PostHeaderIcon BAHAR GELDİ….BAHÇELERİMİZ NE ALEMDE….

garden for home 450x289 BAHAR GELDİ....BAHÇELERİMİZ NE ALEMDE....

Bahar geldi,buayda çeşitli bitkiler ardarda ve yavaş yavaş kış uykusundan uyanmaya başlar.Son karların kalkmaya başlamasıyla Çiğdemler, Bodur Nergisler, Mart çiçekleri baharı müjdelerler.Böylece bizim de bakım işlerimiz her gün biraz daha artmaya ve çeşitlenmeye başlar.

Çim alanlarda bir hayli işimiz vardır herunterladen. Çim alan demir tırmıklarla taranarak ölü çim yaprakları temizlenir.Böylece hava ve ışığın işlemesi kolaylaşır. Yumaklaşmış yabancı otlar varsa bunlar elle çıkartılır.Özel aletlerle veya çatal belle,ağır topraklarda yetişen çimler havalandırılır.Gerekirse bu arada ince dere kumu da verilir. Toprak humusça fakirse, kumla birlikte kompost veya humus gübreleri verilir. Ayın sonlarına doğru kimyasal gübrelerin kullanılmasına başlanabilir hisuite nederlands downloaden. Hafif, gevşek veya kış donlarıyla kabarmış topraklarda ise çim alanı silindirlemek lazımdır. Sonbaharda ekilmiş olan yeni çim alanlarının ve iklim şartları nedeniyle bazı yerlerde eski çim alanlarının ay sonunda biçilmesi gerekebilir. Bu ilk biçim oldukça derin yapılmalıdır. Kurak bölgelerde ay sonuna doğru çim alanın sulanmaya da ihtiyacı olur. Bu nedenle sulama sisteminin çalışır halde olup olmadığı önceden kontrol edilmelidir wo kann ich gratis bücheren. Çim bitkilerine mahsus bazı hastalıklar ilk defa bu ayda kendini gösterebilirler. Eğer bir hastalık varsa hemen mücadeleye başlanır ve Ekim ayına kadar da kontrol altında tutulur.

Bahar ekim ve dikimleri için gerekli her türlü toprak hazırlığı yapılır. Fidan çukurları açılır ve bazı perennial(daimi)çiçeklerin yerleri hazır edilir herunterladen. Bu ay genellikle fidan dikimi zamanı olduğundan çeşitli ağaç, çalı gül fidanları dikilebilir. Bu arada gülerle ilgili önemli bir konu da budamadır. Park ve bahçelerde mevcut olan çeşitli güllerden kış soğuklarına hassas olanların ay sonunda örtüleri de kaldırıldıktan sonra mutlaka budanmaları gerekir bewerbungsunterlagen downloaden. Budanan güllere yanmış ahır gübresi veya m2’ye 75gr.hesabıyla tam kompoze gübre,dipleri çapalanarak verilir ve sulanır. Uygun bir kompoze gübre yoksa, bu ayda bir Azotlu gübre ve gelecek ayda diğer ana besinler ilave edilir.Budama,kışın yaprak döken diğer bazı ağaççık ve çalılar ve özellikle yazın çiçek açan çeşitler için de söz konusudur.Mart, Nisan ve Mayıs ayları özellikle ibreli ağaç ve ağaççıkların gübrelenmesi içinde en uygun dönemdir. Bunlara,güllerde olduğu gibi yanmış ahır gübresi,besince zengin kompost veya m2’ye 30gr. hesabıyla tam kompoze gübre verilerek dipleri çapalanır veya hafif bellendikten sonra sulanır ps4 spiele von unterwegsen.

pflasterarbeiten garten 450x301 BAHAR GELDİ....BAHÇELERİMİZ NE ALEMDE....
Kışın yaprak döken çit bitkileri de bu ayda organik gübrelerle beslenmelidir. Ayrıca lale ve nergis gibi bitkilere,yapraklarına saçılmadan kimyasal gübreler verilmelidir.Erken fide elde etmek amacıyla Ateşçiçeği, Kadife, Labelia, Vapurdumanı gibi yazlık çeşitlerin tohumları kapalı yer yastıkları veya seralardaki yastıklara ekilir business plan gratisen. Fideler şaşırtma çağına gelince başka kasa veya saksılara alınır. Havalar müsait olunca da dışarı çıkartılırlar.Bu ayda yapılacak diğer işler şunlardır:Yeni dikilen fidanların çukurlarına iyice yerleşip yerleşmediği kontrol edilir. İhtiyaçları varsa tekrar sıkıştırılıp hareketleri sağlamlaştırılır. Kışlık çiçek fidelerinden ölenler yenilenir. Yıldız, glayöl gibi soğan ve yumruların, kapalı yastık veya camekanlardaki yetiştirme hazırlıklarına girişilir samsung smart hub app herunterladen.

Havuzlar onarılır, temizlenir, su birikintilerinin yerleri hazırlanır. Önemli bir hatırlatmamda şu olacaktır; Kış soğuklarına karşı bazı bitkilerin korunmasında kullanılan örtü materyalini bu bitkilerin üzerinden alarak hemen uzaklaştırmamalıdır. Bölge iklimine bağlı olarak havaların ısınmasına rağmen ani bir gece donu beklenebilir.Bu taktirde örtünün tekrar kullanılması gerekecektir smart iptv TV.

picture 0072 450x337 BAHAR GELDİ....BAHÇELERİMİZ NE ALEMDE....

özetlersek

MART AYI SÜRESINCE
. Bahçedenizde yaz için yapmak istedidiğiniz düzenlemelerin bütün
Ön hazırlıklarını yapabilirsiniz.
• Çit bitkilerinin ilk budaması yapılır handy navi downloaden.
• Güllerin son budaması yapılır.
• Her tür büyük ağaçların dikim ayıdır.
• Bahçede oluşabilecek zararlılara karşı önlem alınır.
• Bahçede İlkbahar temizliği yapılır.
• Bitkilerdeki koruyucular çıkarılır.
• Ağaçlarınızın, ve diğer bütün bahçe bitkilerinizin gübrelemesi yapılır.

ÇIMLERINIZ IÇIN:

. Toprağın havalanması
ve suyu geçirebilmesi için, çatal uçla çimler havalandırılrır.
• Çimlerinizde yosunla savaşmak için son aydır.Çim alanlara Demir takviyesi ve yosun ilacı uygulanır.
• Bu ay çim ekimine başlamak için uygundur, haziran başına kadar devam eder.
• Çimlerdeki yabani ot kontrolüne başlanır.
Kaynak: http://www.osmanlibahcesi.com/Default.asp?m=4&ph=mevsimbakim
resim:www.resimlersokağı.com
Kaynak: http://park.nilufer.bel.tr/index2.asp?sec_id_no=16

Yorum Yaz

Arşivler
Giriş