PostHeaderIcon HZ.İLYAS (A.S.)’IN HAYATI VE PEYGAMBERLİĞİ

800px Moletus bath and Ilyas Bey Mosque RB HZ.İLYAS (A.S.)IN HAYATI VE PEYGAMBERLİĞİ

Hayırlı Cumalar canlarım. Rabbim cumanızı hayırlı ve bereketli eylesin inşallah. Peygamberler tarihi dizimize Hz. İlyas A.s. devam diyoruz. Hz. İlyas A.S.;Kur’an-ı Kerîm’de ismi geçen peygamberlerden biriDİR.
Hz. Musa (a.s)’dan sonra gelen nesebi Hz. Harun (a.s)’a dayandığı rivayet edilen bir İsrailoğulları PeygamberiDİR.

Hz. Musa’dan sonra İsrailoğullarının çeşitli boyları. Şam civarına yerleşmiştir. Şam bölgesindeki “Bek” şehrine yerleşen ve zamanla Allah’a isyan ederek haddi aşan bir Benu İsrail kabilesine Hz. İlyas (a.s)’ın gönderildiği rivayet edilmektedir. İlyas (a.s) Kur’an-ı Kerîm’de iki değişik sûrede anılmıştır. Bir yerde diğer Peygamberler ile birlikte ismi geçmiştir: “(İbrahim’e) Zekeriya, Yahya, İsa ve İlyas’ı da bağışladık. Hepsi salihlerdendi” (el-Enbiya, 21/85). Diğer sûrede ise İlyas (a.s)’ın kıssası özetle anlatılmıştır. Musa ve Harun (a.s)’dan bahsedilmiş, onların Allah’ın salih kulları olduğu anlatıldıktan sonra İlyas (a.s)’ın kıssasına geçilmiştir: “Muhakkak İlyas da peygamberlerdendi” (es-Sâffat, 37/123). Bu ayet-i kerime İlyas (a.s)’ın etrafında Yahudiler ve Hristiyanlar tarafından oluşturulmuş olan efsanevî kimliği aralamakta, onun Allah’ın diğer Peygamberleri gibi bir peygamber olduğunu anlatmaktadır. Buhârî, Kitâbu’l-Enbiyâ bölümünde İlyas (a.s) için bir bab açmış ve onun kıssasını anlatan es-Sâffât suresindeki ayetleri bu babda zikretmiştir. ibn Mes’ûd ve ibn Abbas’ın rivayetine göre Hz. ilyas ile idris (a.s) aynı şahıstır (Buhârî, Enbiyâ, 4). idris (a.s) da Nuh (a.s)’ın babasının dedesidir (Buhâri, Enbiyâ, 5).

İlyas (a.s) Peygamber olarak gönderildiği insanları dine davet etmiştir: “(Hz. İlyas) milletine: “Allah’a karşı gelmekten sakınmaz mısınız? Yaratanların en iyisi olan, sizin de Rabbınız önceki babalarınızın da Rabbi bulunan Allah’ı bırakıp da Ba’l putuna mı taparsınız?” demişti (es-Sâffât, 37/124-126).

02 09 HZ.İLYAS (A.S.)IN HAYATI VE PEYGAMBERLİĞİ

Ayet-i Kerime’de geçen “Ba’l” o kavmin tapındığı putun ismidir. Oturduğu şehirlerinin ismi “Bek” olan bu halkın, tapındıkları puttan dolayı şehirlerinin isminin “Ba’lebek” olduğu rivayet edilmektedir.

Rivayete göre Hz. İlyas İsrailoğullarına Hızkil (a.s)’dan sonra gönderilmiştir. İnsanları Allah’a imana çağıran Hz. İlyas, kavminin Ba’l putuna tapmamasını emretmiştir. O bölgenin kralı önce iman etmesine rağmen daha sonra irtidat ederek Hz. İlyas (a.s)’ı öldürmeye kalkmıştır. Hz. İlyas yedi sene kadar dağlarda bayırlarda dolaşmış, insanları Tevrat’ın emirlerine davet etmiş, iman etmemeleri üzerine, o beldeye üç yıl hiç yağmur düşmemiştir. Daha sonra Hz. İlyas’ın duasıyla yağmur yağmasına rağmen yine İlyas (a.s)’a iman etmemişlerdir. Kendisinden sonraki Benûisrail Peygamberlerinden Kur’an’da ismi zikredilen Elyas’a (a.s)’ı Hz. İlyas yetiştirmiştir. Rivayete göre kavminin imansızlığına kızan İlyas (a.s), Allahu Teâlâ’dan kendisini gökyüzüne kaldırması için dua etmiş, bunun üzerine belirlenen bir yerde yanında Elyas’a (a.s) da varken gökten gelen ateş gibi bir ata binip havalanmış, nübüvvet simgesi olarak da aşağıda kalan Elyas’a hırkasını atmış ve semâya refedilmiştir.

metamorfosi kiriu6 HZ.İLYAS (A.S.)IN HAYATI VE PEYGAMBERLİĞİ

Ancak şurası unutulmamalıdır ki bu rivayetler İsrailoğullarının Tevrat kökenli rivayetleridir. İşin doğrusunu en iyi Allah bilir (İbn Kesîr, Tefsiru’l Kur’ani’l Azîm, VII, 31). Hz. İlyas (a.s)’ın, Hızır (a.s) ile yılda bir kez buluştuğuna inanılır, halk arasında bu buluşma Hızır İlyas (Hıdrellez*) şeklinde simgelenmiştir.

http://yukarikayalar.wordpress.com

11 Yorum “HZ.İLYAS (A.S.)’IN HAYATI VE PEYGAMBERLİĞİ”

 • deniz cansu says:

  HAYIRLI CUMALAR TÜLİN ABLACIĞIM. SENİ VE DİĞER ABLALARII ÇOOOOOOOOOOK ÖZLEDİM. ANCA FIRSAT BULDUM. ALLAH RAZI OLSUN BU CUMA İLKYAS PEYGAMBERİN HAYATINI İŞLEMİŞSİN YİNE İSRAİLOĞULLARINA GELMİŞ BİR PEYGAMBER. BU İSRAİLOĞULLARI ÇOK AZGIN BİR MİLLETMİŞ HERALDE. ALLAH C.C. SENDEN RAZI OLSUN CANIM ABLAM.

 • derya says:

  herkese hayırlı cumalar olsun yumak sepeti ailem ablacım yine çok güzel bir peygember ve yine israiloğulları ablacım bunlar neden hep kendini bozmaya sürüklemiş olabilirler acaba çoğu peygamberler hep israiloğullarına gönderilmiş bakarmısın? denizim sende hoşgeldin güzelim benim seni çok özlemişim okulların yoğunluğundan giremiyorsun pek nete  ALLAH emeklerinizi boşa götürmesin bilhassa hayırlarla beraber devamını getirsin inşaalah allaha emanetsiniz

 • medine says:


  Yâ Rab! Nasıl büyük bir sarayın kapısını çalan bir adam, açılmadığı vakit, o sarayın kapısını, diğer makbul bir zâtın sarayca me’nûs sadâsıyla çalar- tâ ona açılsın; öyle de, bîçare ben dahi Senin dergâh-ı rahmetini, mahbub abdin olan Üveysü’l-Karânî’nin nidâsıyla ve münâcâtıyla şöyle çalıyorum. O dergâhını ona açtığın gibi, rahmetinle bana da aç.
  Âmin!
  Allah’ım en efdal, en güzel, en büyük, en zâhir, en tâhir, en hoş, en iyi, en değerli, en azîz, en azîm, en şerefli, en yüksek, en pâk, en mübârek, en latîf salâvâtlarınla; en tam, en çok, en ziyâde, en yüksek, en yüce, en devamlı selâmını bir rahmet, bir rızâ, bir af, bir mağfiret olarak ihsan eyle. Bunlar, cömertlik ve kereminin bağış bulutlardan sağanak halinde artarak devam etsin, iyilik cömertliğinin nefis ve şerefli lütûflarıyla artarak büyüsün, ezeliyetinle mütenâsib olarak, hiç kesilmeden devam etsin, ebediyetine uygun olarak ardı arkası kesilmesin. Bütün bunlar, kulun, habîbin, resûlün, yaratıklarının en hayırlısı, açık ve parıldayan nur, zâhir ve kesin bürhan, uçsuz bucaksız deryâ, her tarafı kaplayan ışık, parlak güzellik, üstün şeref, şanlı kemâl olan Efendimiz Muhammed’e olsun. Bu, Senin zâtının azametiyle ona getirdiğin salâvât şeklinde olsun. Aynı şekilde onun âl ve Ashâbına da rahmet et. Bu salâvât hürmetine günahlarımızı bağışla, gönlümüze ferahlık ver, kalplerimizi temizle, ruhlarımıza rahatlık ver, sırlarımızı temizle, fikir ve düşüncelerimizi arındır, sırlarımızdaki bulanıklığı sâfîleştir, hastalıklarımıza şifâ ver, kalplerimize vurulmuş kilitleri apaçık fethinin nuruyla aç.
  Amin!
  Sen aczden ve şerikten münezzeh ve mukaddessin . Senden başka ilâh yok ki bize imdat etsin. El-aman, el-aman! Bizi azap ateşinden ve Cehennemden halâs et, kurtar ve bize necat ver .
  Âmin!
  Allah’ım, Efendimiz Muhammed’e, onun âl ve Sahabîlerine ezelden ebede kadar Allah’ın ilmindeki nesneler sayısınca salât ve selâm eyle.
  Âmin!( sizlere risaliden güzel bir duayla sesleniyorum kardeşelrim sizde bu anlamlı günde aminlerinizle ALLAH a ulaştıralım inşallah,cumanız mübarek olsun…canım denizcim rabbım yolunu açık etsin,derya canım amin diyorum  bu içten kalpten dökülen duana,) (ablam ne kadar güzel  israil ogullarından,H.Z İLYAS peygamberin hayatıyla bizi buluyşturdun,rabbim razı gelsinhayırla kalın ALLAHA EMANET OLUN …..

 • yumaksepeti says:

  Canlarım benim beğendinizse ne mutlu bana….
  Denizcim ,Bugün seni burada görmeyi umut etmiştim. hem cuma hem de Peygamberler tarihi varya bugün. Kardeşimin ismini görürüm belki diye içimden geçiriyordum.Deryacım sana da hayırlı cumalar güzel kardeşim. Gerçekten de İsrailoğulları nasıl bir toplulukmuşki, Bir süeü peygamber hep onları doğru yola iletmek için gelmiş. Medinecim. Risaleden yazdıkların ne güzeldi. Kalbim bir hoş oldu okurken. Allah sizden razı olsun.Çoook seviyorum sizleri….

 • derya says:

  medinecim risaleden yazdıkların nede güzeldi öyle ben kendimi tutmadım ne hoş sözler bunlar böyle amin kardeşim bu güzel duaya ablacım seni kardeşlerimi çok seviyorum

 • deniz cansu says:

  MEDİNE ablam  YORUMU ÇOK SIK YAZAMADIĞIM İÇİN GECİKTİM BU GÜZEL DUA YA AMİN DEMEYE. GERÇEKTEN RİSALEDEN ÇOOOOOOOK GÜZEL BİR DUA. TÜM KALBİMLE AMİİİİN DİYORUM. TÜLİN ABLAM MEDİNE ABLAM DERYA ABLAM AYSEM ABLAM MERVE ABLAM VE TÜM SİTE SİZİ ÇOOOOOOOOOOK AMA ÇOK SEVİYORUM.TÜLİN ABLAMA BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜR EDİYORUM. İYİKİ BU SİTEYİ AÇMIŞSIN. SENİN VESİLENLE SENİ VE KALBİ GÜZEL İNSANLARI TANIDIM BİR ÇOK ABLAM OLDU ALLAH RAZI OLSUN. YÜCE ALLAH C.C’A EMANET OLUN CANIM ABLALARIM. CUMANIZ MÜBAREK OLSUNNN. ALLAH C.C. BİZİ BU GÜN HÜRMETİNE AFFEDİP DUALARIMIZI KABUL EYLESİN.

 • derya says:

  herkesin cuması mübarek olsun denizcim hoşgeldin gülüm bende bir kez dahaa ablamıza teşekkür ederim bu siteyi açtığı için ve ben sizleree teşekkür ederim benimle kardeş olduğunuz içi allah hepinizden razı olsun ne muradınız varsa versin bu güzel gün hatrına

 • Yumak Sepeti says:

  Canlarım sizinde geçmiş cumanız mübarek olsun. Deryacım Yüce Allah senden de binkez razı olsun. Rabbim dualarınızı gani gani kabul etsin. Denizcim. sen dün peygamberler tarihini bekledin değilmi? İşten o kadar yorgun döndüm ki yetiştiremedim kardeşim. Beni affet oldu mu? Bak bugün aktardım hemen.. Sizleri çok seviyorum canlarım…

 • derya says:

  bendeeeeeeeeeeeeee

 • gülcan says:

  bu ne ya bizede yazık yaz yaz bitmiyooooooooooo

 • Good way of explaining, and nice piece of writing to take information regarding my presentation subject,
  which i am going to deliver in school.

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş