PostHeaderIcon MÜBAREK KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU VE HAYIRLARA VESİLE OLSUN.

1 MÜBAREK KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU VE HAYIRLARA VESİLE OLSUN.

Canlarım hepimizin mübarek Kurban bayramı kutlu olsun.Bayram sabahının koşuşuşturması içersinde sizlerle güzel bir yazı paylaşmak istedim.Yazı cemalnur Sargut’un Sohbetinden derlenmiş mozilla thunderbird deutsch kostenlos.

Kurban bayramında, idraksiz olan kurbanın insan tarafından yenilerek insan makamına yükselerek idrakli olması için şehit olması demektir herunterladen. O yüzden kurban kesmek çok önemlidir. Kurbanın canını acıtmamak mecburiyetimiz var. Hayvanda da Allah’ın tecellisi vardır hatta bütün yaratılmışta vardır how can I download windows 10 for free.

Bütün alem Allah’a kurban olmak üzere gelmiştir. Mesela nohut da kaynadığı zaman biz yersek insana karışır ve insanda enerji olarak tecelli eder. Kurban olan hayvanlar da insan makamına yükselecek inşallah.

Bu bayram berat ile başlayan bir hadisenin son noktasıdır. Her şey beratla başlar. İnsanlık alemi berat gecesinde Allah’a yalvarmaya başlar ’’Bana temiz olduğuma dair bir berat indir Allah’ım’’ diye. Bu yüce kandilden sonra dünyanın en güzel ayı olan Ramazan ayı gelir. Sabrı öğretir, adet edindiğimiz şeylerdenkurtarır. Mesela kahvaltı, öğle yemeği gibi. Namazı bile adet olmaktan çıkarıp zevke yolculuk haline getirir Ramazan ayı. Eğer vücudumuzun her zerresi oruç tutarsa mesela gözümüz kötüye bakmaktan, elimiz harama uzanmaktan, ağzımız dedikodu etmekten oruç tutarsa inşallah biz 1 ayı doğru geçirmiş oluruz. O sabrın sonucu Kadir gecesinde Kuran’ın manası bizim gönlümüze iner. Eğer bu hal bizde oluşursa Allah bunu bayramla şereflendirir. Bayram yani ben senin bu halinden memnunum demektir. Arefe günleri insan hayatının en önemli günleridir .Bayramdan da önemlidir arefe günleri..Çünkü arefe muhassebe günüdür. Ben bu sene bu bayramdaki bu manayı idrak ettim mi acaba? Hak edecek halde miyim? İbadetlerimi düzgün bir şekilde yaptım mı? Allah’ıma yakınlaştım mı? Halka hizmetimi yaptım mı? diye düşünür insan ve bayramı hakettiğine inandığı zaman o bayram ona hakiki bayram olur. Sonra o hal devam ederse yani nefsiyle mücadele devam ederse, o zaman kurban etmek üzere nefsimizin arzu ve istekleri önümüze gelir. Artık der ki: ‘’Ben Allah’ımı memnun etmek üzere ahlakı Muhammediyye’yi giyindim kinlerimi, nefretlerimi, kırgınlıklarımı, kıskançlıklarımı Allah’ım huzurunda kurban etmek üzere yatırdım. Ona karşılık Allah da derki: ‘’Ben senin halinden memnunum sen hiçbir şey kesme ben sana bir kurban hediye edeyim, Benim için mademki o nefsinin arzu ve isteklerini kesmekle başladın o kurbanı feda et ki onu insan makamına yükselt. Kurbanın hakikati budur. Sonuçta etin 3/1 ini kendimiz, 3/1 ini komşularımız ve akrabalarımız 3/1 ini de fakirlere vermek üzere böleriz. Bunun manası şudur: senin bu güzelleşmiş halinden bu Allah yolundaki ilerlemenden sen de yararlanırsın, sen de güzelleşir hürriyete kavuşursun; etrafın ,komşuların da senden etkilendiği için Allah’a yaklaşır; manevi fakirler de senden etkilenerek zenginleşirler yani gönülleri Allah aşkıyla dolar. İşte Kurban Bayramı’nın hakikati budur.

3 Yorum “MÜBAREK KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU VE HAYIRLARA VESİLE OLSUN.”

  • Deniz Cansu says:

    ABLAM SENİN VE DİĞER ABLALRIMIN VE TÜM İSLAM ALEMİNİN MÜBAREK KURBAN BAYRAMINI KUTLUYORUM. DUALARDA BULUŞMAK ÜZERE. ESSELAMUN ALEYKUM.

  • Subash says:

    It is a lovely ssoean but rather extreme at times. I’ve just come in from watering the garden because it still dries out in the daytime and yet I’m drawing the curtains and turning the heating on because the nights are cold. I was sweating buckets standing in the sun down by the tea shop this lunchtime and the farmers were bringing in the last of the grapes and the melons, the grapes were rose ones and huge, the melons looked like sunshine in a rind, and yet tomorrow morning, if I go out early I can find frost pockets in the valley. Best of both worlds I guess. Karen

  • moda says:

    moda sitesi olarak sitenizi beğenerek takip ediyoruz.

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş