PostHeaderIcon GÜZELLER GÜZELİ PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED A.S. HAYATI-1

Ahhh,neler yazsam.nereden başlasam bilememki.İşte Peygamberler tarihi yazısı dizimizin en değerlisi, son peygamber,gözümüzün nuru sevgili Efendimizin (a.s.) hayatını anlatmaya hangi kalem,hangi dil,hangi söz yeter ki.Ben yine de nacizhane,onu tanımak , isteyenlere sadece giriş babında www.kurandan.com ‘dan alıntıladığım şekilde o güzelin(a.s.) hayatına küçük bir pencere açayım.Bu arada cumanız mübarek ve hayırlara vesile olsun canlarım…

Gönül hûn oldu şevkinden boyandım yâ Rasulallah
Nasıl bilmem bu nirâna dayandım yâ Rasulallah
Ezel bezminde bir dinmez figândım yâ Rasulallah
Cemâlinle ferahnâk et ki, yandım yâ Rasulallah

Yanan kalbe devasın Sen, bulunmaz bir şifâsın Sen
Bulunmaz bir sehâsın Sen, dilersen rûnümâsın Sen
Habib-i Kibriyâsın Sen, Muhammed Mustafa’sın Sen,
Cemâlinle ferahnâk et ki, yandım yâ Rasulsssssallah…
(yaman dede)


HZ.MUHAMMED (S.A.v)´İN PEYGAMBERLİKTEN ÖNCEKİ HAYÂTI

” Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik”.

(el-Enbiyâ Sûresi, 107)

l- HZ. MUHAMMED (S.A.S)’İN ÇOCUKLUK DÖNEMİ

1- DOĞUMU:

Hz. Muhammed (s.a.s.) Milâddan sonra 571 senesi, Fil Yılı’nda, 12 Rebiülevvel (20 Nisan) pazartesi gecesi sabaha karşı, Mekke’nin doğusunda bulunan “Hâşimoğulları Mahallesi”nde, babasından kendisine mirâs kalan evde doğdu. Arapların takvim başı olarak kullandıkları “Fil Vak’ası”, Peygamberimiz (s.a.s.)’in doğumundan 52 gün kadar önce olmuştu.(18)

Abdülmuttalib, torununun doğumu şerefine verdiği ziyâfette çocuğun adını soranlara:

“Muhammed adını verdim. Dilerim ki, gökte Hakk, yeryüzünde halk, O’nu hayırla yâdetsinler…” cevâbını verdi. Annesi de “Ahmed” dedi. (Muhammed, üstünlük ve meziyetleri anılarak çok çok övülüp senâ edilen; Ahmed de Cenab-ı Hakk’ı yüce sıfatları ile öven, hamdeden kimse demektir.(19)

İslâm târihçileri, Peygamberimiz (s.a.s.)’in doğduğu gece bir takım olağanüstü olayların meydana geldiğini naklederler. O gece İran Kisrâsı (Hükümdarı)’nın Medâyin şehrindeki sarayının 14 sütûnu yıkılmış, mecûsîlerin İran’da Istahrâbat şehrinde bin yıldan beri yanmakta olan “ateşgede”leri sönmüş, Sâve (Taberiyye) gölü yere batmış, bin yıldan beri kurumuş olan Semâve deresi’nin suları taşmış, mecûsîlerin büyük bilgini Mûdibân korkunç bir rüya görmüş, Kâbe’deki putların yüz üstü devrildikleri görülmüştü. Gerçekten O’nun doğması ile bütün dünyada hüküm sürmekte olan cehâlet ve küfür ateşi sönmüş, putperestlik yıkılmış, zulmün baskısı son bulmuştur.

2- SOYU (NESEBİ)

Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s.)’in babası, Abdülmuttalib’in oğlu Abdullah; annesi ise Vehb’in kızı Âmine’dir. Babası Abdullah, Kureyş Kabîlesinin Hâşimoğulları kolundan, annesi Âmine ise Zühreoğulları kolundandır. Her ikisinin soyu, bir kaç batın yukarıda, “Kilâb”da birleşmektedir. Her ikisi de Mekke’lidir.

Peygamber (s.a.s.) Efendimiz, Hz.İbrâhim’in büyük oğlu Hz. İsmâil’in neslindendir. Soyu Adnân’a kadar kesintisiz bellidir.(20) Adnân ile Hz.İsmâil arasındaki batınların sayısında neseb bilginleri ihtilâf etmişlerdir.(21)

Peygamber (s.a.s.) Efendimizin soyu, çok temiz ve çok şerefli bir neseb zinciridir. Bir hadisi şerifte Rasûl-i Ekrem Efendimiz:

“Ben devirden devire, (nesilden nesile, âileden âileye) seçilerek intikal eden Âdemoğulları soylarının en temizinden naklolundum, sonunda içinde bulunduğum ‘Hâşimoğulları’ âilesinden neş’et ettim”, buyurmuştur.(22)

Diğer bir hadisi şerifte bu seçilme işi şöyle anlatılmıştır.

“Allah, Hz İbrâhim’in oğullarından Hz. İsmâil’i, İsmâiloğullarından Kinâneoğullarını, Kinâneoğullarından Kureyşi, Kureyşden Hâşimoğul-larını, Hâşimoğullarından da beni seçmiştir.” (23)

Bir başka hadis-i şerifinde de Rasûl–i Ekrem Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Allah beni, dâima helâl babaların sulbünden, temiz anaların rahmine naklederek, sonunda babamla annemden ızhâr etti. Âdem’den, anne-babama gelinceye kadarki nesebim içinde nikâhsız birleşen olmamıştır”. (24)

Hz. Muhammed (s.a.s.)’in doğumundan iki ay kadar önce babası Abdullah, Suriye seyâhatinden dönerken Yesrib (Medine)’de hastalanarak 25 yaşında vefât etmiş ve orada defnedilmişti. Peygamberimiz (s.a.s.)’e, babasından mirâs olarak beş deve, bir sürü koyun, doğduğu ev ve künyesi Ümmü Eymen olan Habeşli Bereke adlı bir câriye kalmıştır.(25)

3 Yorum “GÜZELLER GÜZELİ PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ.MUHAMMED A.S. HAYATI-1”

 • Oktay says:

  Bugün Cuma ve Ne kadar hayırlı bir başlıkla güne başladık. Allah Razı Olsun Senden. Dediğin gibi nebir kalem nebir söz …. anlatmaya yeter, Sevgili Peygamberimizi… Salat ve Selam onun üzerine olsun. HAYIRLI CUMALAR…..Sevgiler …
   

 • yumaksepeti says:

  Canım eşim ,Yüce Allah senden de bin kez razı olsun. Yüce Yaradan’ın selamı,selameti,merhameti,bereketi senin ve tüm inanların üzerine olsun. Hayırlı cumalar canım.Rabbime emanet ol,sevgilerimle….

 • Deniz Cansu says:

  CANIM ABLAM ALLAH SENDEN RAZI OLSUN. O KADAR SEVİNDİM Kİ BU YAZIYI GÖRÜNCE. Bİ DE KUTLU DOĞUM HAFTASINDA ÇOK YAKIŞMIŞ SİTEYE. DURSUN ALİ ERZİNCANLININ EŞSİZ ANLATIMI. ÇOK BEĞENDİM. SELAM AY YÜZLÜ, GÜL YÜZLÜ SEVGİLİLERSEVGİLİSİ MUHAMMED MUSTAFA VE ONUN ASHABINA OLSU. YÜCE RABBİME EMANET OL TÜLİN ABLACIM.

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş