Hepiiz kalın sağlıcakla. Sizleri çooook seviyorum…..

 • merve says:

  canım ablam,canım kardeşlerim nasılsınız?yaa ablam moralim bozuk medinenin neti yaza kadar bağlanmayacakmış desenize bu kış hasretle geçecek:(((bilinki hep aklımda ve dualarımdasınız hepinizi çok ama çok seviyorum Yaradana emanet….

 • yumaksepeti says:

  Canım Mervecim sen de bizim dualarımızdasın. hep kalbimizdesin. Medinecime hasret kalmak ne acı. Ne çok özledim onun tatlı sohbetini. Ona bizden selam söyle olurmu? ayrılıkta imtihanımız olsun. her gecenin bir sabahı vardır,her kışın bir yazı. Vuslat ‘a sabır gerek canım kardeşlerim. Rabbime emanet.sizleri çoook seviyorum.

 • merve says:

  Allah razı olsun ablacım öyle gerçekten çok acı ama ne güzel söylemişsin vuslata sabır gerek bende çok özledim kardeşimin tatlı sohbetini.aleykumselam ablam selamın başım üstüne sende Rabbime emanetsin..

 • noıdjc 09ue cn8uğkc *92u09″3ıc -2oc}ğ2ıĞ8Y1DX8PX

 • DALIH says:

  HARİKA

 • ZEYNEP says:

  HARİKA BİŞEY

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş